מחזיקי אג"ח של פלאזה סנטרס עצרו את חלוקת הדיווידנד

ב-2013 אמורה פלאזה לפרוע למחזיקי האג"ח 700 מיליון שקל, כשבקופתה מצויים 320 מיליון שקל בלבד

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מחזיקי האג"ח של פלאזה סנטרס, החברה הבת ההולנדית של אלביט הדמיה (62%), מרוצים. הם הצליחו לעצור, ללא כל הליך משפטי, את הדיווידנד של 30 מיליון יורו שהחברה ביקשה לחלק לבעלי המניות באמצעות כינוס אסיפת בעלי מניות - למרות חובות של 1.3 מיליארד שקל למחזיקים. ב-2013 אמורה פלאזה לפרוע למחזיקי האג"ח 700 מיליון שקל, כשבקופתה מצויים 320 מיליון שקל בלבד.

שלשום הודיעה החברה למשקיעים כי היא דוחה ב-42 יום את אסיפת בעלי המניות שאמורה לאשר את הדיווידנד. הדחייה התבצעה לאחר מכתבי התראה נוקבים, לפני הגשת תביעה וצו מניעה, שנשלחו בידי עו"ד עדי פיגל ועו"ד גיל אורן, המייצגים את נאמן מחזיקי האג"ח מסדרות א' ו-ב', ואת נציגות המחזיקים, בתי ההשקעות פסגות ומגדל שוקי הון.

המכתבים נשלחו לכלל הדירקטורים ונושאי המשרה בפלאזה סטנרס ובאלביט הדמיה, והזהירו את מקבלי ההחלטות כי אם יאשרו את החלוקה ויכנסו את האסיפה הם יפעלו באופן פסול, בחוסר תום לב קיצוני, תוך הפרת מצגים והתחייבויות שניתנו לציבור המשקיעים - וכדי לשרת אינטרסים מיידים של זיסר.

בשל הדאגה כי חלוקת הדיווידנד מתבצעת על סמך תזרים מזומנים אופטימטי ובלתי סביר של מימוש נכסים, שלחו הנאמנים את המכתבים גם לרשות ניירות ערך ולזיסר עצמו, מנכ"ל ונשיא אלביט, המשמש גם כדירקטור ומנהל בפלאזה סנטרס. הנאמנים גם דרשו להביא את המכתב לידיעת החברה המבטחת את הדירקטוריון בביטוח אחריות מקצועית, שכן אם הדיווידנד יחולק הם יתבעו את נושאי המשרה על הפרת חובת אמונים וזהירות.

לדעת הנציגות, החברה לא תוכל לשלם את חובותיה אם תחלק את הדיווידנד. לטענתם, כל עוד החברה בונה את חלוקת הדיווידנד על תזרים מזומנים חזוי ולא מממשת בפועל נכסים, אסור לה לחלק דיווידנד. הנציגות טוענת כי החברה מימשה את עיקר נכסיה בארה"ב, וכיום קיים לה מלאי נדל"ן במרכז ובמזרח אירופה; מדינות ששוק הנדל"ן בהן נפגע באופן קשה מהמשבר.

פיגל ציין אתמול: "לאורך כל התקופה החברה לא שיתפה עמנו פעולה. רק לאחר ששלחנו מכתבים והפעלנו לחץ על שלושת הדירקטורים ההולנדים, ושלחנו את המכתבים לרשות ניירות ערך ולחברה המבטחת - נמנע הדיווידנד".

הסוגיה המשפטית שבמחלוקת היא אם אסיפת בעלי המניות, שבה שולט זיסר, יכולה לאשר את הדיווידנד ללא המלצה של הדירקטוריון. החברה טוענת כי החוק ההולנדי מאפשר לאסיפה לחלק את הדיווידנד ללא כל המלצה של הדירקטוריון. הנציגות טוענת, לפי חוות דעת משפטית של משרד עו"ד בהולנד (משרד בראדה), כי הדירקטוריון חייב להמליץ לאסיפה לבצע את החלוקה. ללא אישור הדירקטוריון אסור לכנס אסיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker