אקסלנס: צים עשויה להגיע להסדר חוב, השליטה בכיל לא תימכר לפוטאש

ליאת גלזר אנליסטית באקסלנס מעריכה כי השווי של צים, בטר פלייס וקורוס הוא אפס. שוויה של IC Power הוערך ב–2.2 מיליארד שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> חברת הספנות צים עשויה להגיע להסדר חוב נוסף ב-2013, וחברת בתי זיקוק ‏(בזן‏) עלולה להזדקק לתמיכה של החברה לישראל - כך מעריכה האנליסטית ליאת גלזר מאקסלנס נשואה ברוקראז’.

גלזר מתחילה לסקר את מניית החברה לישראל בהמלצת “קנייה” ובמחיר יעד של 3,156 שקל למניה שגבוה ב–20% ממחיר השוק של המניה עם פתיחת המסחר אתמול. גלזר מציינת כי החברה לישראל נסחרת בדיסקאונט של 35% על שווי אחזקותיה הסחירות ובדיסקאונט של 27% על שווי אחזקתה בכימיקלים לישראל ‏(כיל‏) לעומת דיסקאונט של 14% ב–2007 ודיסקאונט של 21% ב–2012.

האחזקה בכיל שווה יותר מהחברה לישראל

גלזר סבורה כי מכירת השליטה בכיל לפוטאש הקנדית עשויה להביא רוח גבית למניה. ואולם להערכתה, 2013 עלולה להתגלות כשנת מעבר מבחינת הקבוצה, ומנייתה עלולה לסבול ממומנטום שלילי, אם צים תיכנס להסדר חוב נוסף ובטר פלייס תידרש לתמיכה נוספת. גלזר מעריכה כי כיל תציג תוצאות משופרות ב–2013 בשל נתוני היסוד של החקלאות העולמית, ביקושים גבוהים ממזרח אסיה והבצורת בארה”ב.

גלזר צופה כי כיל תמכור 5 מיליון טונה אשלג ב–2013 לעומת 4.4 מיליון טונה ב–2012, אך אינה אופטימית לגבי מכירת השליטה בכיל לפוטאש. להערכתה, הסיכוי שהמדינה תאשר את העסקה נמוך בשל ההתנגדות הציבורית בעניין. ועד העובדים של כיל ‏(בעל השפעה במרכז הליכוד‏) גם מתנגד לעסקה.

גלזר מעריכה כי פוטאש תשתמש בכיל כווסת של ההיצע שלה בתקופות שפל. להערכתה, פוטאש תעדיף לייצר למלאי בים המלח תוך ניצול התנאים הטבעיים לאחסון על פני השבתת מכרות בקנדה, ולכן אוצר המדינה עתיד להיפגע מירידה בתמלוגים בתקופות שפל.

להערכתה, נותרה סיבה טובה אחת לאישור העסקה: הכנסה חד־פעמית ממס על רווח הון. ואולם מכיוון שהעסקה צפויה להתבצע בהחלפת מניות, אין היא צפויה להיחשב אירוע מס. לעומת זאת, אם העסקה תאושר, בעלי המניות בחברה לישראל עתידים להיפגע מכך שפוטאש מחלקת רק 25% מהרווח הנקי שלה כדיווידנד.

גלזר מעריכה כי דיסקאונט של 27% בין שוויה של החברה לישראל לבין שווי האחזקה בכיל בניכוי חוב נטו של החברה לישראל נובע מחוסר הוודאות בנוגע לצורך בהסדר נוסף בצים. להערכתה, הדיסקאונט עלול לגדול בטווח הקצר, אבל בתוך שנה צפוי לרדת לרמה נמוכה יותר.

מחירי ההובלה הימית, לפי מדד שנחאי

עוד מעריכה גלזר כי צים, תמשיך להעיק על מניית החברה לישראל ותוצאותיה הכספיות. להערכתה, הרווח התפעולי התזרימי של צים יהיה גבוה ב–2013 מרמתו ב–2012, אבל ברבעון הרביעי של 2012 והראשון של 2013 עלול להיות שלילי.

היות שצים עלולה להיקלע לסערה נוספת ולבקש ב–2013 הקלה בהתחייבויותיה הכספיות, צעד שעלול לדרוש מהחברה לישראל להשקיע בה כספים נוספים, גלזר מתמחרת את צים בשווי אפס, אף שחברות בנות השוואה נסחרות במכפיל של 0.8 על ההון העצמי - 200 מיליון דולר במקרה של צים. גלזר מציינת כי גם אם היתה מייחסת לצים שווי שלילי של 200 מיליון דולר, הדיסקאונט ביחס לשווי אחזקותיה היה יורד ל–35.1%.

גלזר מייחסת שווי אפס לקורוס וגם לבטר פלייס, ומציגה שני תרחישים בנוגע לעתידה של בטר פלייס המספקת שירותי הטענה לרכב חשמלי: סגירתה של החברה או הזרמה נוספת לחברה, כך שבכל מקרה יחלפו שנים לא מעטות עד שתעבור לרווח. גלזר מעריכה כי 2013 תהיה שנה של חיים או מוות לבטר פלייס, שכן המזומנים שבקופתה יספיקו עד למחצית 2013, וכעת החברה תלויה בהשקעה נוספת כשגם תוכנית אסטרטגית חדשה, חילופים בהנהלתה וצמצום דרמטי בסוף 2012 לא הביאו לשיפור מהותי במצבה.

נקודת האור במערך החברות החדשות בתיק של החברה לישראל היא חברת IC Power. גלזר מייחסת לה שווי של 2.2 מיליארד שקל ומעריכה כי הרווח התפעולי התזרימי של החברה יגדל ב–2013 ב–60 מיליון דולר בעקבות השלמת פרויקט בפרו וההפעלה של תחנת הכוח במישור רותם. באקלנס מעריכים כי בזן ‏(37.1%‏) עלולה להזדקק לתמיכה פיננסית כדי לגשר על פער בין צורכי המזומנים לבין המקורות הכספיים או לקבל ערבות להלוואות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker