לאומי וישרס הגיעו להסכמות לגבי הסדר חוב של 250 מ' ש' באוסיף וארנסון

יתרת ההלוואה בסך 210 מיליון שקל של אוסיף אמורה להיפרע בתוך חצי שנה; מלבד שעבוד על מניות החברה הבת עוגן, ישרס העניקה ערבות להבטחת החוב

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> לאחר משא ומתן ממושך הגיעו בסוף השבוע בנק לאומי ושלמה אייזנברג, מבעלי השליטה ומנהל העסקים הראשי של חברת ישרס השקעות, להסכמות לגבי הסדר חוב בקשר ליתרת ההלוואות של חברת הנדל"ן אוסיף, שבבעלותה המלאה של ישרס, ושל א. ארנסון, חברה בת של אוסיף.

במסגרת ההבנות בין ישרס לאגף לאשרא מיוחד בלאומי, המנוהל על ידי אסנת טננבאום, סוכם כי יתרת ההלוואה של אוסיף בסך כ-210 מיליון שקל (לא כולל ריבית ולאחר שבנובמבר נפרעו ללאומי כ-40 מיליון שקל), שהיתה אמורה להיפרע במקור באפריל 2012, תיפרס ותיפרע עד 31 ביולי 2013.

ההלוואה תישא ריבית שנתית של 3.3% מעל ריבית הפריים, כשהקרן תיפרע ב-30 ביוני. אם אוסיף תבחר לפרוע את ההלוואה חודש מאוחר יותר, היא תשלם בגין אותו חודש ריבית שנתית של 4.1% מעל הפריים. לאומי גם יעמיד לאוסיף הלוואה נוספת של כ-7.85 מיליון שקל שלא תישא ריבית. אם ישרס לא תצליח לפרוע את ההלוואה בתקופה שסוכמה, היא צפויה לשלם ללאומי קנס ולהיכנס למו"מ חדש לגבי התנאים - ואם אוסיף וישרס יעמדו בכל ההתחייבויות לאומי ימחל על ההלוואה של 7.85 מיליון שקל.

שלמה אייזנברגצילום: עופר וקנין

ישרס מתכוונת לפרוע את ההלוואה באמצעות הנפקת סדרת אג"ח חדשה או הרחבה של סדרה קיימת של עד 300 מיליון שקל, שתובל על ידי כלל פיננסים חיתום. בסוף השבוע, בעקבות שיפור בתחומי פעילות עיקריים בנדל"ן וצמיחה עקבית ב-NOI (הכנסות תפעוליות נטו), מידרוג אישרה מחדש את דירוג האשראי של ישרס ברמה של A2 עם אופק יציב.

ההלוואה המקורית בסך כ-300 מיליון שקל ניתנה לאוסיף לתקופה של שלוש שנים במארס 2007, כשהיתה בשליטת משפחת אביב ושימשה אותה לרכישת יתרת המניות בחברת עוגן תמורת כ-252 מיליון שקל. מדובר באחת מעסקות האשראי הבודדות שהעניק לאומי לרכישת שליטה בתחום הנדל"ן - עסקות הנחשבות מסוכנות יותר מעסקות אשראי רגילות.

כחלק מהעסקה שועבדו ללאומי כ-85% מהון המניות של עוגן נדל"ן. שווי השוק של המניות מגיע כיום לכ-437 מיליון שקל ונכון לסוף ספטמבר 2012 החלק היחסי של אוסיף בהונה העצמי של עוגן הסתכם בכ-552 מיליון שקל.

לפי ההסכם החדש, מעבר למניות המשועבדות העמידה ישרס ללאומי ערבות להבטחת התחייבויותיה של אוסיף בלא הגבלה בסכום, וכן התחייבה כי עוגן לא תיהפך בתקופת ההלוואה לחברה פרטית וכי אם היא תחלק בתקופה זו דיווידנדים ביותר מ-20 מיליון שקל, חלק מהסכום ישמש לפירעון ההלוואה ללאומי.

עם פירעון ההלוואה ללאומי המניות הללו ישוחררו משעבוד וישועבדו לטובת האג"ח שיונפקו, מה שעשוי להקל על ישרס לקבל ריבית נמוכה יחסית. לאחר פירעון ההלוואה ההתחייבויות של קבוצת ישרס ללאומי יירדו מכ-900 מיליון שקל במונחי קרן בתחילת 2009, לכ-300 מיליון שקל, המרוכזים בעיקר בעוגן נדל"ן כנגד נכסי החברה.

הטיפול באשראי של אוסיף עבר לאגף לאשראי מיוחד בלאומי בחודשים האחרונים. קודם לכן נוהל המו"מ מול החטיבה למימון מורכב ונדל"ן, שהציעה לישרס פריסה של החוב לשלוש-ארבע שנים. ואולם בישרס אמרו כי החברה החליטה, לאור התנהלות לאומי והתנאים הנוקשים שרצה להטיל על ההלוואה, לפעול לפירעונה בתוך חצי שנה. סביר להניח שגם ללאומי היו טענות בנוגע להתנהלות ישרס.

זו אינה הפעם הראשונה בשנים האחרונות שהתגלעו חילוקי דעות בין אייזנברג - הנאבק בימים אלה מול שותפיו על שמירת השליטה בערד השקעות, החברה האם של ישרס - ללאומי בקשר לאשראים של אוסיף וא. ארנסון. בפעמים הקודמות הצדדים הצליחו להגיע להבנות לגבי פריסת החוב.

מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, ששימשה עד סוף 2012 גם ראש החטיבה העסקית של לאומי, מעודכנת בכל הנוגע לישרס. אייזנברג גם סיכם עם לאומי על סגירת החשבון של א. ארנסון בבנק. ב-2010 לאומי סיכמו הצדדים לגבי החוב של א. ארנסון שהיתה חייבת אז לבנק כ-117 מיליון שקל. כחלק מההסדר לאומי מחק 37 מיליון שקל מהחוב, ובתמורה קיבל 20% מהחברה שהוענקו כאופציות הניתנות למימוש בלא תוספת במשך שבע שנים, כשיתרת החוב שאותו ככל הנראה לאומי הפריש במלואו, נפרס.

כעת הצדדים סיכמו כי ישרס תפרע ללאומי כ-25.3 מיליון שקל מהחוב ותחתום לטובת הבנק על ערבות להבטחת חובות והתחייבויות של ארנסון בסך כ-84 מיליון שקל. כמו כן, תתבצע מחיקה נוספת של כ-12 מיליון שקל - כך שבסך הכל לאומי ספג תספורת של כ-40% בגין אשראי זה. עם השלמת העסקה תרשום ישרס הכנסות מימון של כ-45 מיליון שקל בעקבות הקטנת החוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker