הבורסה נסגרה בעליות קלות; מדד הבנקים נפל ב-1%

בתום המסחר ת"א 25 התחזק ב-0.15% ומדד ת"א 100 הוסיף 0.2% לערכו; מדד מניות היתר-50 זינק ב-1.6%; מניית אלון ריבוע כחול זינקה ב-10%; מניית הפועלים ירדה ב-1.75%

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9

שבוע המסחר נחתם ברגל ימין - אך למרות שהמדדים המובילים באחד העם זכו לרוח גבית חיובית מעבר לים בדמות הקיצוץ הראשון מעולם בתקציב האיחוד האירופי ושיא עליות של יותר חמש שנים בבורסות וול סטריט בשלב הסיום נחלשו העליות והמדדים המובילים סיימו את יום המסחר בעליות קלות בלבד. 

בתום המסחר, ת"א 25 עלה ב-0.15%; ת"א 100 הוסיף 0.5%. מדד ת"א בנקים נפל ב-1% בהובלת מניית בנק הפועלים שאיבדה 1.75% ומדד נדל"ן 15 התחזק ב-0.15%.

מניית אלון הריבוע הכחול העוסקת בהפעלת רשתות השיווק "מגה","מגה בעיר" ו"שפע שוק" ושולטת בדור אלון, רבוע נדל"ןונעמן, ביצע מהלך לקראת המסחר ומנייתה זינקה ב-10% בסיום המסחר.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

את העליות מובילות מניות היתר כשמדד היתר-50 שהתחזק ב-1.63% ומדד ת"א-מאגר הכולל את כל המניות הנכללות במאגר המניות הוסיף גם כן 1.64% לערכו. בין המניות הבולטות בעליות נמצאות קומטאץ' הדואלית שזינקת ב-12%, בריינסווי שהתחזקה ב-12% ואודיוקודס שהוסיפה 4.3% לערכה.

אסף שאול, סמנכ"ל השקעות אלפא פלטינום קרנות נאמנות התייחס לשוק המניות והאג"ח ואמר "נתוני המאקרו בארה"ב ובסין ממשיכים להיות טובים ולהערכתנו השווקים בתהליך התאוששות, דבר שיתרום לשוק המניות ועשוי לפגוע באגרות החוב הממשלתיות. בשוק האג"ח, המשך עליות שערים באג"ח הקונצרני הביא לצמצום של מרווח התל בונד 20 למול האג"ח הממשלתי ל-1.45%. המתיחות הביטחונית כנראה נרגעה, אך נפח המסחר של הזרים בישראל יישאר כנראה נמוך עד לשיפור במצב הגיאופוליטי. שווה לשים לב לגיוסי שיא בחודש ינואר של כ-7.5 מיליארד שקל בקרנות הנאמנות, מתוכם 2 מיליארד באג"ח הקונצרני". 

"בשוק המניות, העליות בארה"ב ממשיכות עקב הגדלת רמות הסיכון של הצרכן האמריקאי על ידי גיוסים גדולים בקרנות מנייתיות .להערכתנו, הפער שנפתח בין ארה"ב לישראל צפוי להצטמצם ולכן יש להגדיל אחזקה במניות בישראל. התמחור במניות הבינוניות/ קטנות טוב יותר מאשר במניות ת"א 25 ולכן מומלץ להגדיל רכיב זה" הוסיף שאול.

המסחר במטבע החוץ ביום שישי נחתם במגמה מעורבת של צמד המטבעות המוביל בעולם אל מול השקל - היורו נפל ב-0.9% לרמה של 4.95 שקלים והדולר התחזק ב-0.2% וננעל תמורת 3.69 שקלים. כלכלני בנק לאומי ציינו בסקירתם השבועית כי "הלך הרוח החיובי בעולם צפוי לתמוך בשקל בטווח הקרוב. גם בהמשך, צפוי שערו של השקל להיתמך בתנועות הון נכנסות ובהשפעת תחילת הפקת הגז בישראל. עם זאת, עלייה אפשרית בסיכון הגיאופוליטי עשויה להביא להיחלשות זמנית במטבע המקומי".

בינואר האחרון נרשמה ירידה בנפח המסחר היומי במט"ח, ובמקביל עלייה בחלקם היחסי של תושבי חוץ במסחר. מנתונים שפרסם היום בנק ישראל עולה כי נפח המסחר הכולל במט"ח בינואר הסתכם ב-102 מיליארד דולר, בהשוואה ל-100 מיליארד בדצמבר. נפח המסחר היומי הממוצע ירד ב-3% בינואר ועמד על 4.8 מיליארד דולר.

חו"ל

פעילות ערה נרשמה מעבר לים בסוף השבוע - מנהיגי האיחוד האירופי הגיעו להסכם על קיצוץ ראשון מעולם בתקציב האיחוד. לפי ההסכם, תקציב האיחוד האירופי לשבע השנים שבין 2014 ל-2020 יוגבל ל-960 מיליארד יורו (1.29 טריליון דולר) - סכום הנמוך ב-70 מיליארד יורו מתקרת תקציב של 1.03 טריליון יורו שהוגשה במקור על ידי הנציבות האירופית, ואשר שיקפה הגדלה של כ-5% בתקציב.

בתגובה להסכם, ביום שישי בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.6%, פרנקפורט טיפסה ב-0.8% ופאריס הוסיפה 1.4% לערכה.

עוד בסוף השבוע: בורסות וול סטריט נסגרו בשיא של יותר חמש שנים בדרכן לעלייה שבועית שישית ברציפות, על רקע נתוני סחר חיוביים שפורסמו בארה"ב ובסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם. מניות הטכנולוגיה הובילו את העליות בוול סטריט בעקבות דו"חות כספיים חיוביים של חברות לינקדאין ו-AOL.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.4%, מדד S&P 500 טיפס ב-0.6% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2007 ומדד נאסד"ק הוסיף 0.9% לערכו.

מניות במרכז

אחרי שהודיעה בשבוע שעבר על דחיית תשלומי הקרן של כ-67 מיליון שקל לסדרות האג"ח הקצרות א' ו-ב' שהיו אמורות להיות משולמות ב-20 בפברואר 2013, פועלת חברת אלביט הדמיה במרץ כדי להגיש בימים הקרובים לנציגויות מחזיקי האג"ח שלה מתווה להסדר חוב. לפי המסתמן, המתווה יכלול את המרכיבים הבאים: המרה של חלק ניכר מהחוב למניות, העברת השליטה בפועל לקרנות האמריקאיות יורק ו-DK Partners, והמשך ניהול על ידי הבעלים מוטי זיסר - שימשיך להחזיק בחלק מסוים בחברה, אך לא יזרים כסף.

ארה"ב מאיצים את יצוא הגז הנוזלי, ועקב כל גדל החשש לירידה עתידית של המחירים בעולם. ממשל ארה"ב אישר לפנגאה, זרוע של חברת דייהו הקוריאנית והוף (Hoegh) הנורווגית, ליצא שמונה מיליון טונה של גז טבעי נוזלי (0.4 TCF) בשנה. מדובר באישור יוצא דופן, שהתקבל בעקבות עבודתה של ועדה מקומית הקובעת מכסות יצוא לגז נוזלי. ארה"ב נמנעה עד כה ליצא גז לעולם באופן שוטף.

ההחלטה בארה"ב מגבירה את החששות שהיצוא מתמר, שלפי הערכות יחל ב-2018, עשוי להיתקל בשוק עם היצע גבוה ומחירים נמוכים. "ההחלטה בארה"ב היא איום על שוק ה-LNG העולמי ועל מחירי הגז הנוזלי בעולם. היא מלמדת שארה"ב עשויה לאשר בשנים הבאות פרויקטים נוספים של LNG, מה שיגדיל את ההיצע וידחוף את המחירים מטה", הסביר האנליסט ירון זר מכלל פיננסים.

בעיצומו של הליך להנפקת אג"ח בהיקף של כ-250 מיליון שקל, ובזמן שפעילי שוק ההון יצאו לחופשת סוף השבוע, דיווחה חברת הנדל"ן אזורים ביום חמישי האחרון בשעה 22:57, כי חתמה עם צדדים שלישיים שאינם קשורים לחברה על מתווה עקרונות למכירת זכויותיה (50%) בקרקע ובקניון בשכונת עיר ימים בנתניה תמורת כ-390 מיליון שקל (כולל זכויות נוספות).

אזורים לא ציינה את זהות הרוכשת של הנכס, אבל ל-TheMarker נודע כי מדובר בקרן השקעות קנדית שאותה הביא בעל השליטה באזורים הרשי פרידמן, המתגורר במונטריאול שבקנדה. לחברת שיכון ובינוי נדל"ן מקבוצת אריסון, המחזיקה בשאר הנכס, המשתרע על פני שטח של כ-70 אלף מ"ר, קיימת זכות וטו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker