קרן קנדית תקנה מאזורים 50% מקניון עיר ימים ב-390 מיליון שקל

עד עתה ניהלה אזורים מו"מ על הקניון בנתניה עם כלל ביטוח, הראל ועזריאלי ■ דרור נגל ימונה למנכ"ל אזורים במקום אופיר גרינברג

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> בעיצומו של הליך להנפקת אג"ח בהיקף של כ-250 מיליון שקל, ובזמן שפעילי שוק ההון יצאו לחופשת סוף השבוע, דיווחה חברת הנדל"ן אזוריםביום חמישי האחרון בשעה 22:57, כי חתמה עם צדדים שלישיים שאינם קשורים לחברה על מתווה עקרונות למכירת זכויותיה (50%) בקרקע ובקניון בשכונת עיר ימים בנתניה תמורת כ-390 מיליון שקל (כולל זכויות נוספות).

אזורים לא ציינה את זהות הרוכשת של הנכס, אבל ל-TheMarker נודע כי מדובר בקרן השקעות קנדית שאותה הביא בעל השליטה באזורים הרשי פרידמן, המתגורר במונטריאול שבקנדה. לחברת שיכון ובינוי נדל"ן מקבוצת אריסון, המחזיקה בשאר הנכס, המשתרע על פני שטח של כ-70 אלף מ"ר, קיימת זכות וטו.

מדובר בתפנית שכן עד לאחרונה ניהלה אזורים מגעים למכירת חלקה בקניון עם כלל ביטוח, שמאז הגעתו של המנכ"ל החדש איזי כהן מחפשת הזדמנויות להשקעות בנדל"ן ישיר. ככל הידוע הצדדים דיברו על טווח מחירים של 350-370 מיליון שקל. גורמים בכירים בכלל ביטוח הופתעו בסוף השבוע מהדיווח של אזורים ולא מן הנמנע כי כלל תפעל בעניין כדי לא לוותר על העסקה.

בהתאם למתווה העקרונות, אזורים התחייבה לא לנהל במשך 45 ימים ממועד החתימה על המתווה, משא ומתן עם צד שלישי בקשר למכירת חלקה בנכס. בתקופה זו תבצע הרוכשת בדיקות נאותות והצדדים ינסו לגבש הסכם מחייב.

דרור נגל, מנכ"ל אזוריםצילום: דודו בכר

עם זאת, אין כל ודאות שאזורים תשלים הפעם את העסקה - שתגדיל את קופת המזומנים שלה (בניכוי החוב לבנק לאומי בגין הנכס) בכ-200 מיליון שקל - שכן עסקות דומות כבר נפלו פעמיים. במהלך התקופה האחרונה ניהלה מגעים עם קבוצת עזריאלי שהיתה מוכנה לשלם עד כ-390 מיליון שקל ועם הראל. את העסקה עם עזריאלי טירפד הממונה על ההגבלים העסקיים דיויד גילה מחשש להקטנת התחרות בענף, ואילו אזורים היא שלא הסכימה להנחה שהראל דרשה.

היועץ נהפך למנכ"ל

עסקת עיר ימים אינה ההתפתחות היחידה באזורים. ביום רביעי נחשף ב-TheMarker כי פחות משנתיים לאחר ששודרג ומונה למנכ"ל, סיים אופיר גרינברג את דרכו באזורים. ולמחרת פורסמה זהות המנכ"ל החדש: דרור נגל.

גרינברג, לשעבר סמנכ"ל כספים בקבוצת א.דורי, לא היה הבחירה המועדפת של פרידמן לתפקיד כשרכש את השליטה בחברה ב-2011 מבנק מזרחי טפחות תמורת כ-300 מיליון שקל. ואולם לאחר שפרידמן לא הגיע להבנות עם תמיר פוליקר (לשעבר מנכ"ל סונול) מינה את גרינברג לתפקיד.

כשגרינברג הגיע לאזורים היא היתה במצב קשה נוכח רכישות אגרסיביות וממונפות שבוצעו בשנות השליטה של שעיה בוימלגרין. הוא ניסה להוביל שורה של מהלכים כדי לייצב את החברה, כמו מימוש נכסים ופישוט המבנה הפיננסי.

לפי גורמים המעורים בנעשה באזורים, בשלב כלשהו ההתנהלות של גרינברג הפסיקה להיות לרוחם של הבעלים, וזה כמה חודשים היחסים בין גרינברג לרותם רביבי, יו"ר אזורים ונציגו של פרידמן, נהפכו מתוחים מאוד.

לאחרונה החלו רביבי ופרידמן, שההשקעה שלו באזורים כבר הגיעה לכ-600 מיליון שקל ושעליה הוא מופסד על הנייר בכ-230 מיליון שקל, לקדם את הרעיון של מינויו למנכ"ל של דרור נגל, המשמש מאז 2011 דירקטור פעיל. במקביל החליט פרידמן למנות את עצמו לדירקטור.

נגל נחשב למקורב לפרידמן וביצע עבורו עבודות ייעוץ שונות . הוא משמש כיום יו"ר חברת קרנות הנאמנות של מנורה מבטחים וכן יו"ר ועדת ההשקעות של איילון ניהול קופות גמל. בעבר שימש מנכ"ל הפניקס השקעות ובתפקידים בכירים בבנק הפועלים. נגל יהיה המנכ"ל ה-11 באזורים מאז 2006.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker