מחזיקי אג"ח אמפל יוכלו לתבוע ממימן 23 מיליון דולר על פרויקט האתנול

בית המשפט בניו יורק אישר למחזיקי האג"ח לדרוש מיוסי מימן להחזיר את כספי ההלוואה שניתנה לו בגין פרויקט להפקת אתנול בקולומביה שאינו פעיל יותר ■ לצורך כך יידרש מימן ככל הנראה לממש מנכסיו אישיים, המסתכמים ביותר מ-100 מיליון שקל

אורן פרוינד

בית המשפט המחוזי בניו יורק אישר אתמול למחזיקי האג"ח של אמפל לדרוש מבעל השליטה, יוסי מימן, להחזיר לחברה הלוואה של 23 מיליון דולר שלקח ממנה (בתוספת ריבית והצמדה). הכסף נלקח לצורך פרויקט לייצור אתנול שבו היה מעורב מימן בקולומביה.

עד כה היו מנועים מחזיקי האג"ח לתבוע את מימן בשל כך, משום שאמפל נמצאת בהליך של הקפאת הליכים (11 Chapter) בניו יורק. מחזיקי האג"ח, המיוצגים בידי עורכי הדין עופר שפירא, אריה דנציגר ודן עופר, ישלחו בימים הקרובים מכתב דרישה למימן שיחזיר את הכסף לאלתר. "אם הדרישה לא תיענה, נגיש תביעה כספית נגד מימן ונגד חברת מרחב שבבעלותו. בכוונתנו למצות את ההליך עד תומו כדי להשיב את הכסף לאמפל", אמרו עורכי הדין.

יוסי מימןצילום: עופר וקנין

לפי הצהרת ההון שהגיש מימן לבית המשפט המחוזי באוקטובר 2012, נראה כי המשימה להחזיר 23 מיליון דולר היא בת השגה. מימן מסר בהצהרה כי בבעלותו ובבעלות אשתו הלית מימן פיקדונות בנק נזילים בסך 12 מיליון דולר במזומן ובניירות ערך. בנוסף, מחזיק מימן בשתי יאכטות בשווי של 60 מיליון שקל, שלוש מכוניות בשווי חצי מיליון שקל, ושלושה בתים בשווי מוערך של 45 מיליון שקל. נכסים אלו בלבד שווים אפוא כ-140 מיליון שקל. בנוסף, מחזיק מימן במרחב הפרטית ובאלטק הבורסאית.

הנכס העיקרי של מימן

ההלוואה שבה מדובר שירתה את מימן לצורך מיזם להפקת אתנול בקולומביה. המיזם כולו דרש השקעות של 280 מיליון דולר לצורך גידול קני סוכר על שטח של כ-100 אלף דונם, והקמת מפעל לייצור אתנול מקני הסוכר. כנגד הלוואה זו העמידה מרחב לאמפל אופציה להמיר את החוב ל-25% ממניות הפרויקט. שאר הזכויות בפרויקט מוחזקות בידי מרחב.

הפרויקט היה אמור להתחיל לפעול ב-2012 באזור הגבול הצפוני של קולומביה, אך מימן לא הצליח לגייס את ההון הדרוש. כיום הפרויקט מצוי בהקפאה עמוקה, אך ההלוואה של מימן לא הוחזרה. דירקטוריון אמפל אישר למימן ארכה של האופציה עד לסוף 2012. מימן עצמו נתן ערבות אישית להלוואה זו. לטענת ועדת הנושים, ההנהלה הנוכחית של אמפל, שכוללת את סמנכ"לית הכספים, אירית אילוז, לא דרשה ממימן להחזיר את הכסף - על אף שהאופציה פקעה לפני חודשיים.

ההלוואה לפרויקט האתנול היא אחד הנכסים העיקריים שעליהם מסתמכים נושי אמפל. לאמפל יש חובות למחזיקי האג"ח בסך 900 מיליון שקל. מלבד ההלוואה מחזיקה אמפל בשליש מהזכויות בקניון לב המפרץ בחיפה, ובמחצית מהזכויות בקאנטרי קלאב בכפר סבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker