ברזילי השלים בדיקות נאותות ליבאונית סובארו יפנאוטו: האג"ח קופצות 5%

כעת מתחיל המרוץ של ברזילי להשגת מימון מיידי של 100 מיליון שקל לצורך פירעון חובות מלא למחזיק האג"ח

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עסקת המכירה של חברת יפנאוטו  יבואנית מכוניות סובארו בישראל, מתקרבת הבוקר בשלב נוסף לסגירה. שמעון ברזילי, זכיין סובארו בירושלים, שהציע לרכוש את החברה בתמורה לסכום של 100-150 מיליון שקל, השלים אתמול את בדיקות הנאותות (Due Diligence) של העסקה והביע נכונות לבצעה.

אג"ח יפנאוטו עלו הבוקר ב-5% בתגובה לדיווח, והן נסחרות כעת בתשואה לפדיון של 11%, כאשר רק לפני חודשיים נסחרו בתשואות זבל של 130%.

גד זאביצילום: מוטי קמחי

כעת, מתחיל המרוץ של ברזילי להשגת מימון מיידי של 100 מיליון שקל לצורך פירעון חובות מלא למחזיק האג"ח. פסגות ומיטב, המחזיקים העיקריים באג"ח החברה, הובילו קו לוחמני נגד ברזילי והתנו את המכירה בהסדר אג"ח שעיקרו פירעון מיידי מלא ליתרת החוב שבסדרה בערך הפארי - כלומר ללא תספורת כלשהי.

תחילה הציע ברזילי למחזיקי האג"ח שתי חלופות הסדר. האחת מפסיקה את שיתוף הפעולה של החברה עם מחזיקי האג"ח הנוכחיים ומציעה פירעון מיידי מלא בערך הפארי (חלופת המזומן).

השנייה מציעה למחזיקי האג"ח להישאר עם בעל הבית החדש תוך שהיא מגלמת בתוכה פריסת חוב קיים לתקופה של 6 שנים עם פיצוי מסוים בריבית. זאת, במטרה להימנע מגיוס חוב נוסף (חלופת הפריסה).

"צריך לזכור שהחברה נמצאת בקשיים כלכליים וגם לאחר הפיצוי שמציע ברזילי בחלופת הפריסה, הסיכון בהשקעה ארוכת טווח ביפנאוטו הוא גבוה" אומר אחד ממחזיקי האג"ח הגדולים. מלבד האישור של מחזיקי האג"ח, דורשת העסקה 4 אישורים נוספים: אישורה של פוג'י העולמית מתוקף היותה זכיינית סובארו העולמית, אישורו של בנק מזרחי טפחות  המחזיק בשעבוד נכסי החברה כנגד חוב של 90 מיליון שקל, אישור הממונה על ההגבלים הישראלי ואישור בנק הפועלים, המחזיק בשעבוד על 20% ממניות יפנאוטו אחזקות.

נכון להיום, נשלטת החברה על ידי גד זאבי, אחרי שרכש בשנת 2009 50% נוספים מחברת מטיס קפיטל לפי שווי חברה של 240 מיליון שקל. מאוחר יותר, נקלעה יפנאוטו למצוקה תזרימית בשל ירידה מתמשכת במכירות, הנובעת מהיצע דגמים מצומצם ומשער גבוה של הין היפני, המקשה עליה לבצע הנחות. מכירות החברה נחתכו השנה בחצי, אחרי שכבר נחתכו בשיעור של 31% בשנה שעברה.

החברה שמכרה יותר מ-10,000 מכוניות בשנה באמצע העשור הקודם (ובשנות ה-80 היתה מותג הרכב הנמכר בישראל, עם נתח שוק של שליש), נמצאת כעת במקום ה-20 בטבלת המכירות של המכוניות בישראל ולא צפויה למסור יותר מ-2,000 מכוניות השנה.

את הרבעון השלישי של 2012 סיימה יפנאוטו עם מכירות של 935 מיליון שקל, בדומה לרמת ההכנסות ברבעון המקביל. ההפסד התפעולי של החברה הסתכם בכ-7.3 מיליון שקל בהשוואה להפסד תפעולי של 7.7 מיליון שקל ברבעון המקביל. בשורה התחתונה רשמה החברה הפסד נקי של 15 מיליון שקל, לעומת הפסד נקי של 12 מיליון שקל ברבעון המקביל.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker