יו"ר רשות ני"ע: נפעיל פיקוח על חברות ייעוץ כמו אנטרופי

שמואל האוזר הודיע כי הרשות עובדת בימים אלה על הכנת מודל פיקוח, לאחר שיו"ר מרצ זהבה גלאון פנתה אליו בבקשה שיקבע הנחיות פעולה ברורות לגופים הפנסיונים המוסדיים בהתנהלותם מול חברת הייעוץ אנטרופי ■ יו"ר אנטרופי שירותי מחקר: "מברכים מאוד על החלטת רשות ניירות ערך. זו החלטה חשובה שתסייע לקדם את אינטרס בעלי מניות המיעוט בנקודות צומת חשובות"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
צבי זרחיה

רשות ניירות ערך תפעיל פיקוח על חברות ייעוץ כמו אנטרופי ועובדת בימים אלה על הכנת מודל הפיקוח, כך הודיע יו"ר רשות ניירות ערך פרופ' שמואל האוזר ליו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון.

האוזר ציין במכתבו כי "הרשות החליטה לפעול לפיקוח על פעילות הייעוץ לקרנות נאמנות של חברות מייעצות כגון אנטרופי, ובימים אלה היא שוקדת על הכנת מודל פיקוח בהקשר זה. בין היתר, מתעתדת הרשות לבחון את מודל התגמול של חברות הייעוץ, ובפרט מודל התגמול שעליו הצבעת במכתבך, על פיו נגבים כספים לא רק מהגופים המקבלים את שירותי הייעוץ, אלא גם מהתאגידים המדווחים עצמם".

יו"ר רשות ני"ע, שמואל האוזרצילום: מוטי מילרוד

גלאון פנתה להאוזר בבקשה שיקבע הנחיות פעולה ברורות לגופים הפנסיונים המוסדיים בהתנהלותם מול חברת הייעוץ אנטרופי. פנייתה נעשתה בעקבות הפרסומים לפיהם חברת אנטרופי, המייעצת לגופים הפנסיוניים המוסדיים באשר לאופן הצבעתם באסיפות כלליות או בהסדרי חוב, מציעה את שירותיה תמורת תשלום גם לחברות הציבוריות שבהן משקיעים המוסדיים את כספי החיסכון הפנסיוני של הציבור, באותם נושאים או בנושאים דומים.

גלאון אמרה בתגובה כי "נגמרה החגיגה של אנטרופי. רשות ניירות ערך קיבלה את המלצתי להפעיל פיקוח על פעילות החברה, ותבחן את מודל התגמול על פיו נגבים כספים גם מהגופים המקבלים את שירותי הייעוץ וגם מהתאגידים המדווחים".

לדבריה, "לא מתקבל על הדעת שחברת אנטרופי, הנותנת שירותי ייעוץ לגופים המוסדיים באשר לאופן הצבעתם כבעלי מניות או כנושים, במטרה שיבטיחו את האינטרס של ציבור המשקיעים והחוסכים, תגבה כספים במקביל מאותן החברות המבקשות לאשר עסקות והסדרי חוב תספורתיים. האינטרס הציבורי מחייב הפרדה מלאה בין מתן ייעוץ לגופים הפנסיוניים המוסדיים לבין מתן ייעוץ לחברות הציבוריות שבהן הם מצביעים.

"לאור ההתפתחויות האחרונות, ברור שהגיעה העת לקיים מודל של פיקוח ורישוי לגופים המייעצים, ועד אז לקבוע כללים ברורים עבור הגופים המוסדיים בהתנהלותם מול חברת אנטרופי. זאת, במטרה להבטיח שהגופים המוסדיים המייצגים את אינטרס ציבור החוסכים לפנסיה לא יפעלו באמצעות ייעוץ של גורם המצוי בניגוד עניינים".גל סטאל, יו"ר אנטרופי שירותי מחקר: "אנו מברכים מאוד על החלטת רשות ניירות ערך. זו החלטה חשובה שתסייע לקדם את אינטרס בעלי מניות המיעוט בנקודות צומת חשובות".

בתגובה להודעה, גל סטאל, יו"ר אנטרופי שירותי מחקר, אמר כי "אנו מברכים מאוד על החלטת רשות ניירות ערך. זו החלטה חשובה שתסייע לקדם את אינטרס בעלי מניות המיעוט בנקודות צומת חשובות".

באותו נושא, אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, פנה לפני כשבועיים לרשות ניירות ערך ולממונה על ההגבלים העסקיים בדרישה להכריז על אנטרופי כמונופול. האיגוד דרש מרשות ניירות ערך להחיל את תוכנית הפיקוח של הרשות על אנטרופי וכתב כי "מדובר בניצול כוחה המונופוליסטי של אנטרופי שגובה באופן לא ראוי כספים מחברות ציבוריות ובמקביל גם על שירותי ייעוץ לגופים המוסדיים השוכרים את שירותיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker