בדרך להסדר: אלביט הדמיה לא תשלם לבעלי האג"ח הקצרות

דירקטוריון אלביט הדמיה החליט היום גם כי החברה לא תדרוש את הדיווידנד בסך 30 מיליון יורו מפלאזה סנטרס ■ חובותיה של אלביט הדמיה לבעלי האג"ח: 2 מיליארד שקל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
שלי אפלברג
שלי אפלברג

דירקטוריון אלביט הדמיה, שבשליטת מוטי זיסר, החליט בצהריים לעכב את התשלום הקרוב למחזיקי איגרות החוב הקצרות ולא לדרוש את תשלום הדיווינד מהחברה הבת פלאזה סנטרס.

ההחלטה התקבלה בעקבות ההתנגדות הנחרצת של מחזיקי איגרות החוב הארוכות של אלביט הדמיה כי לא ישולם התשלום הקרוב למחזיקי איגרות החוב הקצרות. לטענתם, התשלום יהווה העדפת נושים מובהקת עקב בעיית המזומנים עמה מתמודדת החברה. דירקטוריון אלביט החליט כי לא יישא בסיכון של תביעות, ולכן לא יבוצע התשלום הקרוב למחזיקים האג"ח הקצרות אלא יחל משא מתן על הסדר חוב כולל.

בנוסף, לאור מכתבי האיומים שקיבלו נושאי המשרה והדירקטורים בחברת פלאזה סנטרס נראה כי הדירקטורים החליטו בינתיים לא לדרוש את תשלום הדיווידנד בסך 30 מיליון יורו שעליו בנתה הקבוצה בתזרים המזומנים. אי חלוקת הדיווידנד אמור להעניק לחברה הבת מרווח נשימה להתמודדות עם חובות עצומים של 1.3 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח. ב-2013 אמורה פלאזה לפרוע למחזיקים 700 מיליון שקל, כשבקופתה 320 מיליון שקל בלבד.

מוטי זיסרצילום: ניר קידר

אלביט הדמיה אמורה לשלם לסדרות הקצרות א' ו-ב' ב-20 בפברואר קרן וריבית של 82 מיליון שקל - סכום פעוט לעומת 2 מיליארד שקל, שאותם חייבת הקבוצה למחזיקים. בנוסף, לחברה חובות של 300 מיליון שקל לבנקים הפועלים ולאומי וחוב של כ-1.2 מיליארד שקל לפלאזה סנטרס, החברה הבת של אלביט הדמיה.

בדיווח בבורסה הסבירה החברה כי מחזיקי האג"ח דרשו מהחברה הבת להימנע מחלוקת דיווידנדים, תוך התראה כי החלוקה תגרור נקיטת צעדים משפטיים נגדה. "הירידה במחיר מניית פלאזה מעיבה על מימוש דו"ח המקורות והשימושים של החברה ויכולתה לממשו בלוחות הזמנים כפי שתוכננו על ידה", דיווחה החברה האם.

אלביט ציינה כי נאמן מחזיקי אגרות החוב הארוכות סדרות ה' ו-1 הודיעו לה כי הוסמכו לנקוט באמצעים משפטיים נגד החברה אם תבצע את התשלום הקרוב לסדרות א' ו-ב' בסך 82 מיליון שקל. בעקבות זאת החליט הדירקטוריון להתחיל "בהידברות מואצת עם מחזיקי איגרות החוב והנאמנים, כדי לגבש מתווה שיאפשר לחברה לשרת את כל התחייבויותיה".  הדירקטוריון מדגיש כי "נוכח הנזק שעלול להיגרם לחברה ולנושים אם תיקלע להליכים משפטיים, היא נענית לדרישות המחזיקים לדחות את תשלומי הקרן והריבית עד למיצוי תהליך ההידברות".

קרן השקעות פרטיות (פריווט אקוויטי) האמריקאית יורק, שמיוצגת בישראל ע"י ג'רמי בלאנק, רכשה בחודשים האחרונים אג"חים של אלביט הדמיה בהיקף של כ-400-200 מיליון שקל ערך נקוב. עבור יורק, זו השקעה שנייה מהותית באג"ח חברות ישראליות הנמצאות במצוקה. זאת, לאחר שב-TheMarker נחשף לפני כמה חודשים כי יורק רכשה אג"ח של אי.די.בי פיתוח של נוחי דנקנר תמורת כ-400 מיליון שקל ואף נכנסה לנציגות מחזיקי האג"ח. לפי הערכות, יורק הפכה לבעלת החוב הגדולה ביותר באלביט הדמיה עם החזקה של כ-15% מהאג"ח של החברה.

מהנהלת החברה נמסר: "אנו מחויבים ואחראים להבאת פתרון, שייקח בחשבון את טובת כלל הצדדים ויבטיח את העמידה במחויבות שלנו כלפי המשקיעים, זאת תוך הבטחת המשך השבחת נכסיה של החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker