לאחר זינוק של 40%: לאומי העלה מחיר היעד למניית דלק רכב ל-40 ש'

מדובר בחדשות טובות לבנק הפועלים, שהוביל מתן אשראי של מיליארד שקל למנכ"ל החברה, גיל אגמון

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אחרי זינוק של כ-40% בחודשיים אחרונים במניית דלק רכב, העלה אתמול בנק לאומי את ההמלצה לחברה מ”תשואת שוק” ל”תשואת יתר”, ואת מחיר היעד מ-26 שקל למניה ל-40 שקל - 16% יותר ממחירה בבורסה אתמול בפתיחת המסחר. אתמול טיפסה מניית דלק רכב ב-2.1% ל-35.1 שקל, המשקף לחברה שווי שוק של 3.27 מיליארד שקל. דלק רכב היא יבואנית מכוניות מדגם מאזדה, פורד ו-BMW.

“המשקיעים הזניקו את מניית דלק רכב בכ-40%. זה מעט מדי. המחיר המניה הנוכחי משקף התעלמות של המשקיעים מהשיפור הצפוי במסירות של מאזדה, או מהתחזקות שער הין. האפשרות הראשונה אינה סבירה והשנייה חסרת בסיס”, כך כותב בסקירה המעודכנת אייל דבי, מנהל מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון.

ההמלצה החיובית של לאומי והעלייה במניית דלק רכב הן חדשות חיוביות למתחרה הגדול של לאומי, בנק הפועלים, שהוביל בספטמבר 2010 את קונסורציום המממנים, שהעניקו למנכ”ל החברה, גיל אגמון, אשראי של מיליארד שקל. אשראי זה שימש אותו לרכישת 22% נוספים של דלק רכב ‏(נוסף על כ-15.5% שהחזיק קודם לכן‏) מקבוצת דלק של יצחק תשובה.

הרכישה שהפכה את אגמון לבעל השליטה בדלק רכב, בוצעה במחיר של 50 שקל למניה ובתמורה כוללת של מיליארד שקל - פרמיה של כ-20% על מחירה בשוק בעת ההודעה על העסקה המתגבשת בתחילת ספטמבר 2010. אגמון שיעבד לבנק הפועלים את כל אחזקותיו בדלק רכב ‏(כ-38%‏) ללא מנגנון Mark To Market‏) MTM‏). כלומר, החזר ההלוואה יתבסס על תזרים המזומנים מהדיווידנדים מדלק רכב, ולא יהיה תלוי בשווי השוק של מניית דלק רכב.

אגמון עדיין מופסד על דלק רכב

הבנק היחיד שלא הלווה לאגמון

לאומי, המנוהל בידי רקפת רוסק עמינח, היה הבנק היחיד מבין ששת הבנקים הגדולים שלא השתתף באשראי הזה. הבנק ממעט להשתתף בעסקות מימון אמצעי שליטה הנחשבות מסוכנות יותר, ועל אחת כמה וכמה בכאלה שמובלות בידי בנק הפועלים.

עוד בתפקידה הקודם כראש חטיבה עסקית רוסק עמינח לא טיפלה, וגם לא כיום, בתיק של אגמון. זאת בשל קשרי הידידות בין השניים עוד מתקופת הלימודים המשותפת באוניברסיטת תל אביב. בדומה לכך שהיא לא מטפלת בקבוצת החברות של עופר בשל קשרי ידידות עם עידן עופר, בעל השליטה בחברה לישראל.

בעקבות הקפאת הדיווידנדים פרע אגמון באחרונה למממנים תשלום של 60 מיליון שקל ממקורות עצמיים, והגיע להבנות לגבי שינוי אמות מידה פיננסיות. כעת, בעקבות העלייה במניית דלק רכב, שווי המניות המשועבדות להפועלים שלקח על עצמו חיתום מלא לאשראי עלה ל-1.2 מיליארד שקל. ההפסד על הנייר של אגמון בגין העסקה ‏(בשקלול דיווידנדים‏) הצטמצם מכ-400 מיליון שקל ‏(כ-40%‏) בנובמבר 2011 לכ-180 מיליון שקל כיום ‏(כ-18%‏).

הסיבה העיקרית לעלייה במניית דלק רכב נובעת מהיחלשות הין היפני מול השקל בכ-18% מתחילת הרבעון הרביעי של 2012. לפי כלכלני לאומי, מכיוון שלדלק רכב יש הלוואות צמודות ין של כ-1.2 מיליארד שקל - יוביל הדבר לרווח מימוני של 164 מיליון שקל ‏(נטו בניכוי מס‏).

בהתחשב בכך שדלק רכב תציג תוצאות חזקות לרבעון הרביעי של 2012, ביצעו בלאומי שוקי הון אומדני שווי לדלק רכב באמצעות בניית דו”חות פרופורמה המדגמיים, המביאים בחשבון את השינוי בשערי הין והיורו. הם הגיעו למסקנה כי שער החליפין המשוקלל נמוך כיום בכ-5% ביחס לשער המוצע ב-12 החודשים האחרונים.

בהנחה שהמכירות נותרו ללא שינוי, הדבר צפוי להוסיף לפי לאומי כ-4% לרווחיות הגולמית, ולהוביל לכך שהרווח התפעולי המייצג ב-12 החודשים האחרונים יגדל בכ-50% ל-491.6 מיליון שקל. השיפור בתוצאות צפוי להוביל לכך שהרווח לפני מס של החברה יגיע ליותר מ-150 מיליון שקל. הרווח יאפשר לאגמון ליהנות משכר ב-2012, שכן חוזה התגמול החדש מבוסס על כך שיקבל שכר כאחוז מסוים מהרווח לפני מס, אם הרווח יגיע ליותר מ-150 מיליון שקל.

אף שלשער הין יש השפעה מכרעת על ביצועיה של מניית דלק רכב, טוענים בלאומי כי “לא ניתן להתעלם מההיבט הריאלי. תקופה מאתגרת עברה על מאזדה בשנתיים האחרונות - מהיקף מסירות של יותר מ-30 אלף כלי רכב בשנה, היא צנחה לכדי 11 אלף ב-2012 כולה, ולפחות מ-7,000 מסירות ברבעון האחרון שלה ‏(בגילום שנתי‏). השנה הנוכחית תהיה ללא ספק השנה של מאזדה וטובה בהרבה בעבורה, שכן יושקו בה דגמים חדשים למאזדה 6 ולמאזדה 3. מדובר בהצבת סטנדרט חדש בכל אחד מהפלחים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker