אחד העם

ת"א 25 עלה ב-1.5%; אל על זינקה ב-20%

גם רוסטה גרין זינקה ב-23% ■ מלאנוקס ופריגו עלו ב-5% ■ אג"ח דה לסר נפלו ב-3.5%, ואג"ח כנפיים הוסיפו 8.4% ■ התיאבון לסיכונים מצד משקיעים בעולם תורמים להתאוששות הכללית בשווקים, ובכלל זאת גם בבורסה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
ערן אזרן

המסחר בבורסת תל אביב התנהל במגמה חיובית, על רקע עליות השערים בבורסות בסוף השבוע, שהביאו  את מדד דאו ג'ונס - לראשונה מאז 2007 - מעל לרמת 14 אלף נקודות. התגברות התיאבון מצד משקיעים בעולם, שבין השאר הפילה את שער , מסייעת להתאוששות השווקים ובכלל זאת גם לבורסה בישראל.

מדד ת"א 25 עלה ב-1.5%; מדד ת"א 100 התחזק ב-1.56%; מדד ת"א בנקיםהוסיף 1.48%; ומדד נדל"ן 15 התחזק 1.11%. מחזור המסחר היומי עמד על 650 מיליון שקל.

האופטימיות היחסית של המשקיעים, ביחד עם פערי ארביטראז' חיוביים של יותר מ-5% במניות פריגו ומלאנוקס, דחפו לעליות שערים חדות בפתיחת המסחר. כתוצאה מכך הופעל בתחילת היום מנגנון ה"פתיחה האנגלית" - דחייה של 5 דקות במסחר בשל תנודות חריגות.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

אל על במרכז

במרכז המסחר עמדה מניית אל על, שזינקה ב-20% על רקע מכירת השליטה המסתמנת לקרן פימי, בראשות ישי דווידי. על פי מכתב הבנות שנחתם בין פימי לבעלת השליטה חברת כנפיים, הוסכם שבשלב הראשון של העסקה, תשקיע הקרן 5 מיליון דולר בהקצאה של 5.7% ממניותיה של אל על לפי מחיר של 62.5 אגורות למניה. רכישת המניות בשלב הראשון משקפת פרמיה של 37% על מחירה של אל על בבורסה.

עוד בלטה במסחר מניית רוסטה גרין, שזינקה ב-23%. זאת, לאחר שהחברה הודיעה כי ענקית הזרעים מונסנטו תרכוש את פעילותה תמורת 35 מיליון דולר, כלומר כפול משווי החברה בבורסה. העסקה לא תכלול את המזומן שבקופתה של רוסטה ולא את ההתחייבויות העתידיות בגין פיטורי עובדים. בעקבות העסקה, תהפוך רוסטה גרין לשלד בורסאי שבקופתו 35 מיליון דולר.

למרות העליות היום, בבנק לאומי הזהירו בסוף השבוע מפני הסיכון הקיים בשוק המקומי. "הסיכון לתיקון משתקף גם בעליית סטיות התקן הגלומות בחוזים על מדד המעו"ף", הסבירו בבנק בסקירה שפירסמו. "בהתחשב ברמות המחירים אליהן טיפסו חלק ניכר ממניות המעו"ף, בעת הנוכחית אנו מעדיפים השקעה במניות השורה השנייה על פני מניות השורה הראשונה".

כלכלני הבנק הדגישו כי בטווח הקצר מגמת המסחר תושפע מהנעשה מעבר לים, אך גם מהעלייה בסיכון הגיאופוליטי המקומי ומהתוכנית הכלכלית של הממשלה החדשה שתקום. כמו כן, הם הזכירו שההערכות הקיימות הן שצפוי קיצוץ תקציבי בהיקף משמעותי, מה שעלול לפגוע גם בתוצאות חלק מהחברות.

השוק הסולידי

במקביל לעלייה בשוק המניות, גם איגרות החוב הקונצרניות רשמו עליות שערים. מדדי התל בונד הוסיפו עד 0.1%. בלטו במסחר איגרות החוב של חברת הנדל"ן דה לסר (סדרה ג'), שנפלו עד 3.5%. זאת, לאחר שבשבוע שעבר דווח כי חבר המושבעים בארה"ב פסק שבעלי החברה, , נדרש לשלם כ-48.5 מיליון דולר לתובע בתביעה אזרחית שאינה קשורה לחברה.

מנגד, בלטו לחיוב איגרות החוב מסדרה ד' של כנפיים, בעלת השליטה באל על, שעלו 8.4%. גם איגרות החוב של יפנאוטו הוסיפו 4.7%, לאחר שבשבוע שעבר דווח כי הושלמו בדיקות הנאותות לרכישת החברה על ידי שמעון ברזילאי. האג"ח שנסחרו בשנה האחרונה בתשואות של למעלה מ-30%, ירדו כעת ל-10.4% בלבד.

אסף שאול, סמנכ"ל השקעות באלפא פלטינום קרנות נאמנות, התייחס הבוקר להשקעה אפשרית במדד תל בונד חדש שתנפיק הבורסה בעוד כשבועיים לאג"ח בסיכון גבוה. "בבדיקה היסטורית ניתן לראות שהנפקת מדד תל בונד חדש משפיעה לחיוב על האיגרות שייכנסו אליו, לכן האיגרות בדירוג BBB- עד  A מעניינות".

בגזרת איגרות החוב הממשלתיות, נרשמת יציבות יחסית. איגרת חוב שקלית של ממשלת ישראל ל-10 שנים, ירדה ב-0.01%, והתשואה עליה עלתה ל-4.09%. איגרת חוב ממשלתית צמודה לתקופה דומה, נסחרה בירידות קלות של 0.03%, לתשואה של 1.48%.

עוד מניות בולטות

הכשרת הישוב, חברת האחזקות והנדל"ן שבשליטת עופר נמרודי, תמחק בדו"חותיה לרבעון השלישי של 2012 כ-11 מיליון דולר נוספים בגין ההשקעה ברישיונות חיפושי הגז "מירה ובשרה" – כך דווח הבוקר למשקיעים. המחיקה המסתמנת היא תוצאה של דין ודברים בין רשות ני"ע לבין הקבוצה, וזאת לאחר שהרשות עצרה בחודש שעבר חלוקת דיווידנד של 33 מיליון שקל, שהתבססה על דו"חות הרבעון.

חברת פריגו עומדת במרכז המסחר לאחר כאשר הציגה רווח נקי מתואם של 128 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2012 - 1.36 דולר למניה. מדובר על רווח הגבוה ב-5 סנט מממוצע תחזיות האנליסטים. התוצאה הטובה מקונצנזוס האנליסטים הסתייעה בירידה הנמשכת בשיעור האפקטיבי של ההפרשות למס לרמה של 27% מהרווח לפני מס ברבעון הרביעי של 2012, לעומת 30.9% מהרווח לפני מס ברבעון המקביל לו ב-2011.

במגזר הגז והנפט, נרשמו בסוף השבוע חילופי האשמות בין השותפות ברישיון "גבריאלה". מאשימה את מודיעין בהפרות מהותיות של ההסכם עמה, בגינן החליטה שלא להעביר לרשותה את חלקה בבטוחות למפעילת אסדת הקידוח נובל דרילינג. אדירה, שנכשלה בשבוע שעבר לגייס מזומנים בשתי הנפקות שערכה בתל אביב ובקנדה - נדרשת להעמיד לטובת נובל 5 מיליון דולר.

חברת אורביט, שמפתחת מערכות תקשורת לוויינים, מערכות עקיבה ומערכות לניהול התקשורת במטוסים, זכתה בחוזה של 3 מיליון שקל לאספקת מערכות טלמטריה אווירית לארגון ממשלתי בטחוני גדול באסיה. בתגובה, מזנקת מניית החברה ב-4.5% במסחר באחד העם.

לאחר תיקון של 40^% ביומיים האחרונים, מניית שפע ימים שבה לעלות. לפני כשבוע שיווחה החברה כי מצאה אבן ספיר בגודל של 5.72 קראט. ההודעה, שכנראה שכנעה לא מעט משקיעים בדבר כדאיות ההשקעה, הקפיצה את מנייתה ב-120% במחזורי מסחר גבוהים במיוחד. ואולם, בדומה להשקעות מסוג זה, לאחר שהגיעה לשיאה, המניה נפלה ב-40% ומחקה חלק מהעליות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker