הדולר נחלש למרות דברי פישר: איבד 0.3% ל-3.68 שקלים

בכנס בינלאומי שנערך השבוע בפראג, רמז נגיד בנק ישראל כי הוא עשוי לשוב ולהתערב בשוק המט"ח ■ חברת הפורקס FXCM ישראל: "מעניין יהיה לראות אם השוק יפנים את המסר של פישר ונראה את תחילתו של תיקון כלפי מעלה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4

הדולר שב להיחלש: המטבע האמריקאי איבד היום 0.3% וננעל ב-3.69 שקלים. היורו נסחר ביציבות וננעל ב-4.97 שקלים. המסחר במט"ח מתנהל בימים האחרונים מתוך חשש להיחלשות הדולר בעולם, וכך גם בישראל. המטבע האמריקאי כבר נגע באחרונה ברמה של 3.67 שקלים - שפל של שנה וחצי.

בכנס בינלאומי שנערך השבוע בפראג, שלח נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, רמזים לפיהם הוא עשוי לשוב ולהתערב בשוק המט"ח. זאת, במטרה להחליש את השקל ולסייע ליצואנים שהכנסותיהם נקובות בדולרים. הפעם האחרונה שבה רכש פישר דולרים היתה יולי 2011. "כולם אומרים שאי אפשר להילחם עם השוק, אבל אפשר", אמר פישר.

במחלקת המחקר של חברת הפורקס FXCM ישראל ציינו הבוקר כי שוק המט"ח המקומי ממשיך לעמוד במקום. "דבר לא מזיז את הדולר-שקל, לא עליות השערים בעולם, לא היחלשותו של הדולר במסחר העולמי, וגם לא הרמיזות של פישר. נראה שכל הגורמים מקזזים כעת אלה את אלה. לאור הפגנת השרירים של פישר מול השוק, באומרו בכינוס בצ'כיה שבנק ישראל יכול להתערב לנצח במסחר במט"ח, מעניין יהיה לראות אם השוק יפנים את המסר ונראה את תחילתו של תיקון כלפי מעלה.

"העובדה כי השקל לא הצליח להתחזק למול הדולר חרף היחלשותו של השטר הירוק בעולם עשויה להעיד שלאמירתו של פישר היתה השפעה על המסחר. מנגד, צניחה לשפל באיזור 3.65, תעמיד במבחן את אמירתו של פישר ועשויה להביא את בנק ישראל להתערב או להחריף את התבטאויותיו המילוליות. כרגע הדולר-שקל ממשיך לדשדש בין 3.66 ל-3.70 שקלים, ורק פריצה לכאן או לכאן תעזור לנו להעריך את המהלך הבא של הצמד".

בנק ישראל מזהיר

במקביל למסחר במט"ח, בנק ישראל הזהיר היום כי הגירעון בתקציב המדינה עשוי להגיע ל-4.9% תוצר אם לא יינקטו הצעדים הדרושים. עלייה בגירעון עלולה להחליש את השקל מול המטבעות המרכזיים בעולם. בבנק ישראל אומרים כי בתקציב המדינה החדש ל-2013 יידרש קיצוץ גדול בהיקף ההוצאות של הממשלה ובמקביל ביטול פטורים או העלאת מסים בצד ההכנסות של הממשלה ב-6 מיליארד שקל כדי שהממשלה תעמוד ביעד הגרעון שלה ל-2013, שהוא 3.0% תוצר.

בבנק המרכזי קובעים כי בשנים 2014 ו-2015 קיימים פערים משמעותיים נוספים בין העלות הצפויה של תוכניות שאישרה הממשלה לתקרת ההוצאות של התקציב, מה שיחייב קיצוצים בתקציב והעלאת מסים גם בשנים אלו.

לפי בנק ישראל, הגירעון בתקציב המדינה ל-2012 היה 4.2% תוצר בהשוואה ליעד של 2.0 תוצר בעת אישור התקציב בסוף 2010 וגבוה ב-1% מהגירעון ב-2011. הסטייה מיעד הגירעון נובעת מתקבולי מסים נמוכים ב-14 מיליארד שקל ביחס לתחזית המקורית בשל התפתחויות מקרו-כלכליות שונות.

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker