נציגות פלאזה סנטרס לזיסר ולרשות: דיווידנד של 30 מיליון יורו מנוגד לחוק

לטענת מחזיקי האג"ח של החברה: אם נושאי המשרה בחברה יאשרו חלוקת דיווידנד, הם יפעלו באופן פסול, בחוסר תום לב קיצוני ויפרו התחייבויות שניתנו לציבור המשקיעים כדי לשרת אינטרסים של בעל השליטה, מוטי זיסר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מחזיקי איגרות החוב של חברת פלאזה סנטרס, החברה הבת של אלביט הדמיה אשר נשלטת על ידי מוטי זיסר, פנו לדירקטוריון ולשאר בעלי המשרה בחברה בדרישה לבטל את אסיפת בעלי המניות שאמורה לאשר חלוקת דיווידנד על סך 30 מיליון יורו - זאת בשל חובות עצומים של 1.3 מיליארד שקל כלפיהם. המחזיקים חוששים כי החברה לא תוכל לשלם את החוב, בשל העובדה כי לא יהיו לה מספיק כספים לפתח את נכסיה הקיימים.

לדעתם, אם נושאי המשרה בחברה יאשרו את חלוקת הדיווידנד הם יפעלו באופן פסול, בחוסר תום לב קיצוני, תוך הפרת מצגים והתחייבויות אשר ניתנו לציבור המשקיעים ועל מנת לשרת אינטרסים מיידים של בעל השליטה - זיסר, שמצוי על סף הסדר חוב בחברה האם, אלביט הדמיה, החייבת 2.1 מיליארד שקל למחזיקי אגרות החוב שלה.

מוטי זיסרצילום: ניר קידר

במכתב, שנשלח לכל נושאי המשרה באלביט הדמיה ובפלאזה סנטרס כתבו עו"ד עדי פיגל ועו"ד גיל אורן, המייצגים את נאמן מחזיקי איגרות החוב סדרה א' וב' ואת נציגות המחזיקים בית ההשקעות פסגות ומגדל שוקי הון, כי אם ישולם הדיווידנד, שאינו מהותי ביחס לכלל חובותיה של אלביט, חלקה של חברת האם יהיה 94 מיליון שקל. חלק זה, נטען במכתב, ישולם ברובו לבנק שהעמיד לחברה את האשראי ובכך לא רק יפגעו מחזיקי איגרות החוב של פלאזה סנטרס והחברה עצמה, אלא גם החברה האם עצמה.

ב-2013 אמורה פלאזה לפרוע למחזיקים 700 מיליון שקל, כשבקופתה 320 מיליון שקל בלבד. בשל הדאגה כי חלוקת הדיווידנד מתבצעת על סמך תזרים מזומנים אופטימטי ובלתי סביר של מימוש נכסים המצויים בשווקים בעייתיים, שלחו הנאמנים את המכתב גם לרשות ניירות ערך ולזיסר עצמו - מנכ"ל ונשיא אלביט ומשמש גם כדירקטור ומנהל בפלאזה סנטרס עצמה. כמו כן, דרשו הנאמנים להביא את המכתב לידיעת החברה המבטחת את הדירקטוריון בביטוח אחריות מקצועית, שכן אם הדיווידנד יחולק הם יתבעו את נושאי המשרה על הפרת חובת אמונים וזהירות.

לשיטת המחזיקים, העובדה כי ב-2012 פלאזה מימשה את מרבית נכסיה בארה"ב וכי עיקר נכסיה כיום הם מלאי נדל"ן במרכז ובמזרח אירופה, מעמידה אותם במצב קשה בו יהיה עליהם לפתח את נכסיהם ולהניב מהם תזרים מזומנים - הן מפעילות שוטפת והן ממימוש נכסים.

עוד הם מדגישים כי חלה הרעה ממשית ברמת הגמישות הפיננסית של פלאזה, בעקבות הורדת דירוג האשראי שלה ושל החברה האם. כמו כן, הם מזכירים כי דו"חות הדירוג קבעו כי "קיימת סבירות נמוכה לחלוקת דיווידנד על ידי פלאזה, לאור התנאים המגבילים והנוקשים שנקבעו בכתב ההתחייבות". עוד הם מוסיפים כי "פלאזה עלולה להיות נתונה ללחצים לבצע חלוקת דיווידנדים אגרסיביים כך שאפילו חלוקה של 30 מיליון יורו עדיין עלולה להשפיע משמעותית על מצב נזילותה ולהקשות עליה לשרת את חובותיה בשנתיים הקרובות.

מחזיקי איגרות החוב מלינים על כך שהתשקיף של פלאזה לא קבע כי היא יכולה לאפשר ביצוע חלוקת דיווידנד באמצעות החלטה של אסיפת בעלי המניות. לפיכך, הם דורשים כי תבוטל אסיפת בעלי המניות שאמורה להתכנס לצורך חלוקת הדיווידנד. עוד הם דורשים שלא יחולק כל דיווידנד אשר אמור לפגוע בפיתוח ומימוש הנכסים של החברה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker