ביוג'ן תשלם 3.25 מיליארד דולר עבור תרופה שמתחרה בקופקסון של טבע

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת ביוג'ן איידק תשלם לשותפתה חברת Elan האירית 3.25 מיליארד דולר עבור 50% מהזכויות בתרופה טיסברי (Tysabri) לטרשת נפוצה. תרופה זו מתחרה בתרופה קופקסון של טבע לטיפול במחלה זו. מכירותיה של טיסברי הסתכמו ב-1.6 מיליארד דולר ב-2012 וביוג'ן איידק ואלאן התחלקו ברווחיה בחלקים שווים.

טיסברי שניתנת בהזרקה, נחשבת כתרופה האפקטיבית ביותר למחלה אולם נתח השוק שלה קטן יחסית בשל הסיכון המוגבר של החולים המטופלים בה ללקות ב-PML, מחלת עצבים נדירה, שגורמת במקרים מסויימים למוות.

קופקסון
קופקסון של טבעצילום: עופר וקנין

על פי ההסכם, ביוג'ן האמריקאית תשלם לאלאן תמלוגים בשיעור של 12% מהמכירות נטו בשנתו הראשונה של ההסכם ואחר כך תמלוגים של 18% על מכירות שנתיות של עד 2 מיליארד דולר ו-25% מהמכירות שמעל 2 מיליארד דולר. אלאן צופה שמכירותיה של התרופה יגיעו ל 3-2.5 מיליארד דולר ב-2016. 

טיסברי הפכה לתרופה היחידה של אלאן לאחר כשלונה של תרופה למחלת האלצהיימר להוכיח שיפור קוגניטיבי בחולה בניסוי קליני מתקדם. בעקבות כשלון זה, העריכו אנליסטים שביוג'ן תרכוש את אלאן. ביוג'ן צפויה לקבל במארס 2013 את תשובת ה-FDA לבקשתה לאשר את שיווק התרופה האורלית למחלת הטרשת הנפוצה BG-12 שתהיה התרופה האורלית השלישית לאחר גילניה של נוברטיס ואובג'יו של סנופי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker