מנהלים מעריכים: עליית מחירי הנדל"ן תיעצר; המשק מתייצב

לפי מכון ציגלמן, תחילת שנת כספים מלווה באופטימיות גדולה בדרך כלל, אך עדיין יותר מנהלים חוזים דעיכה כלכלית בחצי השנה הקרובה, ולא צמיחה

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר תקופה בה המנהלים חזו המשך עלייה של מחירי הנדל"ן - חלה כעת התייצבות בציפיות. המנהלים כבר רואים פחות ופחות מקום לעליה במחירי הדיור, המגיעים לשיא ביחס שלהם לשכר הממוצע, כל עולה ממדד פירמת הייעוץ העסקי של מכון ציגלמן שפורסם היום.

המדד מבוסס על סקר רבעוני שנערך בקרב כ-200 מנהלים בכירים במשק. בסקר נשאלו המנהלים אודות הערכתם לשינוי הצפוי בתמ"ג המשק עד סוף הרבעון השני של שנת 2013, כוונתם לשנות את מספר העובדים בארגונם, ותחזיתם לשינוי במחירי הנדל"ן. לסקר הנוכחי נוספה שאלה אודות צעדים שהמנהלים ממליצים לממשלה לנקוט כדי לאזן את תקציב המדינה.

אהוד ציגלמןצילום: מכון ציגלמן

ציגלמן הסביר כי: "אנו עשויים לראות עצירה בעליית מחירי הנדל"ן, אך עדיין לא ירידה בהם. ממשלה שרוצה להוריד את מחירי הדירות, תצטרך להגדיל משמעותית את היצע הדירות בסדר גודל כ-150 אלף דירות בתקופה הקרובה. לדעתנו, גם שינוי בצורת עליית הריבית במשק, שירידתה עד כה תרמה לעליית המחירים, כבר לא תשנה מהותית את רמת המחירים המתקבעת פסיכולוגית בשוק".

"מכיוון שהשליטה בבעלות ובתכנון הקרקע מצויה בידי המגזר הציבורי, שם גם טמון להבנתנו המפתח להורדת מחירי הדיור", אמר

מתוצאות מדד מכון ציגלמן למצב המשק ניתן לראות קיטון בפסימיות המנהלים, הנמדדת בתחזיתם לשינוי התמ"ג כחצי שנה מהיום - אל מול התחזית שנתנו לפני כ-3 חודשים. בעוד 59% מהם מעריכים כי התמ"ג יישאר ברמתו, רק 25% חוזים את דעיכתו, ושיעור החוזים את צמיחתו ממשיך לעלות ל- 16%.

רו"ח אהוד ציגלמן, מפירמת הייעוץ מכון ציגלמן, התייחס לתוצאות וציין: "באופן מסורתי, תחילת שנת כספים - בה מתחילים ליישם תוכניות עבודה חדשות - מלווה באופטימיות גדולה יותר בקרב המנהלים. עדיין יותר מנהלים חוזים דעיכה כלכלית במשק בחצי השנה הקרובה מאשר צמיחה".

שוק התעסוקה מתייצב

הנתונים על הכוונה לשנות את היקף ההעסקה במשק מתייצבים ברבעון הנוכחי, בהמשך למגמת דשדוש שאפיינה את השנים האחרונות. בעוד כ-68% מהמנהלים שרואיינו לא צופים שינוי במספר העובדים בארגונם, הרי ש-16% צופים גידול בו ו-16% קיטון. ציגלמן אמר בתגובה כי "שוק העבודה הישראלי מפגין חוסן יחסי כאשר מעסיקים לא ממהרים לפטר עובדים".

תקציב המדינה

בסקר הנוכחי, נשאלו המנהלים על דרכים מומלצות לאיזון תקציב המדינה. התקציב אמור לגדול השנה בכ-15 מיליארד שקל, בעוד ההתחייבויות להוצאות משקפות גידול של כ-30 מיליארד שקל. פער זה מחייב, בהינתן חוסר יכולת חוקית להגדיל הגירעון, קיצוץ הוצאות או הגדלת הכנסות ממס בהיקף של כ-15 מיליארד שקל.

למנהלים התאפשר לבחור במספר צעדים מומלצים מתוך 9 דרכים מוצעות. 3 הצעדים המומלצים יותר על-ידי המנהלים הם קיצוץ משמעותי בתקציבי הביטחון, קיצוץ רוחבי בתקציבי משרדי הממשלה והעלאת המס על רווחי חברות ורווחי הון.

ביטול פטורים שונים ממס, קיצוץ שכר עובדי המדינה וקיצוץ בהשתתפות הממשלה בתמיכות הביטוח הלאומי, זכו רק לתמיכה בינונית. צעדים כקיצוץ בתקציב תשתיות התחבורה, העלאת המיסוי העקיף על משקי הבית או העלאת המיסוי על שכר עובדים זכו רק לתמיכה מועטה ביותר.

"דעת המנהלים משקפת קריאה ברורה להקטנת ההוצאות הממשלתיות, הכבדה של הנטל על המגזר העסקי, והימנעות מהכבדה על משקי הבית" סיכם ציגלמן.

בין המנהלים מתחום האנרגיה כגון פז, סונול וחברת חשמל. מתחום התקשורת יש נציגות מאלביט ומבזק, מתחום התיירות ממלונות דן, מתחום הביטוח מהפניקס ומבנק איגוד, מתחום קמעונאות נמצאת שופרסל ובאג מחשבים ומתחום הבנייה אזורים ודנאל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker