לאומי ממשיך להקטין את החשיפה למגזר היהלומים

מסגרת האשראי של הבנק צומצמה ככל הנראה ל 160 מיליון דולר - לעומת 502 מיליון דולר ב 2008 ■ בנק לאומי: במסגרת שינויים בכללי חישוב ההון של הבנקים נדרש הבנק להגדיר מחדש סדרי עדיפויות בהקצאת אשראי

אורה קורן

בענף היהלומים חוששים כי בנק לאומי, המחזיק בנתח גבוה יחסית מהאשראי לענף, מנסה לצמצם את החשיפה אליו ואולי לצאת לחלוטין מאספקת אשראי לענף, שספג מכה קשה במשבר העולמי ב-2009.

יהלומנים אומרים כי הם מוזמנים כל שבוע או כל חודש לסניף בנק לאומי בבורסת היהלומים ונדרשים באגרסיביות, שאינה אופיינית לבנק, להקטין מסגרות אשראי בצורה משמעותית. חלקם עושים זאת - ומגדילים אשראי בבנק מזרחי טפחות ובבנק הבינלאומי.לדברי היהלומנים, בענף מסתמנת התאוששות, ובבנקים אחרים מזהים אותה ומגדילים אשראי ¬ אולם בנק לאומי, שנעשו בו שינויים אישיים רבים בשנה האחרונה, אינו קורא נכון את המפה. "אם הבנק רוצה לצאת מהענף, או לצמצם חשיפה, שיעשה זאת בהדרגה, לא בחודש אחד, כי הענף לא יכול להתמודד עם החלטה כזו בצורה מיידית", אמר אלי אבידר, מנהל מכון היהלומים.

יהלום
יהלום למכירהצילום: אי־פי

אבידר הוסיף כי בענף מזהים מתחילת השנה התאוששות בענף היהלומים העולמי, שמתבטאת במכירות גבוהות בתערוכות בחו"ל. אבידר ציין לדוגמה כי בתחילת ינואר יצאה משלחת קטנה של שישה יהלומנים לתערוכה בהודו. "הם מכרו את כל הסחורה תוך יומיים ולא נשאר להם מה לעשות בשאר ימי התערוכה", הוסיף.

לדבריו, לתערוכה שתיערך במארס בהונג קונג נרשמו 93 יהלומנים, שיציגו בביתן הישראלי, לצד יהלומנים שיוצאים באופן עצמאי. בנוסף, יש רשימת המתנה של 30 חברות, אף שעלות ההשתתפות בתערוכה גבוהה ונעה בין 40 אלף דולר לביתן קטן ל-300 אלף דולר לביתן גדול.

ענף היהלומים ספג את הפגיעה הקשה ביותר בין ענפי התעשייה במשבר הכלכלי העולמי ב 2009. מכירותיו צנחו כמעט לאפס בתחילת אותה שנה, ובהמשך נרשמה התאוששות וירידה שנתית של 60% במכירות לעומת 2008. עם זאת, מספר פשיטות הרגל היה זעום, ויהלומנים נענו לבקשות הבנקים, צימצמו מסגרות אשראי והחזירו הלוואות.

"זה כשלושה חודשים מנהל סניף לאומי בבורסת היהלומים מדיניות של הורדת תקרת האשראי ליהלומנים, בצורה שמנוגדת לכללים הגיוניים ושאינה מקובלת בבנקים גדולים, בוודאי לא בסדר גודל של בנק לאומי", אמר אבידר.

"הבנק דורש מיהלומנים שעובדים איתו להוריד את מסגרות האשראי שלהם והתחושה בענף היא שבנק לאומי החליט להוריד דרמטית את תקרת האשראי ואולי לסיים עבודתו בענף", הוסיף אבידר. "כך לא מתנהג בנק בסדר גודל כזה. גם אם התקבלה החלטה להוריד דרמטית את תקרת האשראי, יש דרך לעשות זאת, בוודאי לא בצעד פתאומי, שמכניס את הענף לעצבנות. יש בנקים אחרים שדווקא רואים את מצב הענף לאשורו ומגדילים בחודשים האחרונים תקרות אשראי".

על פי נתוני 2012 שהתקבלו מענף היהלומים, היקף האשראי הכולל של הענף מסתכם בכ 1.6 מיליארד דולר. פילוח האשראי על פי המקורות כולל 418 מיליון דולר מבנק דיסקונט, 389 מיליון דולר מבנק איגוד, 252 מיליון דולר מהבנק הבינלאומי הראשון, 250 מיליון דולר מבנק לאומי, 200 מיליון דולר מבנק המזרחי טפחות ו 85 מיליון דולר מהבנק ההודי (State Bank of India) הפועל בישראל. נתונים לא רשמיים לתחילת פברואר 2013 מצביעים על ירידה באשראי של בנק לאומי ל 150 160 מיליון דולר.

לדברי יהלומנים, בנק לאומי, שהיסטורית נכנס באיחור למתן אשראי לענף היהלומים, מוריד את מסגרות האשראי לענף מ 2008, שהיתה שנת שיא שבה הגיע סך האשראי של היהלומנים לכ 2.5 מיליארד דולר. ב 2007 העניק בנק לאומי לענף אשראי ב 499 מיליון דולר. ב 2008 העניק הבנק 502 מיליון דולר, שנה לאחר מכן החלה הירידה ל 352 מיליון דולר ואחריה ל 298 מיליון דולר. ב 2011 הגיע האשראי ל 273 מיליון דולר, וב 2012 ירד ל 250 מיליון דולר.

אבידר אמר כי "בשיחות עם נציגי בנק לאומי קיבלתי תשובות חלקיות, המדברות על ירידה בענף, אף שאנחנו רואים בחודשים האחרונים מגמות הפוכות לחלוטין. פניתי למנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, בבקשה לפגישה דחופה ונעניתי כי יואל מינץ, ראש החטיבה למימון מורכב ונדל"ן, אחראי לנושא. לאחר מכן קיבלתי טלפון ממנהל בנק לאומי בבורסת היהלומים, שאמר כי אינם מעוניינים לקיים פגישות בשלב זה ועדיין בודקים את צעדיהם".

במכתב ששלח מינץ לאבידר, לאחר שהאחרון ביקש להיפגש איתו, נכתב: "כידוע לך, משמש לאומי אחד הבנקים המרכזיים המממנים את מגזר היהלומים. לאחרונה, במסגרת שינויים בכללי חישוב ההון של הבנקים, כחלק מכללי באזל 3 ושינויים חשבונאיים נוספים, נדרש הבנק להגדיר מחדש סדרי עדיפויות בהקצאת ההון המיועד למתן אשראי. בנוסף, אנו ערים להתפתחויות שחלו בענף היהלומים בעולם ובארץ, בוחנים אותן מקרוב ומעריכים את השלכותיהן על מגזר היהלומים בכלל ועל לקוחותינו בפרט. לאור כל אלה מקיים הבנק הערכת מצב מסודרת, ועם השלמתה נשקול את בקשתך. במידת הצורך נפעל לתאם פגישה עם נציגי המוסדות הנבחרים בענף".

בתגובה שמסר לאומי ל-TheMarker חזרו בבנק על עיקרי מכתבו של מינץ לאבידר והוסיפו: "עם תום בחינת ההתפתחויות וההערכה של מגזר היהלומים יחליט הבנק בצורה מסודרת כיצד להמשיך לפעול בענף".תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker