איום על תמר? ארה"ב אישרה לייצא 8 מיליון טונה גז טבעי בשנה

מדובר בהחלטה יוצאת דופן, שהתקבלה על רקע עבודתה של ועדה בארה"ב הקובעת מכסות ליצוא גז נוזלי ■ עד עתה נמנעה ארה"ב מלמכור גז בעולם באופן שוטף ■ החשש: גידול חד בהיצע וירידת מחירים גלובלית

ערן אזרן
ערן אזרן

>> בארה"ב מאיצים את יצוא הגז הנוזלי, ועקב כל גדל החשש לירידה עתידית של המחירים בעולם. ממשל ארה"ב אישר לפנגאה, זרוע של חברת דייהו הקוריאנית והוף (Hoegh) הנורווגית, ליצא שמונה מיליון טונה של גז טבעי נוזלי (0.4 TCF) בשנה. מדובר באישור יוצא דופן, שהתקבל בעקבות עבודתה של ועדה מקומית הקובעת מכסות יצוא לגז נוזלי. ארה"ב נמנעה עד כה ליצא גז לעולם באופן שוטף.

פנגאה שמפעילה כמה פרויקטים של הנזלת גז בעולם (LNG), צפויה לשתף פעולה בעתיד גם עם השותפות במאגר הישראלי תמר, שבו התגלו 9 TCF של גז טבעי. החברה צפויה לחתום במחצית השנייה של 2013 על החלטת השקעה סופית בפרויקט בתמר, בהנחה שהממשלה החדשה שתקום תאשר את המלצות ועדת צמח, שקבעה מכסות יצוא גז מישראל.

ההחלטה בארה"ב מגבירה את החששות שהיצוא מתמר, שלפי הערכות יחל ב-2018, עשוי להיתקל בשוק עם היצע גבוה ומחירים נמוכים. "ההחלטה בארה"ב היא איום על שוק ה-LNG העולמי ועל מחירי הגז הנוזלי בעולם. היא מלמדת שארה"ב עשויה לאשר בשנים הבאות פרויקטים נוספים של LNG, מה שיגדיל את ההיצע וידחוף את המחירים מטה", הסביר האנליסט ירון זר מכלל פיננסים.

גם גיל בשן, אנליסט האנרגיה של בית ההשקעות אי.בי.אי, סבור שהמשמעות העיקרית היא עצם ההחלטה העקרונית בארה"ב להתחיל ליצא גז טבעי. "להחלטה תהיה השפעה על השוק הגלובלי בגלל ההיצע שמיתוסף.

צילום: בלומברג

למרות זאת, אותם שמונה מיליון טונה אינם משנים את תמונת ההיצע הגלובלית. עדיין צפויים להיות ביקושי יתר", אמר בשן.

תמר אמור להתחיל ולהזרים גז למשק בעוד כחודשיים. מלבד ההשפעה על תמר, להחלטה בארה"ב עשויה להיות השפעה גם על העסקה עם וודסייד, חברת האנרגיה האוסטרלית שרכשה לפני כמה חודשים 30% ממאגר לווייתן, שגודלו 17 TCF.

"מחירה הסופי של עסקת וודסייד, כולל אופציה של כמיליארד דולר, מותנה במחיר ה-LNG העולמי. זה בהחלט איום על האופציה. סביר להניח ששני הצדדים מכירים את האיומים ומתקשים לקבוע את מחיר הגז הנוזלי בעתיד, ולכן מלכתחילה נקטו גישה של לא לקבוע את המחיר הסופי", הוסיף זר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ