דירקטוריון פרוטליקס שכר את סיטיבנק למכור את החברה

ענקית התרופות פייזר היא המועמדת העיקרית לרכישת החברה שפיתחה טכנולוגיה לייצור חלבונים תרופתיים בהנדסה גנטית של תאי גזר לפי שווי 750 מיליון דולר לפחות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ענקית התרופות פייזר היא המועמדת העיקרית לרכישת החברה שפיתחה טכנולוגיה לייצור חלבונים תרופתיים בהנדסה גנטית של תאי גזר לפי שווי 750 מיליון דולר לפחות. פייזר מחזיקה ב‑60% מהזכויות לתרופה היחידה שפרוטליקס משווקת לטיפול במחלה הגנטית הנדירה גושה. מניית פרוטליקס (PLX) מגיבה בעלייה של 22% במסחר בבורסה של ניו יורק.

דירקטוריון החברה החליט לשכור את שרותיו של סיטי בנק כבנקאי לצורך בחינת אפשרויות אסטרטגיות, כולל מכירתה של החברה. פרוטליקס נסחרה בשווי של 513 מיליון דולר לפני תחילת המסחר, ועל פי הערכות דירקטוריון פרוטליקס מבקש למכור את החברה בפרמיה של 50% לפחות כלומר ב‑750 מיליון דולר ויותר.

מפעלי פרוטליקס
מפעלי פרוטליקסצילום: פרוטליקס

פרוטליקס פיתחה את הטכנולוגיה ProCellEx לביטוי של חלבונים באמצעות הנדסה גנטית של תאי צמח בתאי גזר על בסיס מחקריו של ד"ר יוסף שאלתיאל.

פרוטליקס קיבלה במאי 2012 אישור מרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) לשווק את התרופה Elelyso שהיא התרופה הראשונה שמיוצרת באמצעות תאי צמח שאושרה לשווק. אליליסו היא תרופה למחלה הגנטית הנדירה גושה. המחלה נובעת מחסר גנטי או משיבושים בפעולתו של האנזים GCDשמפרק שומנים. המחלה מתבטאת בהצטברות שומנים בטחול ובכבד ובפגיעה בייצור כדוריות דם אדומות ובשלד.

אליליסו משווקת בידי פייזר בכל העולם למעט בישראל כחלק מההסכם שנחתם בין פרוטליקס לבין פייזר בנובמבר 2009. על פי ההסכם פרוטליקס מייצרת את התרופה עבור מיזם משותף שבבעלות פייזר (60%) ופרוטליקס (40%) ושתי החברות מתחלקות ברווח לפי יחסים אלו. אליליסו פועלת בשוק שנאמד במיליארד דולר לשנה ופרוטליקס סובלת מנחיתות משמעותית ביחס למתחרותיה בשל עיכוב של שנתיים וחצי באישורה והעובדה שהחברה המתחרה שייר זכתה בבלעדיות בשווק התרופה VPRIVלמחלת הגושה באירופה עד לאוגוסט 2020. פרוטליקס הודיעה שנכנסה לא מכבר לסל התרופות הישראלי הודיעה כי תיתן הנחות של 25% ממחיר שתי התרופות המובילות בשוק סרזיים של סנופי אוונטיס וויפריב של שייר.

החלטת הדירקטוריון להעמיד את פרוטליקס למכירה נובעת ככל הנראה מתסכול של בעלי מניות עיקריים בחברה :קרנות זרות כמו פדרייטד, אליאנץ, וחברות ישראליות כמו ביוסל שבשליטת ואלרוב של אלפרד אקירוב מהעובדה ש‑7 חודשים לאחר אישור FDAלתרופת הדגל של החברה ולטכנולוגיה פורצת הדרך של שלה פרוטליקס הציגה תשואה של 2% בלבד ב‑12 החודשים האחרונים בהשוואה לעליה של 19% במדד חברות הפארמה של בורסת ניו יורק ומחירה נמוך ב‑33% ממחירה כאשר כאשר חתמה על הסכם שיתוף הפעולה עם פייזר. נראה שבשלב זה, נוכח הנחיתות בשוק מחלת הגושה והעובדה שיתר התרופות שלה נמצאות בשלב ראשוני של הפיתוח הקליני החליט הדירקטוריון שאין זרזים לעלית המניה בטווח המיידי.

פרוטליקס גייסה במחצית דצמבר 2012 את החולה הראשון לניסוי בשלב הראשון בתרופה PRX-102 לטיפול במחלת פאברי שהיא מחלת אגירה גנטית תורשתית מחסרונו של אנזים. חסרונו גורם לפגיעה בפירוק של חומר שומני סוכרי ולהצטברותו בתאי הגוף בכליות בלב במערכת העצבים המרכזית ובעור. על פי הערכות 5,000 עד 10,000 איש ברחבי העולם סובלים מהמחלה. פרוטליקס נמצאית בשלב פיתוח ראשוני אולם המתחרה העיקרית שלה בפיתוח תרופה זו חברת Amicusנכשלה בסוף דצמבר 2012 בניסיון המכריע ועל כן גדלו סיכוייה של פרוטליקס לנגוס בנתח משוק זה.

פרוטליקס גם מפתחת גרסה ביוגנרית לתרופה Enbrel של אמג'ן לטיפול במחלת דלקת פרקים שגרונית ופסוריאזיס שמכירותיה מסתכמות ב‑8 מיליארד דולר בשנה אם כי ייתכן שחברת אמג'ן שפיתחה את התרופה הצליחה להאריך את הפטנט על התרופה עד 2028.

אליליסו היא היחידה של פרוטליקס שמאושרת ומשווקת, ומכיון שפייזר מחזיקה ממילא ב‑60% מהזכויות לרווחיה היא גם המועמדת העיקרית לרכישתה של פרוטליקס. במובן זה העסקה בין שתי החברות מנובמבר 2009 סנדלה את הנהלת פרוטליקס וצמצמה את מרחב האפשרויות שלה להציע את החברה לחברות אחרות מלבד פייזר.

הנכס העיקרי של פרוטליקס מלבד אליליסו הוא הטכנולוגיה ProcellEXלייצור חלבונים תרופתיים באמצעות תאי צמח. טכנולוגיה זו עשויה לאפשר לבעל השליטה בפרוטליקס לעקוף פטנטים של תרופות רבות מכר שמיוצרות בהנדסה גנטית של תאי יונק.

טכנולוגיה זו, בהנחה שפרוטליקס תצליח לקבל אישור לתרופות נוספות בצנרת הפיתוח שלה, היא בעלת יתרונות משמעותיים בהשוואה לייצור תרופות באמצעות הנדסה גנטית של תאי יונק:תהליך הייצור חשוף פחות לזיהומים בקטריאליים, סיכון שהתממש במקרה של ג'נזיים יצרנית התרופה המובילה לגושה, עלות הייצור שלה עשויה להגיע ל‑10% מעלות הייצור של תרופה בהנדסה גנטית של תאי יונק, ותהליך הייצור הדיר יותר כלומר פרוטליקס מסוגלת להבטיח ברמת דיוק גבוהה הרבה יותר שהמבנה של כל קבוצת תרופות שיוצאת מקו הייצור זהה לקבוצה אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker