הפניקס מגייסת 200 מ' ש' להשלים רכישת מניות בעלי השליטה באקסלנס

חברת הדירוג מידרוג נתנה לסדרת האג"ח שאמורה להיפרע ב-2024-2014 דירוג של AA3

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הפניקס מגייסת עוד 200 מיליון שקל כדי להשלים את רכישת מניות בעלי השליטה הקודמים באקסלנס, אהרון בירם וגיל ואסתר דויטש, בעבורן תצטרך לשלם 94 מיליון שקל. לצורך הנפקת סדרה האג"ח שאמורה להיפרע ב-2024-2014 חברת הדירוג מידרוג העניקה לסדרה דירוג של AA3.

ב-2005 רכשה הפניקס מדויטש, מבירם ומבנק מזרחי 40% ממניות אקסלנס תמורת 318 מיליון שקל, ששיקף לאקסלנס שווי של 795 מיליון שקל. אז גם ניתנה לבירם ולדויטש אופציית פוט למכירת עוד 40.9% ממניות אקסלנס. אלא שב-2008, עם החרפת המשבר בשווקים, גילתה הפניקס כי תנאי האופציה שניתנה לשניים מחייבים אותה לשלם מחיר המשקף לאקסלנס שווי של כ-1.7 מיליארד שקל - פי כמה משוויה בבורסה אז.

אייל לפידות, מנכ"ל הפניקסצילום: אייל טואג

באופן אבסורדי, השווי של אקסלנס שהשתקף מהאופציות היה גבוה יותר משווי השוק של הפניקס אז. הפניקס סירבה לשלם והודיעה על ביטול עסקת הרכישה של אקסלנס. דויטש ובירם מצדם הגיבו בתביעה נגד הפניקס בסך של כ-752 מיליון שקל.

ביוני 2010 עם כניסתו של אייל לפידות לכסא המנכ"ל בהפניקס נחתם הסכם פשרה שהשאיר את מנגנון החישוב המקורי, אך פרס את מימוש האופציה על פני חמש מנות לא שוות שיימשכו עד 2012. במסגרתו נקבע כי הפניקס תרכוש בשלבים מניות בית ההשקעות - לפי שווי של 1.8-1.5 מיליארד שקל. השווי הוא נגזרת של ביצועי החברה - ככל שהרווחיות גבוהה יותר, מחיר הרכישה עולה.

בהתאם להסכם הפשרה, במהלך השנה צפויה להתבצע רכישה נוספת ואחרונה של מניות בהיקף של כ-5% נוספים, כך שהפניקס, בניהולו של אייל לפידות, תגיע בסופו של דבר לאחזקת כ-90% ממניות בית ההשקעות.

חברת הדירוג מציינת כי על אף שבשלושת החודשים הראשונים של 2012 הציגה הפניקס ירידה ברווח הנקי של 14 מיליון שקל בהשוואה לתקופה הקודמת ב-2011, הרווח הכולל של החברה גבוה ביחס לתקופה המקבילה אשתקד שבמהלכה היו ירידות בשווקים, שהשפיעו על תוצאות הנוסטרו של הקבוצה

מידרוג קובעת כי יחס החוב הפיננסי ברוטו לשווי המאזני של נכסי החברה נכון ל-30 בספטמבר, בהנחה כי הפניקס תגייס 200 מיליון שקל נוספים, הוא 28% וחוב ל-CAP (היחס בין החוב של מקורות לבין החוב בתוספת ההון העצמי שלה) של 27.7%, ולדעתה הוא יחס שהולם את רמת הדירוג שנתנה.

חברת הדירוג מציינת כי הפניקס שמרה בשנים האחרונות על יתרות נזילות גבוהות ביחס לתשלומי החוב של לפחות שנה קדימה, והיא פועלת ללא מסגרות אשראי חתומות. נכון לסוף ספטמבר לחברה מזומנים של 66 מיליון שקל, המספיקים לתשלום קרן וריבית ל-12 החודשים הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker