סטנלי פישר הפתיע את נתניהו: אפרוש בסוף חודש יוני

הנגיד יסיים את תפקידו 22 חודשים לפני תום כהונתו ■ בין המועמדים הבולטים העשויים להחליפו: פרופ' אבי בן בסט ופרופ' מנואל טרכטנברג ■ פישר: בחודשים הקרובים אמשיך לעסוק בכל הנושאים שעל סדר היום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, הודיע היום לראש הממשלה, בנימין נתניהו, על כוונתו לסיים את כהונתו ב-30.6.13, בתום 8 שנים. פישר יפרוש במועד בו אמורה הכנסת לאשר את תקציב המדינה ל-2013.

צילום: אמיל סלמן

פישר החליט לסיים את תפקידו 22 חודשים לפני תום כהונתו השנייה כחוק (כהונת נגיד היא לחמש שנים). בהודעת הפרישה של הנגיד לא הוסברו הסיבות והמניעים להחלטה. נראה כי הסיבה המרכזית היא געגועיו למשפחתו החיה בארה"ב. המועמדים הבולטים להחלפת פישר הם פרופ' אבי בן בסט, לשעבר בכיר מאוד בבנק ישראל ומנכ"ל משרד האוצר, ופרופ' מנואל טרכטנברג, ראש המל"ג.

בהודעה הפרישה שפירסם הנגיד הודגש כי פעל לקדם את המשק הישראלי. משימה מרכזית נוספת שהציב לעצמו, היתה להעביר חוק חדש לבנק ישראל. ואכן, מזה יותר משנתיים הבנק מתפקד בהצלחה במסגרת החוק החדש, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בעבודה עם הוועדה המוניטרית והמועצה המינהלית.

הנגיד מסר כי במהלך החודשים הקרובים ימשיך לעסוק באופן מלא בכל הנושאים שעל סדר יומו של הבנק, דבר שיאפשר לממשלה לנהל תהליך מסודר ומעמיק לבחירת הנגיד הבא.
הנגיד הוסיף, כי הוא אסיר תודה על ההזדמנות שממשלת ישראל העניקה לו לשמש כנגיד בנק ישראל, בעיקר בתקופה כל כך מאתגרת של משבר כלכלי עולמי, מציאות גיאו-פוליטית סבוכה ואתגרים חברתיים רבים.

הנגיד הודה בהודעתו לראש הממשלה, לשר האוצר, ליו"ר ועדת הכספים של הכנסת, לחברי הועדה המוניטרית וחברי המועצה המנהלית של בנק ישראל, להנהלה ולעובדי בנק ישראל על שהיתה לו הזכות לעבוד עמם במהלך כהונתו כנגיד.

מחר בשעה 11:00 יקיים הנגיד מפגש עיתונאים בבניין בנק ישראל בירושלים ובה יסביר את הסיבות לפרישתו.

שטייניץ: "פישר סייע לתדמית של מדינת ישראל"

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, התייחס להודעת הנגיד, פרופסור סטנלי פישר וציין כי
"אני מודה לנגיד סטנלי פישר על שנים של תרומה איכותית ומשמעותית לכלכלת ישראל – תרומה שבאה לידי ביטוי גם בתקופות של שגרה ורגיעה כלכלית וגם בתקופה הסוערת של המשבר הגלובלי והתערערות הסדר העולמי הכלכלי".

שטייניץ הוסיף: "סטנלי הפך לנכס לא רק לכלכלת ישראל אלא גם לתדמיתה הבינלאומית של ישראל, בזכות מעמדו וקשריו בעולם".

"כשר אוצר בארבע שנים האחרונות זכיתי לשיתוף פעולה הדוק, פורה ושוטף עם הנגיד, ובהזדמנות זו אני מודה לו במיוחד על התרומה החשובה בקבלת ישראל לארגון ה-OECD ולגיבוי הפומבי והקריטי בתקופת פעילותה של ועדת ששינסקי מול הלחצים האדירים שנאלצנו להתמודד עמם בארץ ובעולם".

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, ציין בתגובה להודעת הפרישה: "אני מצטער על פרישתו של פישר. תרומתו לכלכלת ישראל ולמשק היתה עצומה. פעלנו בשיתוף פעולה הדוק גם בנושאים שבהם היינו חלוקים בדעות - עבדנו בכבוד הדדי".

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', אומרת כי התפטרותו המפתיעה בטרם עת של הנגיד סטנלי פישר היא הבעת אי אמון קשה בראש הממשלה נתניהו, וסטירה מצלצלת בפניה של מדיניותו הכלכלית. "התפטרות זאת מתרחשת תוך שאגף התקציבים באוצר קורס, ושעה שנתניהו ושותפיו הקואליציוניים מתכננים שורה של גזרות נוראות על הציבור.

"אף שפישר ואני היינו חלוקים לא אחת, היינו שותפים בוועדת הכספים לחקיקת חוק בנק ישראל, ואני יכולה להעיד מקרוב כי מדובר במנהיג כלכלי אמיץ שלא נרתע מצעדים לא קונוונציונליים. התפטרותו, דווקא על רקע העובדה שאין מחלוקת אידיאולוגית מהותית בינו לבין נתניהו, מעבירה מסר מדאיג לאזרחי ישראל, שכן הנגיד מאותת שאינו מוכן להיות שותף לכאוס הכלכלי ולגיהינום החברתי שישררו בישראל לאחר הקמת הממשלה החדשה".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker