למזער נזקים

משלחת לאומי בחנה נכסי אלשטיין בארגנטינה

מנהלי האגף לאשראי מיוחד בבנק נפגשו עם אלשטיין בבואנוס איירס ■ גנדן חייבת לבנק - הנושה הגדול ביותר שלה - כ-500 מיליון שקל ■ הזרמת הון מאלשטיין היא הסיכוי העיקרי של לאומי לראות חלק מהחוב בחזרה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בזמן שנציגות מחזיקי האג"ח של חברת אי.די.בי אחזקות פגשה לראשונה רק ביום חמישי שעבר את עו"ד סאול צנג, שותפו של איש העסקים היהודי הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין, משלחת של מנהלים מאגף אשראים מיוחדים של בנק לאומי, המנוהל מתחילת ינואר 2013 ע"י אסנת טננבאום, כבר ביקרה בתקופה האחרונה בארגנטינה וערכה פגישות עם אלשטיין והצוות שלו.

רקפת רוסק עמינחצילום: ניר קידר

ככל הידוע, הנסיעה נעשתה בתיאום עם נוחי דנקנר, היו"ר ובעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, המנסה בכל כוחו לשכנע את אלשטיין למממש את האופציה שעליה הוא אמור להודיע עד 28 בפברואר 2013 ולהזרים לחברת גנדן הולדינגס - החברה האם שדרכה דנקנר ומשפחתו שולטים באי.די.בי אחזקות - 75 מיליון דולר נוספים (300 מיליון שקל), תמורת הקצאה של 21% מגנדן, זאת מעבר להזרמה של 100 מיליון שקל בספטמבר 2012 תמורת הקצאה של 10% מגנדן.

אלשטיין מחזיק בארגנטינה בחברת אחזקה בשם קרסוד הפועלת בתחום החקלאות וכן בתחום הנדל"ן באמצעות חברה בת - IRSA. בנוסף, הוא פועל באופן פרטי בתחומי הפיננסים והשקעות אחרות,כשנכון להיום קשה לדעת בכמה מוערך הונו האישי.

אדוארדו אלשטייןצילום: בלומברג

מאז ספטמבר 2012 - המועד שבו השקיע אלשטיין 100 מיליון שקל תמורת הקצאה של 10% מגנדן - מנית קרסוד (Cresud) עלתה בכ-23% והחברה נסחרת לפי שווי שוק של כ-515 מיליון שקל. מניית IRSA עלתה בתקופה זו בכ-44% והחברה נסחרת לפי שווי שוק של כ-520 מיליון דולר.עם זאת בתקופה האחרונה בארגנטינה מורגשת האטה בכלכלה המקומית, מה שעלול להוביל למשבר בשוק הנדל"ן ולהשפיע על הפעילות של IRSA הפועלת בעיקר בארגנטינה וכן בארה"ב ונושאת על גבה חובות של מאות מיליוני דולרים. האטה כלכלית עלולה להשפיע גם על הפעילות הכלכלית, כשגם לקרסוד ברמת הסולו חובות של כמה מאות מיליוני דולרים.

הצורך של מנהלי לאומי לערוך נסיעה רחוקה לארגנטינה נובע מכך שהבנק, המנוהל ע"י רקפת רוסק עמינח, הינו הנושה הגדול של גנדן הולדינגס. גנדן חייבת ללאומי כ-450-500 מיליון שקל (וכן כ-85 מיליון שקל לבנק מזרחי טפחות, בניהולו של אלי יונס). כמו כן, לאומי חשוף בכ-125 מיליון שקל בגין אשראי שהעניק ב-2010 לאי.די.בי אחזקות. רוסק עמינח לא נטלה חלק בנסיעה זו, אך היא מעודכנת בכל ההתפתחויות ונפגשה לפני כמה חודשים עם אלשטיין במהלך ביקורו בישראל.

נכסי אלשטיין

האשראי לגנדן ניתן במקור ב-2003 לצורך רכישת שליטה באי.די.בי עוד לפני שרוסק עמינח הגיעה לבנק והתמנתה לראש חטיבה עסקית, אך בשנים לאחר מכן אשראי זה הוחזר. בלאומי מתייחסים לאשראי לגנדן כ"תקלה" שלא משפיעה על תיק האשראי האיכותי של הבנק. בשנים האחרונות בלאומי התקבלה החלטה כי בכדי למנוע סיטואציות של אי-נעימות, נסיעות עסקיות של מנהלי ועובדי הבנק יממן הבנק עצמו והן לא יתבצעו על חשבון הלקוחות.

במהלך הביקור ניסו מנהלי לאומי ללמוד קצת יותר לעומק את איתנותו הפיננסית של אלשטיין ועסקיו, שכן בדומה למחזיקי האג"ח, בלאומי תולים באלשטיין את התקוות הגדולות ביותר לריקוברי (גביית הכנסות בגין חובות שהופרשו בעבר) של החוב כלפי הבנק, שכן אם אלשטיין יממש את האופציה, רוב העודף שיישאר בקופת גנדן שלא תוזרם לאי.די.בי אחזקות תועבר ככל הנראה ללאומי.

לאומי מחזיק כבטחונות שעבוד על 30.7% ממניות אי.די.בי אחזקות ששווי שוק שלהן עומד על כ-170 מיליון שקל וכן משועבדים לו נכסים פרטיים של דנקנר וערבויות אישיות בהיקפים שאינם ידועים, אך אינם מכסים את מלוא החוב. בהתחשב בהידרדרותה העסקית של הנכס העיקרי שלה - אי.די.בי אחזקות - גנדן אינה מסוגלת כיום לפרוע חוב זה במלואו, כך שתיאורטית לאומי יכול לדרוש לממש את הביטחונות העומדים לרשותו. אולם, הבנק הוא נמנע בינתיים מלעשות זאת בשל חוסר כדאיות כלכלית, שכן הבנק הפריש כבר את כל החוב בגין גנדן וכנראה גם בגין אי.די.בי אחזקות - חוב שלא מאיים בשום צורה למוטט את תיק האשראי העסקי שלו.

להחלטה של אלשטיין תהיה השפעה מכרעת לגבי סיכויי גיבוש הסדר חוב בהיקף של כ-2.05 מיליארד שקל שמנסה לגבש בימים אלה אי.די.בי אחזקות מול בעלי האג"ח והבנקים - הרי ללא הזרמתו, שחלקה תועבר לאי.די.בי אחזקות, הסיכויים לגיבוש הסדר חוב שואפים לאפס.

מלאומי נמסר בתגובה: "הבנק אינו מתייחס בתקשורת ללקוחות ספציפיים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות