אפילו הקופקסון לא עזר לטבע להתמודד עם חולשת הגנריקה והתפוגגות מוצרי ספלון

הרווח המתואם של טבע ירד ב-19% כתוצאה מקריסה במכירות התרופה פרוביג'יל וירידה של 17% בשוק הגנרי בארה"ב ■ הרווח החשבונאי ירד ב-37% ל-320 מיליון דולר עקב הפרשות של 882 מיליון דולר לירידת ערך ההשקעה בקיורטק, סגירת מפעל בקליפורניה ואינטגרציה של ספלון

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> "אנחנו מתחילים את 2013 בהתלהבות, עם מודל עסקי משופר ותרבות שמעודדת חדשנות, וכן עם צנרת המוצרים בפיתוח תחרותית וחזקה", אמר מנכ"ל טבע, ג'רמי לוין, בפתיחת שיחת הוועידה עם האנליסטים שהתקיימה לרגל התוצאות של החברה ל-2012.

משהו בפער שבין החגיגיות והאופטימיזם המלוטש של לוין לבין האפרוריות של תוצאות טבע, מסביר לפחות מקצת מביצועי החסר של מניית טבע ביחס למדד חברות הפארמה של בורסת ניו יורק בשנה שחלפה מאז מינויו לתפקיד.

טבע החמיצה בשיעור זניח של סנט את ממוצע תחזיות האנליסטים ברבעון הרביעי של 2012. החברה רשמה רווח מתואם (GAAP-Non) של 1.1 מיליארד דולר (1.32 דולר למניה). העובדה שגם התוצאה הזו הושגה באמצעות הקטנת ההפרשה למס ל-6.7%, לעומת 14.0% ברבעון המקביל ב-2011, ורכישה חוזרת של מניות שתרמה 1.5 סנטים לרווח למניה - לא סייעה להפוך את הדו"ח הכספי למרשים יותר.

למרות זאת, האנליסטים הביעו את אכזבתם דווקא מהעלייה המתונה לטעמם (15%) בדיווידנד הרבעוני שהוכרז, אולי מפני שאיבדו תקווה לראות את טבע חוזרת למסלול של צמיחה בטווח הנראה לעין. חלקם לא היסס להביע בגלוי את ספקנותם ביחס לתחזיות המכירות שסיפקה טבע ל-2013 - הן לתחום הגנרי והן בנוגע למכירות של תרופת הקופקסון ב-2013. זאת לנוכח האישור הצפוי במארס 2013 של התרופה האורלית השלישית לטרשת נפוצה, 12-BG של חברת ביוג'ן איידק.

הרווח המתואם של טבע, כלומר בניכוי הפרשות לירידת ערך והוצאות ארגון מחדש, ירד ב-19% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל ב-2011 והסתכם ב-1.1 מיליארד דולר. זאת בעיקר כתוצאה מנפילה במכירות הגנריות, וקריסה במכירות של שתיים מהתרופות המובילות שנרכשו במסגרת עסקת ספלון לפני שנה בלבד. קריסה זו מחזקת את התחושה שרכישת ספלון תמורת 6.5 מיליארד דולר היתה אחת המיותרות והיקרות בתולדות החברה.

ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע לשעברצילום: סיון פרג'

חולשה במכירות בשווקים המפותחים

הרווח החשבונאי המדווח ירד ב-37% והסתכם ב-320 מיליון דולר, 6.1% מהמכירות בלבד, כתוצאה מהפרשה של 882 מיליון דולר נטו, בין היתר בשל הפרשה של 145 מיליון דולר לירידת ערכה של ההשקעה ב-Curetech, הפרשה של 98 מיליון דולר לסגירת מפעל מוצרי ההזרקה באירויין, קליפורניה, והוצאות ארגון מחדש של 136 מיליון דולר בגין האינטגרציה של ספלון ו-Theramex.

מחזור המכירות של טבע ירד ב-7.5% ברבעון הרביעי של 2012 לעומת הרבעון המקביל ב-2011 והסתכם ב-5.25 מיליארד דולר, נמוך ב-0.4% מממוצע תחזיות האנליסטים.

המכירות נפגעו ב-50 מיליון דולר משחיקת המטבעות האירופיים, בעיקר היורו, כלפי הדולר, וכן מירידה של 11% במכירות של תרופות גנריות ל-2.7 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של 2012 - כתוצאה מחולשה בכל השווקים המפותחים, ארה"ב, מערב אירופה וקנדה.

ירידה של 7.5% במכירות טבע ברבעון

המכירות הגנריות בארה"ב ירדו ב-17% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2011, בשל מיעוט השקות של תרופות גנריות חדשות, וכן בשל בסיס לא נוח להשוואה מול הרבעון הרביעי של 2011, שבו נהנתה החברה משיווק בלעדי של התרופה האנטי פסיכוטית Zyprexa. זאת בנוסף להכנסות מחלוקת רווחים עם רנבקסי משיווק הגרסה הגנרית לליפיטור להפחתת כולסטרול. גורמים אלו קוזזו חלקית מהכנסות הנובעות מהשקות גנריות במחצית הראשונה של 2012, והשקת הגרסה הגנרית ל-Tricor להפחתת כולסטרול.

טבע נפגעה גם מירידה של 5% במכירות הגנריות באירופה ברבעון החולף ל-930 מיליון דולר, כשבנטרול השפעת היחלשות היורו חלה ירידה של 3%. זאת כתוצאה מירידה במכירות באיטליה ובספרד בשל הפחתות מחירים שנכפו בידי משרדי הבריאות. אלה קוזזו על ידי עלייה במכירות בגרמניה, באנגליה, בפולין, בצרפת, השוק השני בגודלו של טבע באירופה - כתוצאה מהשקת גרסות גנריות ל-Seroquel לטיפול בסכיזופרניה ו-Detrol לטיפול במתן תכוף של שתן.

נקודה מאכזבת בהרבה היא ביצועיה הלא מרשימים של טבע בשווקים הגנריים שמחוץ לארה"ב ולאירופה. מכירותיה של טבע ירדו ב-8% ל-930 מיליון דולר, בעיקר בשל מכירת הפעילות של החברה הנכדה Mepha, במזרח התיכון, באפריקה ובאמריקה הלטינית (מכירות של 100 מיליון יורו בשנה). טבע גם רשמה ירידה במכירות בקנדה, שקוזזה בצמיחה במכירות ברוסיה ובאמריקה הלטינית.

מכירות התרופות המקוריות והממותגות של טבע ירדו ב-7% ברבעון הרביעי של 2012 לעומת הרבעון המקביל ב-2011 והגיעו ל-2.1 מיליארד דולר, בעיקר כתוצאה מקריסה של 93% במכירות התרופה המקורית פרוביג'יל (Provigil) לטיפול בהפרעות שינה כתוצאה מתחרות גנרית.

פרוביג'יל שקעה בתרדמת

הנפילה היתה כה קשה, שגם גידול של 14% במכירות קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה ל-1.059 מיליארד דולר, וגם עלייה חזקה במכירות של המוצרים האונקולוגיים ומוצרי בריאות האישה (23% ו-42% בהתאמה) - הצליחו לקזז אותה חלקית בלבד.

המכירות של הקופקסון בארה"ב עלו ב-12% ברבעון הרביעי של 2102 לעומת הרבעון המקביל והגיעו ל-800 מיליון דולר. זאת כתוצאה מהעלאות מחירים בינואר 2012, ועל אף שברבעון החולף נאבק קופקסון בשתי תרופות אורליות למחלה: גילניה שהושקה באוקטובר 2011, ואובג'יו שהושקה בספטמבר 2012.

המכירות של קופקסון מחוץ לארה"ב צמחו ב-23% ברבעון הרביעי של 2012 והסתכמו ב-237 מיליון דולר, הודות להעברת זכויות השווק מסנופי לטבע ב-2011 ו-2012, ולמרות מכירות חלשות יחסית ברוסיה כתוצאה מעיתוי מכרז רכש ממשלתי.

אחת מנקודות האור בדו"ח הכספי היתה צמיחה של 24% בחלקה של טבע לרמה של 269 מיליון דולר במיזם המשותף עם חברת פרוקטר אנד גמבל לשיווק תרופות ללא מרשם רופא מחוץ לארה"ב, ואספקת שירותי ייצור לפרוקטר אנד גמבל בארה"ב. המיזם המשותף, שהוגדר בידי לוין כנוע צמיחה של טבע בשנים הקרובות, נהנה מהשקת מותגים, כמו Vicks להקלה בשיעול, גודש באף וכאבי גרון ברוסיה, בפולין, בצ'כיה ובהונגריה, וכן מעלייה בנתח השוק של המותג רציופארם, בעיקר בגרמניה, וכן ברוסיה ובישראל.

הרווח הגולמי המתואם של טבע ירד ב-10.6% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל ב-2011 והסתכם ב-3.1 מיליארד דולר, שהם 58.7% מהמחזור, לעומת 60.7% מהמחזור ברבעון המקביל. הירידה ברווחיות הגולמית נובעת מהקריסה במכירותיה של פרוביג'יל, וכנראה גם מהעובדה שברבעון הרביעי של 2011 נהנתה טבע מתמלוגים משמעותיים מרנבקסי ההודית, בגין שיווק הגרסה הגנרית לליפיטור ללא כל עלות בייצור. עם זאת, טבע מגלה ששיעור הרווחיות הגולמית של הקופקסון נשחק ב-1.7 נקודת אחוז ל-87.5% ברבעון החולף.

נוברטיס - כל מה שטבע היתה צריכה להיות

מניית טבע מפגרת אחרי מניית נוברטיס בשיעור שנע בין 28% ל-47%, לפי חתך זמן השוואה: שנה עד 5 שנים. הדו"חות הכספיים של טבע ושל נוברטיס מצביעים על כמה מהגורמים האפשריים לביצועיה הנחותים של טבע.

נוברטיס, החברה האם של סנדוז, היא החברה הגנרית השנייה בגודלה לאחר טבע. נוברטיס היא גם חברת הפארמה הראשונה שעירערה על תוקפה של ההנחה שחברה מבוססת מחקר ופיתוח מסוגלת להתחרות ביעילות גם בחברה גנרית, שעיקר כוחה בייצור יעיל וזול בתגובה מהירה לצורכי השוק. הנחה זו, שהיתה נחלתם של אלי הורביץ וישראל מקוב, התפוגגה ככל שטבע עצמה הלכה והתבססה על רווחיה של תרופה מקורית, והכשילה את טבע ככל שהחברות הגנריות צריכות לפתח יכולות מחקריות ושיווקיות של ממש לקראת העידן של תרופות חיקוי לתרופות מקור ביולוגיות.

הכנסות סנדוז עלו ב-6% ל-2.4 מיליארד דולר, 10% בלבד פחות מהכנסות טבע, ובניכוי רכישות ירדו ב-1%. לעומת זאת, הכנסותיה הגנריות של טבע ירדו ב-11%. ההתפלגות הגיאוגרפית של ההכנסות מסבירה מדוע. טבע שואבת 80% מהכנסותיה משווקים מפותחים, לעומת 74% בסנדוז. טבע לא קיימת למעשה בהודו, בברזיל ובסין, ובשוק הטורקי היא מנועה מהתרחבות בשל הנסיבות הפוליטיות, בעוד סנדוז רשמה בברזיל, בסין ובטורקיה צמיחה של 29%, 27% ו-30% בהתאמה. בשוק המתפתח של יפן חוותה סנדוז רבעון 20 ברציפות של צמיחה דו-ספרתית. פרישה גיאוגרפית זו היא אחת הסיבות שסנדוז צופה צמיחה חד-ספרתית של 5%-9%, בעוד טבע צופה ירידה של 3.7% עד צמיחה של 3.0% בתחום הגנרי ב-2013.

שיעור הרווח התפעולי מלמד שוב עד כמה הקדים הפיתוח העסקי של סנדוז את זה של טבע. סנדוז הציגה ברבעון הרביעי של 2012 רווח תפעולי מתואם של 414 מיליון דולר, 17.3% מהמחזור, בהשוואה ל-15.1% מהמחזור בטבע.

הגורם הנראה לעין לכך הוא האסטרטגיה של תנועה שיטתית לקראת מוצרים גנריים מבודלים, כלומר מוצרים שקשה לייצר לפתח ולשווק אותם. על כן חסמי הכניסה גבוהים יותר, רמת התחרות נמוכה יותר ושיעור הרווחיות גבוה ומתמשך יותר. אסטרטגיה זו אומצה בידי סנדוז ב-2008, ומאז עלה שיעור המוצרים המבודלים מ-30% ממחזורה של סנדוז ל-43% מהמחזור ב-2012.

אחת הדרכים לעשות זאת היתה באמצעות רכישות, כמו רכישתה של חברת Fougera ב-2012 תמורת 1.5 מיליארד דולר, שהפכה את סנדוז לחברה הגנרית המובילה בתחום מחלות העור שהתחרות בו נמוכה יחסית. אפשר להתרשם משיעורי הרווחיות בתחום זה ממאזניהן של תרו שבשליטת סאן ומגזר תרופות המרשם של חברת פריגו, שהניבו שיעורי רווחיות תפעולית מתואמת של 56% ו-45% מהמחזור בהתאמה - פי שלושה משיעור הרווחיות הממוצע של התחום הגנרי בטבע.

טבע החלה רק במחצית השנייה לוותר על נתחי שוק לטובת רווחיות, אסטרטגיה שכנראה מוכיחה עצמה בגרמניה ובארה"ב, שניים מהשווקים התחרותיים יותר בעולם, כאשר רק בדצמבר 2012 הציגה טבע את האסטרטגיה של פיתוח NTE; תרופות חדשות שמבוססות על סל התרופות הגנריות הקיים של טבע, ושרמת המורכבות של פיתוחן וייצורן גבוהה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker