תגובות

"המדיניות של פישר תרמה לעליות החדות במחירי הדיור"

אי.בי.אי: "ההודעה מעלה את פרמיית הסיכון של המשק" ■ איילון: "שר החוץ הכלכלי של ישראל הולך הביתה ומי שייכנס לתפקידו יקבל נעליים במידה סופר גדולה" ■ כלל פיננסים: "פישר היה המבוגר האחראי"

ערן אזרן

הודעת הפרישה של סטנלי פישר עוררה תגובות סוערות בשוק ההון הישראלי. בנוסף לירידות שערים של כ-1% במדד ת"א 25 ולירידה של עד 0.7% באיגרות החוב של ממשלת ישראל, תנודה הנחשבת כגבוהה באופן יחסי, מרבית הכלכלנים בשוק העריכו שלהודעת הנגיד תהיה השפעה שלילית בטווח על הבורסה, ושהיא אף עלולה לפגוע במשק בהמשך.

"הודעת הפרישה של פישר מעלה את פרמיית הסיכון של המשק, ונתפסת בעייתית במיוחד בתקופה זו של היעדר הנהגה כלכלית ברורה, זעזועים פרסונאליים בצוות האוצר, קואליציה בהתהוות, והעובדה שאין אפילו מועמד מוביל לתפקיד שר האוצר", אמרה אלה אלקלעי, סמנכ"ל פיתוח עסקי של בית ההשקעות אי.בי.אי.

סטנלי פישרצילום: אוליבייה פיטוסי

עם זאת, אלקלעי הדגישה ש"עם כל הקשיים, הכלכלה הישראלית יציבה ויש מספר מנועי צמיחה ברורים שצפויים להמשיך לתמוך בה. צריך גם לזכור שעל אף שההודעה ניתנה היום, הנגיד יישאר בתפקידו עד יוני ועד אז המנהיגות הכלכלית צפויה להתייצב", הוסיפה.

"שר החוץ הכלכלי של מדינת ישראל, הולך הביתה ומי שייכנס לתפקידו יקבל נעליים במידה סופר גדולה", הוסיף יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון. לדבריו, "ממשלת ישראל נדרשת למזער את חלון אי הוודאות הפרסונאלי ולאייש את המשרה החשובה בדמות כלכלית שתוכל להוות בתפיסה הציבורית מחליף ראוי".

פגוט הדגיש הנגיד החדש יקבל לידיו משק בלי לחצים אינפלציוניים משמעותיים ומנגד, יידרש לטפל בתפוח האדמה הלוהט של מחירי הדיור. "בשורה התחתונה מדובר בחדשות כלכליות שליליות לשוק ההון כבר בפתיחת שנת 2013, ולראייה תגובת מדדי הבורסה להודעה המפתיעה. לצערנו, לא התבצע ניהול ציפיות של המשקיעים על מנת להכשיר אותם לעזיבתו הקרובה של נגיד בנק ישראל, הדבר נתפס על ידי רבים כזריקת מפתחות בלתי מתוכננת".

"העלה את מחירי הדיור"

לעומת פגוט, אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המקרו של פסגות, ציין שקשה לומר שהודעתו של פישר הייתה מפתיעה. "לאחר שמונה שנות כהונה, פישר השיג את שלושת המטרות העיקריות שהוא הציב לעצמו במהלך התקופה: העברת חוק בנק ישראל החדש, תמיכה במשק בתקופת המשבר העולמי החמור ביותר ב-50 השנים האחרונות וניהול מדיניות מוניטארית שאפשרה לממשלה להמשיך בניהול המדיניות הפיסקאלית האחראית".

עם זאת, גרינפלד סייג את דבריו כשהדגיש שהמדיניות המוניטארית המרחיבה שהוביל פישר בשנים האחרונות, כלומר – הורדות הריבית התכופות- תרמה לעליות חדות במחירי הדיור בישראל. "לתפיסתו של הנגיד, עיקר העלייה בשוק הדיור נובעת מהמחסור בהיצע הדירות ולכן הטיפול בבעיה לדעתו צריך להיות של הממשלה ולא של בנק ישראל", אמר.

יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס נשואה, ציין שלמרות ההתפטרות הוא מתקשה לראות נגיד שלא ימשיך את המדיניות המרחיבה שבה נקט פישר, במיוחד בשעה שהריביות בשאר העולם בשפל, וכשההרחבות הכמותיות נמשכות. חברון הדגיש כי הטיפול בבועה בשוק הדיור מהווה אתגר לא פשוט לבנק ישראל, אבל לדבריו, "גם פישר הבין כי היא חייבת גם בטיפול של הממשלה".

גם יונתן כץ מלידר שוקי הון, העריך שהמדיניות המוניטארית לא צפויה להשתנות בעקבות עזיבתו של פישר. ביחס למחליפים פוטנציאליים לפישר ציין כץ את אבי בן בסט שיש לו ניסיון גם במשרד האוצר וגם בבנק ישראל, וכן את צבי אקשטיין לשעבר משני לנגיד של בנק ישראל.  בשוק אף הועלה שמו של יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר כמחליף פוטנציאלי.

"נתניהו יודע שנגיד בנק ישראל חייב להיות דמות אמינה, עצמאית ובעלת ניסיון מוניטארי, והוא ישאף למנות כלכלן מוערך עם גישה מוניטארית דומה לזו פישר - שילוב של דגש על יציבות מחירים יחד עם צמיחה ותעסוקה", אמר כץ. "חשוב לזכור שהוועדה המוניטארית תמשיך לפעול במתכונת הנוכחית וחמשת החברים בה יישארו בתפקידם".

"תרומה איכותית ומשמעותית"

יאיר סרוסי, יו"ר בנק הפועלים והמנכ"ל ציון קינן, מסרו כי שמעו בצער על החלטתו של הנגיד. "פישר, יהודי וציוני חם, ניווט בהצלחה מרשימה את בנק ישראל ואת המערכת המוניטרית הישראלית, שמר על יציבות המשק הישראלי בתקופת משבר כלל-עולמי חריף, וזכה להערכה מקצועית גבוהה ביותר, כאשר קיבל את פרס 'נגיד השנה' מטעם המגזין 'יורומאני', ופעמיים את הציון A(הגבוה ביותר) מטעם המגזין "גלובל פייננס.

"המערכת הבנקאית הישראלית כולה, ואנחנו באופן אישי, ראינו בסטנלי נגיד מקצועי, הפועל ביושרה ובהגינות, ומתוך הבנה עמוקה של צרכי המשק הישראלי ושל המערכת הבנקאית בפרט. מנהיגותו ומקצועיותו יחסרו לנו, אך אנו מקווים שהוא ימשיך ללוות את המשק והבנקאות בישראל גם בעתיד בעצה ובהנחיה, ומאחלים לו מקרב לב הצלחה בעתיד".

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר כי הוא מודה לפישר על שנים של תרומה איכותית ומשמעותית לכלכלת ישראל: "תרומה שבאה לידי ביטוי גם בתקופות של שגרה ורגיעה כלכלית, וגם בתקופה הסוערת של המשבר הגלובלי והתערערות הסדר העולמי הכלכלי. סטנלי הפך לנכס לא רק לכלכלת ישראל אלא גם לתדמיתה הבינלאומית של ישראל, בזכות מעמדו וקשריו בעולם".

עוד הוסיף שטייניץ כי "כשר אוצר ב-4 השנים האחרונות, זכיתי לשיתוף פעולה הדוק, פורה ושוטף עם הנגיד, ובהזדמנות זו אני מודה לו במיוחד על התרומה החשובה בקבלת ישראל לארגון ה-OECDולגיבוי הפומבי והקריטי בתקופת פעילותה של ועדת ששינסקי מול הלחצים האדירים שנאלצנו להתמודד עמם בארץ ובעולם".

"השפעה מהותית על שוק המט"ח"

אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של כלל פיננסים, הדגיש את מידת האחריות בהתנהלותו של פישר לאורך הקדנציה. "מלבד הניהול המוניטרי המקצועי, השפעתו היתה רבה מאוד גם בתחום הפיסקלי בו ייעץ לממשלה. פישר תמיד שימש כמבוגר האחראי, התעלם מהפוליטיקה סביבו והקפיד לעבוד בצורה מקצועית ואחראית, טיפל ודאג לגירעון המדינה, לתקציב שלא ייפרץ ונתן מילתו בנושאים חשובים. אין ספק כי גם המשקיעים הזרים נתנו בו אמון ובמדיניות שהוביל".

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות, ציין כי להחלטת פישר צפויה להיות השפעה מהותית על המסחר בשוק המט"ח בטווח הקצר. "שוק ההון לא אוהב אי-ודאות שתהיה עד שתיוודע ברבים זהותו של הנגיד המחליף. החשש הגדול של המשקיעים והכלכלנים הוא שמאחורי ההתפטרות קיימות סיבות בעלות משמעות מאקרו-כלכלית. חשש זה עלול לתרום לצניחת השקל לרמה של 3.8 שקלים לדולר. בשלב הנוכחי, משמעות מיוחדת תינתן למועמדים הפוטנציאליים מעת לעת, שכן ראש הממשלה יידרש לפעול בדחיפות למינוי ועדת איתור".

אלדד תמיר, מבעלי בית ההשקעות תמיר-פישמן, ציין: "הנגיד פישר הגיע אלינו ממקום אחר, ניסיון חיים עצום בתחום, ידע עסקי מעשי בדרגות הגבוהות ביותר, ואולי הכי חשוב, ובמחקר ניתוק מסיים ובעיקר חוסר מחויבות למערכות פוליטיות מקומיות. כל אלו נתנו לנו תחושה של ביטחון באדם הבוגר, הדודנים האחראי מחול ששומר על כל הילדים. איין ספק שיהיה לא קל להחליפו בדמות דומה המצויה בקונסנזוס באופן מובהק. הוא ללא ספק יחסר לנו. ואחר כך זה נגיד שבסוף בסוף, בנק ישראל חזק יותר מהאיש, מהפרסונה.. טוב ככול שיהיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker