בנק ישראל דורש ממזרחי טפחות לגבש מדיניות תגמול חדשה להנהלה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בנק ישראל דורש ממזרחי טפחות לגבש מדיניות תגמול חדשה להנהלה

בעקבות הביקורת שערך בנק ישראל בדירקטוריון בנק מזרחי טפחות, התבקש הבנק לנקוט בשישה צעדים כדי לתקן את הליקויים שנמצאו בהתנהלות דירקטוריון הבנק

תגובות

בנק מזרחי טפחות פירסם היום (ד') את רשימת הצעדים האופרטיביים שהוא נדרש לבצע כדי לתקן את הליקויים שנמצאו בדו"ח הביקורת שבנק ישראל הגיש השבוע לדירקטוריון הבנק. מדובר בדרישות שהופיעו עוד בטיוטת הדו"ח ונחשפו ב-TheMarker לפני שלושה חודשים.

השבוע הגיש בנק ישראל את דו"ח הביקורת הסופי ואת המסמך המפרט את ששת הצעדים שהבנק התבקש לנקוט כדי לתקן את הליקויים שנמצאו בביקורת. מזרחי טפחות פירסם את דוח הביקורת עצמו אולם בחר לא לחשוף את הצעדים שהבנק נדרש לנקוט כדי לתקן את הליקויים, אבל לאחר דרישה מפורשת של רשות ני"ע דיווח הבנק הבוקר על עיקרי המסמך במסגרת דיווח מיידי לבורסה.

דודו בכר

דו"ח הביקורת העלה כי דירקטוריון מזרחי טפחות פעל בכללי ממשל תאגידי באיכות ירודה, שנבעה בין היתר מחוסר תפקוד של יו"ר הבנק, מאבקי כוחות בין שתי קבוצות השליטה בבנק, חשש כי דירקטורים העדיפו את טובתם האישית על פני טובת הבנק, ויחסי מנכ"ל-דירקטוריון שחורגים מהכללים.

המסקנות של בנק ישראל מהביקורת שערך בדירקטוריון בנק מזרחי טפחות בתקופת כהונתו של היו"ר הקודם יעקב פרי הן כי על הבנק "לבחון את הדרכים לחיזוק מעמדו של יו"ר הדירקטוריון".

כמו כן נדרש דירקטוריון הבנק "לבחון בצורה מעמיקה את עמידת הדירקטוריון בהוראת ניהול בנקאי תקין מס' 301 ולתקן את הליקויים בזמן סביר". הוראת ניהול בנקאי תקין היא הוראה של המפקח על הבנקים הנפרשת על פני 41 עמודים ומגדירה את זכויותיו וחובותיו של הדירקטוריון ודרכי התנהלותו.

הבנק נדרש "להגדיר בנוהל את תחומי האחריות של יו"ר כל אחת מוועדות הדירקטוריון". זאת לאחר שיו"ר ועדת הביקורת אבי זיגלמן סבר כי האחריות להרכב הוועדה היא של יו"ר הדירקטוריון ולא של יו"ר ועדת הביקורת ולכן ציפה כי יעקב פרי יפתור את הפלונתר שנוצר בוועדת הביקורת. אבל בנק ישראל הבהיר כי "אמנם האחריות העליונה היא של יו"ר הדירקטוריון, אבל אין בכך כדי לפטור את יו"ר הוועדה מהחובה לדאוג לתפקודה התקין והיעיל של הועדה".

דרישה זו של בנק ישראל להגדיר את תחומי האחריות של יושבי ראש הוועדות נובעת גם מוויכוח ששרר בין מנכ"ל הבנק אלי יונס לבין יו"ר וועדת התגמול, הדח"צ גדעון סיטרמן לגבי סמכויותיה של ועדת התגמול. בעוד שסיטרמן טען כי תפקידה של הוועדה היא לגבש ולאשר תוכנית תגמול להנהלה הבכירה, יונס טען כי תפקידה של הוועדה הוא רק לדון ולאשר את תוכנית התגמול שגיבשה הנהלת הבנק.

בנק ישראל הבהיר כי וועדת התגמול רשאית גם לגבש תוכנית תגמול עם כי "ראוי שעמדת המנכ"ל תישמע בנקודות הזמן המתאימות". חוסר ההסכמות בין סיטרמן לבין יונס בנושא זה עלו לטונים גבוהים ובבנק ישראל ציינו בדו"ח הביקורת כי "אנו מצפים מכלל חברי הדירקטוריון וכן מהמנכ"ל כי יקפידו על קיום הדיונים בצורה עניינית וראויה, גם כשקיימים חילוקי דעות. אחריות מיוחדת בהקשר זה חלה על יושב הראש המנהל את הישיבה. אנו מוצאים לנכון לציין שיו"ר ועדת השכר והתגמולים והמנכ"ל לא פעלו כדי להבטיח שהדיון יתנהל כראוי ולעתים אף תרמו לדיון שחרג מהמקובל".

כפי שנחשף ב-TheMarker לפני כחודשיים, נדרש הבנק "לגבש באופן עצמאי מדיניות תגמול חדשה להנהלה הבכירה, בסיוע גורם חיצוני". לאור המתיחות בין יו"ר ועדת התגמול לבין מנכ"ל הבנק, בנק ישראל הבהיר כי "הדיונים בוועדה (בשונה מהחלטות) ו/או בדירקטוריון יכולים להיעשות בנוכחות מנכ"ל הבנק וזאת על פי שיקול דעת יו"ר הדירקטוריון או יו"ר הועדה".

דרישות בנק ישראל בעניין זה נוגעות לתוכנית התגמול העתידית הנמצאת כיום בשלבי גיבוש לשנים הקרובות ולא בתוכנית התגמול הקיימת בבנק. נזכיר כי בנאומו האחרון כדירקטור בבנק, ביקש אברהם בייגה שוחט מחחברי דירקטוריון הבנק לגבש תוכנית תגמול מידתית להנהלת הבנק, בטענה כי התוכנית שנבחנה בבנק באותם הימים היתה לא מידתית.

נוכח המכתב החריף ששלח יונס עם העתקים לכל חברי הדירקטוריון ובו האשים את הדירקטורים שוחט ודב מישור בקומבינות, האשים אותם בשיתוק ועדת הביקורת וקרא להם להתפטר מתפקידם כדי שהוועדה תוכל לחזור לעבודה תקינה, דרש בנק ישראל "לדון ולוודא כי נוהל דירקטוריון הבנק ונוהל המנהל הכללי מגדירים היטב את סמכויות המנכ"ל וחובותיו, את מערכת היחסים שבין הדירקטוריון לבין המנכ"ל ודרכי ההתנהלות שבין המנכ"ל לבין הדירקטוריון, בין היתר על רקע מכתבי המנכ"ל".

הדרישה האחרונה של בנק ישראל בעקבות דו"ח הביקורת היא כי "על הדירקטוריון לבחון הסתייעות בייעוץ משפטי חיצוני כאשר מדובר בנושא מוגדר, שליועץ המשפטי של הבנק יש בו עניין אישי". זאת, בעקבות נוכחותו של היועץ המשפטי של הבנק בדיוני ועדת התגמול שבה נדונו תוכניות התגמול להנהלה הבכירה, תוכנית שעתידה היתה להשפיע גם על התגמול של היועץ המשפטי עצמו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#