בנק ישראל ביזבז שלוש שנים בתקוות שווא

היעדר גילוי נאות לציבור איפשר לפרי להשאר בתפקידו

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק ישראל החליט הפעם לא לאפשר לדירקטוריון בנק מזרחי טפחות לטייח את הביקורת הקשה, וחייב את הבנק לפרסם את הדו"ח במלואו בדיווח מיידי לבורסה. זוהי החלטה אמיצה של המפקח על הבנקים, דודו זקן, הרואה בציבור בעלי מניות המיעוט כמי שעניינו לדעת כיצד הדירקטורים שמונו על ידי בעלי השליטה בבנק מנהלים אותו, וכיצד מתקבלות ההחלטות.

כדי להבין עד כמה חריג הליך מסוג זה, נזכיר כי הפעם האחרונה שבה בנק ישראל חייב את הבנק המבוקר לפרסם את מלוא דו"ח הביקורת לציבור בדיווח מיידי לבורסה היה בפרשת חילופי המנכ"לים בבנק הפועלים, מבלי שהתקיים דיון מסודר בדירקטוריון תחת היו"ר דני דנקנר.

יעקב פרי בפאנל כלכליצילום: יח"צ

הפעם, בנק ישראל הבהיר מראש כי בכוונתו לדרוש בסוף הליך הבדיקה כי מזרחי טפחות יפרסם את מלוא הדו"ח בדיווח מיידי לבורסה. כמה שבועות לאחר מכן, יו"ר הבנק, יעקב פרי, הודיע על התפטרותו.

פרי שימש יו"ר מזרחי טפחות מאז 2003. כבר ב-2009 הגיש בנק ישראל דו"ח ביקורת קשה על התנהלות הדירקטוריון בראשות פרי, אולם לא דרש מהבנק לדווח על כך לציבור. היעדר גילוי זה איפשר לפרי להישאר בתפקידו עוד שלוש שנים. בדיעבד נראה כי המפקח לשעבר רוני חזקיהו שגה ב-2009 כשאיפשר למזרחי טפחות להותיר את הדו"ח חסוי, ולמעשה לטייח את הדו"ח ולהותיר ממשל תאגידי לקוי בבנק עוד כמה שנים.

קריאה מעמיקה של דו"ח הביקורת עולה מבין השורות שהתפקוד הלקוי בדירקטוריון מזרחי טפחות הוא חריף בהרבה מניגודי עניינים של שלושת הדירקטורים שכיהנו במקביל בקבוצת קרסו. מדו"ח הביקורת עולה כי חלק מחברי הדירקטוריון כלל לא ידעו שוועדת הביקורת של הבנק מושבתת, הצביעו בעד החלטות שהועלו על סדר היום מבלי שכלל הבינו את משמעות והשלכות ההצבעה, והסכימו לפעול כעדר למען האינטרסים הצרים של כל אחד מבעלי השליטה בנפרד - מבלי שטובת הבנק מונחת לפניהם.

בדו"ח מ-2009 נכתב כי "ראוי כי כל חברי הדירקטוריון, על חבריו השונים, יהיו שותפים להחלטות ולא יהוו 'חותמת גומי' להחלטות שנסגרו מראש". שלוש שנים חלפו ובדו"ח החדש שוב נכתבו דברים דומים, אולם בשפה מעודנת יותר: "החלטתם של הדירקטורים מעוררת ספק בדבר עצמאות שיקול הדעת שהפעילו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker