גוברת ההתעניינות בקונצרני: הראל-פיא השיקה קרן לאג"ח בסיכון גבוה

הקרן תשקיע בעיקר באג"ח הנושאות דירוגים נמוכים יחסית שבין BBB- ל-A ■ במקביל להשקת הקרן בהראל, גם איילון קרנות נאמנות השיקה קרן נאמנות חדשה המתחייבת לחשיפה של לפחות 75% למניות בנקים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גוברת ההתעניינות בהשקעה באג"ח קונצרניות בסיכון גבוה. חברת הקרנות הנאמנות הראל פיא השיקה היום (ד') קרן נאמנות חדשה, המתמחה בחשיפה לאג"ח של חברות בדירוגים נמוכים. הקרן תשקיע בעיקר באג"ח הנושאות דירוגים שבין BBB- ל-A, כלומר באג"ח עם רמת סיכון הנחשבת גבוהה יחסית שנסחרות בשוק בתשואה לפדיון גבוהה.

ההחלטה על הקמת הקרן החדשה התקבלה לאחר שלפני כשבועיים הנהלת הבורסה הודיעה כי תשיק מדד חדש לאג"ח קונצרניות בסיכון גבוה. המדד, שייקרא "תל בונד תשואות" ויושק באמצע פברואר, יורכב מאג"ח בדירוג השקעה של BBB- עד A. כיום, איגרות החוב הקונצרניות שנושאות דירוגים גבוהים יותר (A עד AAA) נכללות במדדי התל בונד הקיימים.

בורסה
במהלך החודשים האחרונים נרשמה התאוששות מרשימה בשוק האג"ח הקונצרניותצילום: בלומברג

השקת המדד צפויה להגביר את הסחירות באג"ח עם דירוג נמוך, והיא עשויה להקל על המשקיעים לגוון את תיקי איגרות החוב. המדד עשוי להגדיל את הסחירות באג"ח ברמות דירוג אלה, וזאת מאחר שהגופים המוסדיים צפויים להנפיק מכשירי השקעה שונים, המאפשרים חשיפה למדד, כדוגמת קרן הנאמנות של הראל פיא וכדוגמת תעודות סל שיונפקו בעתיד.

במהלך החודשים האחרונים נרשמה התאוששות מרשימה בשוק איגרות החוב הקונצרניות, שבאה לידי ביטוי בעלייה של 7%-10% במדדי איגרות החוב הקונצרניות - התל בונד. ההתאוששות, שהינה תוצאה של התחדשות אמון המשקיעים בשווקים העולמיים ובכללם גם בישראל, באה לידי ביטוי בסגירת המרווחים מעל איגרות החוב הממשלתיות, שירדו לרמתן הנמוכה מזה כשנה.

אלו עליות חדות בתקופת זמן קצרה, וזאת לאחר יותר משנתיים של דשדוש בשוק הקונצרני. הדשדוש, שאפיין את מרבית 2012 ופחת לקראת סוף השנה (החל מחודש ספטמבר), נבע מהחשש למצבם של לא מעט לווים וחברות באחד העם, על רקע הסתבכותם של הטייקונים הממונפים ואופנת וה"תספורות" שהסבה נזק למשקיעים.

אולם, העליות האחרונות בשוק הביאו לירידה חדה בתשואות על האג"ח, ובמיוחד באלו הנושאות דירוגים גבוהים של A ומעלה. זאת, בשעה שגם איגרות החוב הממשלתיות מציעות תשואות ריאליות אפסיות ואף שליליות, על רקע הריבית הנמוכה במשק. כתוצאה מכך, יותר ויותר משקיעים מחפשים אפיקי השקעה אלטרנטיביים, כאלו שיוכלו לספק תשואות גבוהות יותר - דוגמת אג"ח עם סיכון גבוה ומניות.

במחלקת המחקר בהראל פיא הדגישו שבחירת האג"ח בקרן תיעשה "לאחר בחינה מעמיקה" ורק לאחר שכל אחת מהן תקבל דירוג השקעה פנימי (בין אם יש לו דירוג של חברות הדירוג ובין אם לא). דמי הניהול בקרן יעמדו על 0.4%.

חשיפה גם לבנקים

במקביל להשקת הקרן בהראל, גם איילון קרנות נאמנות השיקה קרן נאמנות חדשה המתחייבת לחשיפה של לפחות 75% למניות בנקים. באיילון ציינו כי הם "רואים בענף הבנקאות ראי לפעילות במשק וחלק חשוב מתיק המניות המקומי. להערכת איילון, הקרן מתאימה  גם כמכשיר חסכון ארוך טווח. דמי הניהול של הקרן הינם 1.25%.

"בניגוד לתעודות הסל על מדד ת"א בנקים המשקיעות ב-5 מניות שמהם משקל של 75% הינו למניות לאומי ופועלים בלבד, הקרן משקיעה ב 8 תאגידים בנקאיים שונים ויכולה לבחור משקלים שונים לבנקים המרכיבים את מדד הבנקים, על סמך ניתוח אנליטי וניצול הזדמנויות מסחריות", הסבירו באיילון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker