דעה

האם פישר בורח לפני שהכישלון הכלכלי מגיע ופוגע במוניטין שלו?

יממה אחרי שהתברר שמשרד האוצר הולך וקורס, וכאשר הצפי לגבי תקציבי 2013 ו-2014 הוא קודר מתמיד, הדבר האחרון שמדינת ישראל היתה זקוקה לו זה שהמנהיג הכלכלי מספר 1 שלה ינטוש ■ איבדנו נגיד - האם הרווחנו שר חוץ?

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

לא יכול היה להיות עיתוי רע יותר לפרישתו של סטנלי פישר מתפקיד נגיד בנק ישראל. יממה אחרי שהתברר שמשרד האוצר הולך וקורס, וכאשר הצפי לגבי תקציבי 2013 ו-2014 הוא קודר מתמיד, הדבר האחרון שמדינת ישראל היתה זקוקה לו זה לאבד את המנהיג הכלכלי מספר אחת שלה.

בתוך כל הכאוס הכלכלי והמנהיגותי, פישר עמד כחומה בצורה של יציבות, הגיון, שיקול דעת ומוניטין בינלאומי. בתוך אובדן הדרך הכללי, פישר היה האחרון שעדיין התווה דרך ברורה ובטוחה, שהציבור יכול היה ללכת בה. פישר היה המנהיג האחרון שנהנה מאמון מוחלט של הציבור הישראלי, ועכשיו גם הוא עוזב.

סטנלי פישר, נגיד בנק ישראלצילום: אפלבאום תומר

אי אפשר שלא להתאכזב מהעיתוי שבו בחר פישר לעזוב. אומנם ניתן לקבל את ההערכה כי מועד העזיבה תוכנן מזמן, מסיבות אישיות בלבד - במלאות שמונה שנים לכהונתו, וכאשר הוא רגע לפני יום הולדתו ה–70, אבל לאור ארועי השבוע האחרון ומצבו הקשה של משרד האוצר, אי אפשר שלא לתמוה האם לא היה מקום לדחות את הפרישה בכמה חודשים.

בנוסף, עיתוי הפרישה הוא מלכתחילה קרוב מאד למועד שבו אמור להיות מאושר בכנסת ובממשלה התקציב החדש - ככל הנראה תקציב דו שנתי ל–2013 ו–2014, והתקציב הקשה ביותר מזה שנים. החששות לגבי אישור התקציב הם רבים, וקיים סיכון כי במועד הפרישה התקציב עדיין לא יאושר. משמע, במקרה כזה העזיבה של פישר תהיה ממש באמצע הקרב.

לא רק זאת, אלא שפישר עצמו הביע פסימיות עמוקה לגבי הקרב. בנאומו הפומבי האחרון הוא העריך כי הממשלה תיכשל גם בעמידה ביעד הגירעון וגם בקיצוץ הנדרש בתקציב 2013 - כך שעולה החשש כי פישר בוחר לברוח מהמערכה רגע לפני שהכישלון הכלכלי מגיע, ועשוי לפגוע במוניטין שלו כמי שהבריא את כלכלת ישראל. בכך, פישר משאיר למחליפו בתפקיד ירושה קשה.

מכל הבחינות הללו, העזיבה של פישר כעת היא מכה כלכלית ומורלית כאחד, וחבל שכך. עם זאת, ישנה אפשרות כי מעז יצא מתוק, וכי הנגיד שהתעייף ימשיך לתרום לכלכלת ישראל ולמדינת ישראל בדרך אחרת - באמצעות מינויו לשר החוץ הבא של מדינת ישראל. ההערכה היא שאם נתניהו ישכיל להציע לפישר את התפקיד, הוא לא יתנגד. ללא ספק, פישר הוא מינוי הולם במיוחד לתפקיד, והוא עשוי לתרום תרומה מכרעת לשיפור המוניטין של ישראל בעולם. האם זה מסביר את עיתוי הפרישה המוזר שלו?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker