חבר המושבעים בארה"ב: על בעלי דה-לסר לשלם כ-50 מיליון דולר לתובע

למרות שחברת הנדל"ן המניב הדגישה שהתביעה אינה קשורה לפעילותה, האג"ח שלה ירדו ביום ה' עד 1.5% במחזור גבוה ■ במקביל, הודיעה דה לסר כי בעל השליטה עשוי להעביר את כלל מניותיו לידי אשתו, וזאת מתוקף הסכם שנחתם עמה בעבר - אך מעולם לא דווח בדו"חות ובתשקיפים

ערן אזרן

תכונה רבה נרשמה ביום ה' באיגרות החוב של חברת הנדל"ן המניב האמריקאית דה-לסר. איגרות החוב של החברה, ובמיוחד סדרה ב', בלטו בירידות חדות של עד 1.5% במחזור מסחר הגבוה עד פי ארבעה מהממוצע היומי. התכונה נבעה משתי הודעות יוצאות דופן ששיגרה ערב קודם לכן דה לסר, חברה פרטית שהנפיקה בעבר שלוש סדרות של אג"ח בבורסה.

בהודעה הראשונה דיווחה דה לסר שבעקבות החלטת חבר המושבעים בארה"ב, בעניין שאינו קשור אליה, הבעלים אברהם לסר נדרש לשלם כ-48.5 מיליון דולר לתובע בתביעה אזרחית (כולל הוצאות). התביעה, כך מפורט, הוגשה בגין ערבות אישית שהעניק לכאורה לסר, איש עסקים חרדי מברוקלין, לנדל"ן יזמי בסיאטל ובפילדלפיה. החברה, שפירסמה את המידע "למען הזהירות ובמטרה שלא יודלף בצורה שאינה אחראית", מסרה כי לסר מנהל כעת משא ומתן בכדי להגיע להסדר של החוב הצפוי ואופן תשלומו.

אברהם לסרצילום: תומר אפלבאום

בהודעה שנייה שיצאה במקביל, דווח כי לסר עשוי להעביר את כלל אחזקותיו בחברה (100%) לידי אשתו אידית לסר. העברת המניות, נמסר, נעשית מתוקף "הסכם שעבוד" שנחתם בפברואר 2008 בין השניים. ההסכם, שאינו מוזכר בדו"חותיה השנתיים של החברה או בתשקיפי המדף שפרסמה בעבר, העניק לרעיה זכות לקבל את מניות החברה לידיה במידה שתוגש תביעה משפטית נגד אברהם בסכום העולה על 500 אלף דולר. בנוסף, ההסכם קבע שבמקרה שהמניות יועברו, אידית תוכל להעניק לאברהם ייפוי כוח לעשות שימוש בזכויות ההצבעה שלה בחברה.

דה לסר, שמונה לה מבקר פנים חדש רק לפני כשבועיים, פועלת בתחום הנדל"ן המניב בארה"ב. החברה מחזיקה ב-21 נכסים מניבים בעיר ניו יורק ונכס מניב בנורדן פארק (קונטיקט). מרבית הנכסים מושכרים לגופים ממשלתיים. האסטרטגיה העסקית של החברה היא רכישת נכסים מניבים בעייתיים ושיקומם. החברה, שלה אג"ח סחיר בהיקף של כ-425 מיליון שקל, מדווחת למשקיעים בשל הנפקות האג"ח שביצעה בעבר.

שני הדיווחים ביום ה' גררו את איגרות החוב של דה לסר, שבדרך כלל אינן מרכזות את תשומת לב המשקיעים, לירידות בבורסה. נראה שמחזיקי החוב חוששים שלמרות שהתביעה אינה קשורה לחברה באופן ישיר, עקבותיה עלולות לחלחל בצורה כזו או אחרת גם לדה לסר. נכון לסוף יום המסחר האחרון, איגרות החוב מסדרה ב', שאינן נושאות בטוחות, נסחרו בתשואה נמוכה של 4.58%.

בחודש שעבר דה לסר גייסה 225 מיליון שקל בהנפקת סדרה חדשה (ג') .גם הפעם החברה לא הזכירה בתשקיף את ההסכמים הקיימים בין לסר לאשתו. מדה לסר נמסר בתגובה ש"מאחר שבעל ואישה הם ישות משפטית אחת לפי החוק הישראלי, לא היה צורך לדווח על כך. כרגע החליטה החברה לנקוט במשנה זהירות וליידע את בעלי העניין בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker