הסדר אחד באי.די.בי לא יספיק

בלי הסדר באי.די.בי פיתוח - אין משמעות להסדר באי.די.בי אחזקות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האג"ח של חברת אי.די.בי אחזקות שבשליטת נוחי דנקנר הגיבו שלשום בעליות קלות להצעה הנגדית שהגישה נציגות מחזיקי האג"ח לחברה. הנציגות מציעה בין השאר כי החוב הקיים של אי.די.בי אחזקות לבעלי האג"ח והבנקים בסך 2.05 מיליארד שקל יתבטל, ובמקומו תונפק סדרת אג"ח חדשה אחת לכולם בהיקף של 1.43 מיליארד שקל.

בתמורה תשעבד אי.די.בי אחזקות 100% מהנכס היחיד שלה, החברה הבת אי.די.בי פיתוח - המחזיקה בכלל ביטוח (55%) ובדיסקונט השקעות (74%). דסק"ש מחזיקה בכור, בסלקום ובשופרסל. לעומת הנציגות, אי.די.בי אחזקות מוכנה לשעבד 51% מאי.די.בי פיתוח.

הנציגות גם דורשת כי יוקצו לה 20% מאי.די.בי אחזקות ו-10% מאי.די.בי פיתוח, וכי בסך הכל יוזרמו לאי.די.בי אחזקות 600 מיליון שקל - 400 מיליון שקל בעת החתימה על ההסדר, והיתר במהלך כמה שנים לאחר מכן. הנציגות גם מוכנה להשאיר את דנקנר בעל השליטה ולדלל אותו מעבר ל-20%. רק אם הוא לא יעמוד באבני הדרך של ההסדר, הוא ידולל בהיקפים משמעותיים יותר.

נוחי דנקנרצילום: מיכל פתאל

זאת במקום לדלל למינימום אחזקה שתגדל בכל פעם שהוא יזרים כסף לחברה - ובכך למעשה יקנה שליטה מחדש. הנציגות של אי.די.בי אחזקות מורכבת מהנציגים של אקסלנס, הראל פיא וגילעד קרנות הפנסיה של הדתיים.

ואולם נראה כי גם אם בסופו של דבר המשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין יממש את האופציה ויזרים 75 מיליון דולר נוספים, שיאפשרו הסדר בין הנציגות לאי.די.בי אחזקות - בסופו של דבר מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות עלולים למצוא את עצמם מול שוקת שבורה. זאת כל עוד לא יגיעו להסכמות עם נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח, החייבת לבעלי האג"ח 4.2 מיליארד שקל ו-2.1 מיליארד שקל לבנקים ולמוסדות פיננסיים אחרים. בקופת החברה מצויים מזומנים בסך 1.1 מיליארד שקל בלבד, האמורים להספיק לה לעמוד בהתחייבויותיה רק ב-2013.

לפי שעה מתפקדת אי.די.בי פיתוח כחברה סולוונטית, אך מעליה מתנוססים תמרורי אזהרה שונים, שאם לפחות אחד מהם יתממש עלול הדבר להביא לפתיחת הליכים של הסדר חוב גם בה. כך, לפני כמה שבועות הורידה חברת הדירוג S&P מעלות את דירוג האשראי של אי.די.בי פיתוח בשלוש דרגות - מ-BB ל-- B וציינה כי ייתכן שב-2013 תוצמד לדו"חותיה הערת עסק חי.

לקראת סוף 2013 החברה עלולה להיקלע להפרה של אמות מידה פיננסיות של ההלוואות מול הבנקים, ותזדקק למזומנים של מאות מיליוני שקלים. במעלות מעריכים שלחברה חסרים מקורות של כמיליארד שקל כדי לעמוד בפירעונות החוב והוצאות אחרות ב-2014. נציגות אי.די.בי פיתוח מורכבת מנציגים של פסגות, קרן יורק והפניקס, שפועלים בצורה מגובשת, ונחשבים מיליטנטיים יותר מהנציגות של אי.די.בי אחזקות.

אם בסופו של דבר יהיה הסדר באי.די.בי פיתוח, תדרוש הנציגות הזרמה של יותר מ-500 מיליון שקל לתוך החברה, וכן קבלת מניות של חברות בנות. אחרת הנציגות לא תהסס להתחיל בהליכי פירוק של החברה, כדי להשתלט עליה ולהמיר את החוב להון.

במקרה כזה, כל השעבודים והמניות שיקבלו מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות ייהפכו ללא רלוונטיים כי אחזקותיהם באי.די.בי פיתוח ידוללו. המצב דומה למה שקורה במעלה הפירמידה בגנדן, שלגביה אלשטיין לא יזרים את כספו כל עוד לא יידע אם יהיה הסדר חוב באי.די.בי אחזקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker