קפריסין העניקה לטוטאל רישיונות לבלוקים 10 ו-11; "תתמקד בחיפוש נפט"

בחודש שעבר קיבלו Kogas הדרום-קוריאנית ו-ENI האיטלקית רישיונות דומים מהממשלה לבלוקים שכנים ■ הזדמנות קפריסאית, החברה האחות של הזדמנות ישראלית, מתמודדת יחד עם AGR על בלוק 8

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בקפריסין ממשיכים בחלוקת הרישיונות לחיפוש גז ונפט אל מול חופי המדינה. לאחר שהממשלה המקומית חתמה לפני כשבועיים על הסכמים מחייבים עם Kogas הדרום קוריאנית ו-ENI האיטלקית למתן רישיון לבלוקים 2 ו-3, אתמול נחתם הסכם דומה גם עם טוטאל הצרפתית עבור בלוקים 10 ו-11.

דובר טוטאל, אחת מחברות האנרגיה הגדולות בעולם, מסר עם החתימה כי בכוונת החברה לבצע עשרה קידוחים ברישיונות במהלך שלוש השנים הבאות. הוא ציין שמדובר בקידוחים למטרות גז ולמטרות נפט, אך הוא לא ציין לאיזה סוג תינתן עדיפות. לפי הערכות של גורמים מקומיים, טוטאל צפויה להתמקד דווקא בחיפושי הנפט.

בניגוד לישראל, שמחלקת את רישיונותיה חינם, המתמודדות על קבלת רישיונות גז ונפט בקפריסין משלמות למדינה "דמי חתימה". עבור הרישיון תשלם טוטאל 24 מיליון יורו, שיצטרפו ל-150 מיליון יורו שהיא צפויה לקבל מ-ENI ו-KOGAS עבור הרישונות שחולקו.

ממשלתה הנוכחית של קפריסין צפויה לסיים את כהונתה החודש. על רקע זאת, הממשלה מאיצה את חלוקת הרישיונות, במטרה להיזכר כמי שהובילה את פיתוח עתודות האנרגיה של המדינה. ההמשלה חותמת תחילה על הסכמים עם חברות שזכו ברישיונות בעלי פוטנציאל גבוה למציאת גז ונפט, בעוד שהחברות שזכו ברישיונות עם סיכויים נמוך - נמצאות בסוף הרשימה.

כבר לפני כמה שנים העניקה ממשלת קפריסין רישיון ראשון לחברת נובל אנרג'י - השותפה בתגלית "תמר" הישראלית ו"לווייתן", לחיפוש נפט בשטחי "בלוק 12". לפני כשנה מצאה נובל מאגר משמעותי של גז טבעי בהיקף של 7TCF - קצת פחות מ"תמר". על רקע הגילוי, הממשלה הקפריסאית פירסמה מכרז לשאר שטחי חיפוש הגז והנפט, שחלק מתוצאותיו פורסמו באוקטובר.

אחת מהחברות שמתמודדת במכרזים היא הזדמנות קפריסאית - שותפות חיפושי הנפט והגז שמוחזקת בין השאר על ידי הלמן-אלדובי (חברה אחות של הזדמנות ישראלית). השותפות, שנסחרת בבורסה הקפריסאית, היא המתמודדת היחידה על שטחי בלוק 8 ביחד עם AGR הנורווגית. אתמול ציין שר האנרגיה של קפריסין שבכוונתו לתת ארכה של שישה חודשים למכרז, במטרה למשוך מתמודדים נוספים.

יש להדגיש שבלוק 8 אינו מכיל גז על פי הערכות הגיאולוגים. עם זאת, שתי החברות ניגשו למכרז מתוך הנחה שקיים שם פוטנציאל לנפט, שכן מדובר באותה השכבה שבה קיים פוטנציאל למציאת נפט ב"לווייתן" (מעין אופציה על הנפט ב"לווייתן"). ככל שמתקדמים ההסכמים בבלוקים המשמעותיים - כך גם עשוי להתקרב המועד שבו הזדמנות תקבל רישיון.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker