חשיפת TheMarker

דיביטל האמריקאית במו"מ מתקדם לרכישת אלווריון; המניה מזנקת ב-20%

(עדכון) ככל הנראה המכשול העיקרי הוא חטיבת ה-WiMAX הבעייתית ■ החברה מרמת החייל שהעסיקה יותר מ־1,000 עובדים בשיאה, עשויה להפוך למרכז פיתוח של חברה אמריקאית

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

(עדכון) חברת אלווריון הדואלית, ספקית פתרונות התקשורת האלחוטית, נמצאת במו"מ מתקדם עם חברה דיביטל האמריקאית למכירתה, כך נודע ל-TheMarker. המכשול העיקרי שעומד כרגע בין הרוכשים לאלווריון היא פעילות חטיבת ה-WiMAX המפסידה. המגעים מתנהלים לפי שווי מוערך של 40 מיליון דולר בעוד ששוויה של אלווריון בשוק מסתכם בכ-28 מיליון דולר. על רקע זה, מזנת הבוקר מניית החברה ב-20% במסחר בת"א. 

בחודשים האחרונים, היו מגעים למכירת החטיבה לספקית תקשורת הודית או קרן הפרייבט אקוויטי פורטיסימו של יובל כהן, שלפי הערכות שקלה בעבר לרכוש את השליטה באלווריון כולה תמורת מיליוני דולרים בודדים, אך עד עכשיו הצדדים לא הגיעו להסכמה.

טלפון ציבורי שבו הותקנה אנטנת wifiצילום: עיריית ניו יורק

בשנים האחרונות, מפעילה אלווריון תוכנית התייעלות אגרסיבית שכללה פיטורים של מאות עובדים. בשיאה, בשנת 2007, העסיקה החברה כ-1,000 איש ורשמה הכנסות של יותר מ-200 מיליון דולר. כיום, מספר העובדים עומד על כ-200 בלבד וברבעון השלישי של השנה דיווחה החברה על הכנסות של כ-30 מיליון דולר והפסד נקי של כ-20 מיליון דולר.

עקב אכילס של החברה הוא היחלשות עסקיה בתחום ה-WiMAX .WiMAX הוא תקן לתקשורת אלחוטית לטווחים בינוניים, שתוכנן כשיפור ("הדור הבא") של תקן ה-Wi-Fi הנפוץ. לצדו, התפתחה טכנולוגיה מתחרה הקרויה LTE, שמזוהה עם הדור הרביעי - 4G בעוד שה-WiMAX היא "דור שלישי פלוס". מרבית חברות התקשורת בחרו ב-LTE כטכנולוגיה הסלולרית העתידית שלהן ולא בטכנולוגיית ה-Wimax שבה התמחתה אלווריון.

החטיבה הסבה לאלווריון הפסדים רבים, אך היא תורמת עשרות אחוזים לשורת ההכנסות ומעבירה את החברה בשורה התחתונה להפסדים. עיקר הפעילות של שוק ה-WiMax מרוכז באזור אפריקה, הודו ואמריקה הלטינית, שם התשתית הקווית עדיין לוקה בחסר. לכן אופציה של התעניינות מצד ספקית התקשורת ההודית אינו מפתיע.

את הסימנים לשירת הברבור האפשרית של אלווריון היה אפשר לראות כבר מזמן. בחודש יוני אשתקד עזב מנכ"ל החברה ערן גורב את תפקידו והוחלף על ידי חזי לפיד. גורמים בשוק העריכו כי העמדתה למכירה של חטיבת ה-WiMAX היא הסיבה המרכזית לעזיבת גורב לפני וכניסתו של לפיד לתפקיד.

החל ממארס 2012, כמעט לפני שנה, מניית אלווריון נסחרה במחיר של פחות מדולר אחד. החברה קיבלה במאי התראה מהבורסה בארה"ב, בטרם מחיקת מניותיה מהמסחר בנאסד"ק.

ההתראה הגיעה לאחר שמאז אמצע מארס מניית החברה נסחרה מתחת לשווי של דולר. נתון זה מהווה הפרה של אחד התנאים הבסיסיים בבורסת הנאסד"ק. דירקטוריון החברה הודיע כי הוא עומד להציע באסיפת בעלי המניות איחוד מניות ביחס של 1:8 עד 1:12 אך המהלך לא יצא לפועל.

בדצמבר 2011, סמנכ"ל הכספים של החברה, ליאור שמש, הודיע על התפטרותו מהחברה לאחר 4 שנים, והוחלף על ידי מי ששימש כראש מחלקת הכספים של החברה - אבי שטרן.

באמצע נובמבר של שנה שעברה, דיווחה החברה על הפסד נקי של 20.6 מיליון דולר לרבעון השלישי של 2012, לעומת הפסד נקי של 7.4 מיליון דולר ברבעון המקביל. הסיבה להעמקת ההפסד היא מחיקת מלאי של ציוד תקשורת בשווי של 20.8 מיליון דולר כהכנה לקראת המכירה הצפויה של חטיבת ה WiMAX-- המפסידה של החברה. הכנסות אלווריון ירדו ב-19.9% ברבעון השלישי של 2012 והסתכמו בכ-27.1 מיליון דולר.

אלווריון סובלת מפגיעה ברווחיות, אך הבעיה העיקרית שלה נמצאת בתזרים. במהלך הרבעון השלישי שרפה החברה 6.4 מיליון דולר מפעילות שוטפת, מה שהותיר אותה עם קופת מזומנים של 15.2 מיליון דולר שיצטרכו לשרת חוב בנקאי כולל של 12 מיליון דולר. בעוד כשבועיים תפרסם אלווריון את דו"חותיה לרבעון הרביעי של 2012 ולשנה כולה.

אלווריון נסחרת היום לפי שווי שוק של 27 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker