פרידה מסוחר המט"ח הבכיר בישראל

פישר עשה כסף לא רע מהדולרים שקנה בשפל - ונשאר רגוע שכולם נכנסו להיסטוריה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק

בתקופת כהונתו של נגיד בנק ישראל היוצא, סטנלי פישר, שנמשכה שבע שנים וחצי, צמחו יתרות המט"ח של בנק ישראל ביותר מ-49 מיליארד דולר. היתרות מסתכמות כיום ב-76 מיליארד דולר - קרוב לסכום של תקציב המדינה. ברמה הפיננסית זוהי, כנראה, הירושה העיקרית של פישר.

רכישות הדולרים של פישר הגיעו בשיאן ל-5 מיליארד דולר בחודש אחד. ואולם רכישות הדולרים זכו לביקורת לא מועטה בתקופות שבהן היו מאסיביות - אם בשיא המשבר של 2008 ואם בימי השפל של הדולר בישראל - ב-2011. הטענות נגד מדיניות המט"ח של פישר היו עקב ההפסדים שנגרמו לבנק ישראל בתקופות שבהן היה נדמה שמעל ארה"ב והמטבע שלה מרחפת אפוקליפסה בלתי-הפיכה, ועקב עצם ההתערבות החיצונית בשוק החופשי המבטא מגמות עולמיות.

סטנלי פישר, נגיד בנק ישראלצילום: אפלבאום תומר

לא ניתן לדעת אם פישר השפיע על שער השקל לעומת הדולר, וכיצד היה מצב הדברים ללא התערבותו, אבל בדיעבד זווית הראייה שלו היתה נכונה. כסוחר מט"ח פישר עשה כסף לא רע מהדולרים שקנה בשפל, ומילא את תפקידו כשהוא עומד יציב ורגוע בשעה שכולם מסביבו נכנסו להיסטריה.

ברכישות המט"ח קבע פישר נורמות התערבות אחרות בשער השקל שיכולות להשפיע בעתיד על הדרך שבה הזרים רואים את המטבע הישראלי. פישר יצר בנק מרכזי עם יתרות מט"ח דולריות גדולות, בנק שמחזיק בכלי לחיזוק המטבע המקומי באמצעות מכירת דולרים, ביום שבו יהיה זקוק לכך, ובכלי להתמודדות עם פיחות, שבסופו של דבר מטריד יותר מייסוף.

פישר לא היה נגיד טוב לציבור הישראלי מכמה בחינות. מדיניות הריבית שלו תרמה לעליית מחירי הנדל"ן, העמלות הגבוהות שגובה מערכת הבנקאות לא הדירו שינה מעיניו, אבל הוא ראה את תפקידו כשומר על יציבות הבנקים. גם השמירה על שקל חלש לא היתה אקט מסייע לכוח הקנייה של אזרחי ישראל ביחס לעולם.

פישר לא היה נגיד של מחאה חברתית, וטוב שכך, אלא נגיד שרואה את תפקידו כפי שזה מוגדר בספר - שמירה על יציבות מחירים, שמירה על יציבות מערכת הבנקאות ושמירה על שער החליפין - זהו תפקידו הבסיסי של כל נגיד. על רפורמות - אם זה בתחום הנדל"ן או בתחום הבנקאות - צריכים להיות אחראים גופים ממשלתיים, וניתן לבצען רק לאחר שהיציבות מובטחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker