אחרי עלייה של 90% ביוליין הגיבה לשמועות - המניה נפלה ב-11%

החברה הבהירה כי אין בידיה תובנות או מידע בנוגע לתוצאות הניסוי בתרופה לסכיזופרניה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מניית ביוליין היא אחת המניות הלוהטות בסקטור הביומד שמרכז לאחרונה מחזורי ענק, בעיקר מצד משקיעים ססגוניים. ביוליין ניתרה ב-91% מתחילת ינואר 2013 עומדת בפני אחד האירועים המשמעותיים בתולדותיה כחברה ציבורית. החברה הודיעה ב-7 בינואר שתפרסם את תוצאות הביניים של ניסוי בתרופה BL-1020 לטיפול בסכיזופרניה בשבוע שמתחיל ב-18 במארס 2013.

תרופה זו צפויה להתחרות בתרופה Risperdal של ג'ונסון אנד ג'ונסון, ולהציג בנוסף שיפור בתפקוד הקוגניטיבי של חולי סכיזופרניה בהשוואה לריספרדל. לקראת פרסום התוצאות כתב סקוט מטוסוב ב-15 בינואר 2013 באתר Seeking Alpha שניתן לצפות לעלייה מסיבית במניה אם תשחזר את התוצאות הראשוניות של הניסוי. המניה הגיבה יפה לעבודה של מטוסוב ועלתה בשיעור די מסיבי של 50%.

יש להניח שהחלטתה המשונה כשלעצמה של ביוליין לקיים ב-5 בפברואר כנס משקיעים "לסקירת ההתפתחויות הצפויות ב-2013 בפרט תוצאות הביניים בניסוי הקליני ב-BL-1020 המולקולה לטיפול בסכזופרניה הצפויות להתפרסם במארס 2013", לא פגעה באופטימיות הכללית בשוק ההון בנוגע לתוצאות הניסוי קשה להתחמק מהתחושה שהנכונות של החברה לדון בצורה כלשהי בתוצאות הביניים של ניסוי שנקרא באופן אירוני 6 Clarity - שבועות לפני פרסומן - עלולה לייצר פרשנות לפיה ביוליין מעריכה שתוצאות הניסוי יהיו חיוביות. קשה גם להיזכר במקרה דומה של קיום כנס לפני פרסום תוצאות הניסוי ולא מיד לאחריו. ההזמנה לכנס נשלחה בדיוק באותו יום שבו פירסם הבלוגר האמריקאי את האנליזה ששילחה את ביוליין לטיסה נעימה.

ביום רביעי שעבר החליטה ביוליין לדחות את הכנס ואתמול החליטה להבהיר את מה שהיה אמור להיות מובן מאליו - מדובר בניסוי שבו הן הרופא המטפל והן החולה אינם מודעים מי קיבל את התרופה ומי קיבל את תרופת הדמה (פלסיבו) אין בידיה תובנות, או מידע בנוגע לתוצאות הניסוי ושכל מידע שמתפרסם אודותיו בתקשורת אינו אלא ספקולציה.

כנרת סויצקי, מנכ"לית ביוליין

ייתכן שהעובדה שביוליין החליטה לתת מעט שקיפות ובהירות בנוגע לעובדה פעוטה זו היתה אחד הגורמים להתמוטטות של 11.3 מיליון שקל בשער המניה במחזור שגדול פי 5 מהמחזור הממוצע.

מביוליין נמסר כי: "החברה הודיעה ב-7 בינואר על המועד הצפוי לפרסום תוצאות הביניים בתרופה לסכיזופרניה. החברה ציינה במפורש ובלשון שאינה משתמעת לשתי פנים שניתוח הביניים יתבצע על ידי ועדה חיצונית בלתי תלויה שתשמור על חיסיון מוחלט של נתוני הניסוי מפני החברה, כך שלא תהיה לה כל אינדיקציה לגבי התוצאות עד לפרסומן".

באותה הודעה החברה גם מסרה פרטים כיצד ומה התוצאות שצפויות להתקבל על ידי הוועדה - הערכה לגבי מספר החולים הנוספים הנדרשים בניסוי כולו כדי להגיע למובהקות סטטיסטית בנוגע להשפעת התרופה על התפקוד הקוגניטיבי של הנבדקים. עוד קודם לפרסום ההודעה החברה החליטה לקיים מפגש משקיעים ב-5 בפברואר 2013 שיסקור את ההתפתחויות הצפויות בכלל צנרת המוצרים שלה ב-2013, 8 14 מוצרים מהם 6 בשלבי פיתוח קליני.

עוד נכתב בהודעה: "בעקבות ריבוי פניות ושאלות על מהות מנגנון בחינת תוצאות הביניים ב 1020 ואופן הניתוח שלהן, החברה מצאה לנכון מתוך התנהלות אחראית ושקופה לתת הבהרות לשאלות המשקיעים על כך במסגרת אותו כנס. החברה חזרה והבהירה בכל הזדמנות בין אם בפגישות עם משקיעים ובין אם בשיחות כי לא חל כל שינוי במידע המצוי בידיה. הכנס הנ"ל נדחה מסיבות טכניות וייקבע לו מועד חדש בהמשך בהתאם ללוח הזמנים והפעילות של החברה ותוך שקיפות מלאה,החברה אינה נעלמת מעיני המשקיעים ותציג בשבוע הבא בכנס Ceo¬Bio בניו יורק הפתוח להאזנה על ידי כל המעוניין בכך".

"באשר לרמיזות שמקשרות בין העליות במנית החברה לבין ניסיון כלשהוא של החברה לעודד זאת או לא למנוע אותן -עיקר העליות במניית החברה בשבועות האחרונים מגיע מהשוק האמריקאי שבו משקיעי ביומד פעילים רבים שעוקבים אחרי פרסומים בתקושורת וחוות דעת של בלוגירם חיצוניים לחברה.תפקידה של ההנהלה לשקף באופן הברור האחראי והנכון ביותר את פעילות החברה וזאת בדיווחים רשמיים מטעמה המתפרסמים לכלל ציבור המשקיעים. החברה בוודאי שאינה אחראית ואינה מעודדת גורמים חיצוניים לה לפרסם סקירות והמלצות מטעמם בין אם לחיוב ובין אם לשלילה אלא ההיפך חוזרת ומדגישה רק את הנאמר בדווחים רשמיים שהיא מפרסמת וכך היא עושה כל העת. לראייה בעקבות פרסום באתר בלומברג אתמול פרסמה החברה הבהרה רשמית על מנת למנוע הטעייה של המשקיעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker