בחב"ד זועמים על שפע ימים: "משתמשים בשם הרב לעסקים"

הודעת שפע ימים על מציאת אבן ספיר לא מרשימה את החסידים: "הרבי מעולם לא אמר שיש יהלומים ליד חיפה". שפע ימים בתגובה: "ממצאינו זכו לאישור של דה בירס" ■ לאחר ירידה של 40% קפצה אתמול המניה ב-17%

ערן אזרן

זעם בחסידות חב"ד לנוכח קישור שמו של הרבי מלובביץ' לפעילותה של שפע ימים, חברת חיפושי היהלומים בנחל הקישון. "נעשה שימוש בשמו של הרב לקידום עסקים פרטיים", התרעמו גורמים בכירים בחסידות בשיחה עם TheMarker. "הרבי מעולם לא אמר שיש יהלומים ליד חיפה. מדובר בסך הכול בפרשנות של איש עסקים לכמה משפטים שאמר בעבר".

מניית שפע ימים מרכזת בימים האחרונים תכונה יוצאת דופן. הסיבה לכך היתה הודעה שהוציאה החברה: "נמצאה אבן ספיר בגודל של 5.72 קראט". ההודעה, שכנראה שיכנעה לא מעט בדבר כדאיות ההשקעה, הקפיצה את המניה ב-120% במחזורי מסחר גבוהים במיוחד. ואולם בדומה להשקעות מסוג זה, לאחר שהגיעה לשיאה נפלה המניה ב-40% ומחקה חלק גדול מהעליות. אתמול שבה המניה לטפס ב-17%.

טקס לציון עשור למותו של הרבי מילובביץ'צילום: אי-פי

שפע ימים, שמנוהלת על ידי אברהם טאוב, נוסדה על רקע שיחה הרת גורל שניהל הרבי מלובביץ' ב-1988 עם ראש עיריית חיפה דאז אריה גוראל: "... בחיפה יש ים, ואין להתרשם מדבר שהוא עמוק. זהו מהעניינים של חיפה שיש לו ים, ושם יש עמק, ובעמק נמצאים אבנים טובות ומרגליות. הקב"ה עשה דבר פלא: הוא הטמין אותן בעומק הארץ, ועל כל פנים, בעומק המענה (שדה חרוש)...". השיחה, שממצוטטת על ידי ראשי החברה, פורסמה באחרונה גם במצגת למשקיעים.

דברי הרב באותם ימים שיכנעו את טאוב להשתמש בקצה החוט ולחפש יהלומים בסמוך לקישון. טאוב, שנעזר כיום בגיאולוגים ובאנשי מקצוע לביסוס הנבואה, ממשיך במרץ בעבודות, כשהוא שואב עידוד מגילויים של אבני חן שונות אחת לכמה חודשים. ואולם בחסידות חב"ד מצננים מעט את ההתלהבות בכל הקשור לשיחה הגורלית, ומדגישים שמדובר באינטרפרטציה בלבד. "מפרשים את הדברים שנאמרו כאילו שהרבי אמר ‘תחפרו יש פה יהלומים' - אבל זה לא נאמר. מי שצופה בשיחה המלאה מבין זאת מיד".

"הרבי דיבר שם על עניין אחר לגמרי", הם אומרים. הוא לא דיבר על יהלומים שנמצאים בעומק, אלא על משמעות אחרת - משמעות רוחנית. זה דימוי שמופיע בהרבה מאוד מכתבים שכתב בעבר. מישהו נתן לזה פרשנות של יהלומים, אבל צריך לזכור שהרבי לא אמר את זה באופן חד משמעי", הסבירו שם והוסיפו: "הפרשנות מכוונת אנשים בנתיב שלהם. במידה מסוימת זו הטעיה". עם זאת, יש לציין שקיימת פרשנות נוספת של השיחה על ידי הרב מרדכי אשכנזי, רב הישוב כפר חב"ד, המחזקת את הטענה לגבי הימצאותן של אבנים יקרות.

משפע ימים נמסר בתגובה: "מדובר בטענות קנטרניות ומשוללות כל יסוד. אין זה פלא שהן נאמרות על ידי גורמים עלומים. דברי הרבי מלובביץ' נאמרו ותועדו בסרטון וידיאו והיוו חזון להקמת חברת שפע ימים. מאז הקמתה פועלת החברה למימוש החזון והוכיחה את ממצאיה עד כה בהתאם לכלים גיאולוגיים ומדעיים מקובלים, שאף זכו לאישור על ידי חברת היהלומים הגדולה בעולם דה בירס, במסגרת חמש משלחות גיאולוגים מטעמה בשטחי האקספלורציה של החברה. שפע ימים תמשיך ותפעל למימוש חזונו של הרבי מלובביץ'".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום