אורן פרוינד

קבוצת אלעזרא, המחזיקה במלוא המניות של הכשרה ביטוח, חברת הליסינג אלבר וחברת הנדל"ן אפרידר, מנסה בדרכים יצירתיות לפתור את הבור התזרימי שייווצר לה בשנת 2013. לחברה חסרים 42 מיליון שקל בכדי לשרת את מלוא החוב בשנה הקרובה ועל רקע זה פנתה לאחרונה למחזיקי האג"ח בהצעת הסדר חדשה.

אלעזרא מציעה למחזיקי האג"ח לוותר על שעבוד של 7.7% מהון מניותיה של החברה הבת אלבר בכדי שתוכל לגייס הלוואה נוספת מבנק ישראלי כנגד מניות אלו. אלעזרא מעריכה כי שחרור השעבוד על מניות אלו יאפשר לה לגייס 20-15 מיליון שקל ולהקטין בכך את הבור שנוצר לה בשנת 2013.

אלי אלעזראצילום: עופר וקנין

אלי אלעזרא, בעל השליטה בחברה, מציע ערבות אישית בגובה ההלוואה שתילקח כנגד מניות אלבר ובנוסף מציע למחזיקי האג"ח פדיון מוקדם של 20 מיליון שקל. על הפדיון המוקדם מציע אלעזרא פיצוי של 300 אלף שקל שעל פי הערכות המוסדיים, בניהם פסגות מיטב ומגדל שוקי הון, מגלם פיצוי מעבר לנדרש. 

החברה, הנמצאת תחת ניהולו של אורן אלעזרא, אחיינו של אלי אלעזרא, חייבת למחזיקי האג"ח 250 מיליון שקל והיא נדרשת לעמוד בהחזרי קרן וריבית של 72 מיליון שקל וכמו כן להחזיר הלוואות בסך 13 מיליון שקל לתאגידים בנקאיים בשנת 2013, כאשר בקופתה מצויים מקורות נזילים של 43 מיליון שקל. מול חובות אלה משועבדות למחזיקים כבטוחה מלוא המניות של החברה-הבת אלבר.

גם אם יאושר ההסדר, עדיין יחסרו לאלעזרא 22 מיליון שקל בכדי לשרת את מלוא החוב בשנת 2013. עם זאת, אלעזרא ציינה בדו"ח תזרים המזומנים החזוי שלה כי את ההפרש תגייס באמצעות חוב בנקאי. המוסדיים מעריכים כי לא תהיה בעיה לחברה לגייס את ההפרש.

ההסדר ישים סוף למאבק משפטי של שלוש שנים 

ההסדר שמציע אלעזרא פותר במידה מסוימת את בעיית החוב של החברה אולם הוא עשוי לשים סוף פסוק למאבק משפטי של שלוש שנים עם מחזיקי האג"ח. המאבק משפטי נוגע לתחולת השעבוד על 7.7% ממניות החברה הבת אלבר. כשהונפקו איגרות החוב בשנת 2007, נקבע בשטר הנאמנות שעבוד מלא על כל מניות אלבר לטובת המחזיקים. המחלוקת נתגלעה בשנת 2009 כאשר הנפיקה החברה 7.7% מניות נוספות של אלבר. המחזיקים טענו כי המניות הנוספות נכללות במסגרת השעבוד בעוד שהחברה טענה מנגד כי הן אינן משועבדות. 

באותה שנה פנו הצדדים לבית המשפט המחוזי בת"א שקבע כי יש להחיל את השעבוד לטובת מחזיקי האג"ח. בית המשפט איפשר לחברה להגיש ערעור עד יוני 2013 במטרה לאפשר לה למצות את המו"מ עם המחזיקים מחוץ לכותלי בית המשפט וזה הבסיס להצעה. משיחות עם מחזיקי האג"ח נראה ההסדר, שיובא להצבעה ביום שני הקרוב, יאושר. 

איגרות החוב של החברה אמנם נסחרות בתשואה לפדיון של 10% אולם נמצאות במגמת שיפור מאז דיווחה החברה על תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי של 2012. אז דיווחה החברה על גידול של 45% בהכנסותיה הרבעוניות ל-916 מיליון שקל ואף עברה לרווח נקי של 5.3 מיליון שקל לעומת הפסד נקי של 28.1 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. עיקר הגידול בהכנסות וברווחים מיוחס לחברת הכשרה ביטוח, שהגדילה את תיק המבוטחים בכל מגזרי פעילותה ונהנתה מתשואות ריאליות חיוביות בשוק בתיק הנוסטרו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker