הערכות: סך המשכנתאות בחודש ינואר 4-4.1 מיליארד שקל

נתונים אלו גבוהים בכ-3-5.5% מהיקף הפעילות הממוצע בשנת 2012 - ומעלים ספקות לגבי אפקטיביות המגבלות שהטיל בנק ישראל על פעילות רוכשי הדירות להשקעה

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8

המשכנתאות החדשות שהעמידו הבנקים בחודש ינואר צפויות להסתכם בכ-4 עד 4.1 מיליארד שקל - זאת על פי הערכות במערכת הבנקאית. מדובר בפעילות הגבוהה ב-3% עד 5.5% לעומת היקף המשכנתאות החודשי הממוצע בשנת 2012.

היקפי הפעילות הגבוהים במשכנתאות בחודש ינואר מפתיעה במיוחד, לאור המגבלות שהטיל בנק ישראל, אשר נכנסו לתוקף דצמבר והיו אמורות להגביל את היקפי הפעילות של רוכשי הדירות להשקעה ובכך לצנן מעט את שוק הדיור.

סטנלי פישר. הישראל הכי אמריקאי, האמריקאי הכי ישראליצילום: תומר אפלבאום

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

המגבלות של בנק ישראל קבעו, כי רוכשי דירות להשקעה לא יוכלו לקבל משכנתא בשיעור העולה על 50% משווי הנכס. גם בבנק ישראל ציפו כי מגבלות אלו יובילו כבר בחודש ינואר לירידה בהיקפי הפעילות.

בפרוטוקול דיוני הריבית לחודש ינואר נכתב כי "חברי הוועדה המוניטארית דנו בהתחדשות העלייה במחירי הדירות בחודשים האחרונים, במקביל לגידול בהיקפי המשכנתאות, וזאת למרות החלת הוראות הפיקוח המגבילות את שיעור המימון בנובמבר השנה. עם זאת, חברי הוועדה סבורים שמאחר שהוראות הפיקוח מחריגות עד לסוף השנה הלוואות אשר ניתן להן אישור עקרוני לפני כניסת ההוראות לתוקף, מוקדם עדיין להעריך את השפעתן על היקפי המשכנתאות ומחירי הדירות".

למעשה, בבנק ישראל סברו כי רק לאחר תום 2012 ניתן יהיה לבחון את אפקטיביות המגבלות, אולם נתוני פעילות המשכנתאות בחודש ינואר נותר גבוה יחסית.
בחודש ינואר אשתקד העניקו הבנקים משכנתאות בהיקף של 3 מיליארד שקל - כך שלכאורה נתוני ינואר הנוכחי מעידים על עלייה חדה מאד של יותר מ-30% לעומת ינואר אשתקד. אולם יש לזכור כי היקפי הפעילות בינואר אשתקד הושפעו מהמחאה החברתית שהאטה את קצב העסקות - תוך ציפייה לירידת מחירי הנדל"ן ולכן לא מדובר בהכרח בחודש מייצג.

באחד הבנקים למשכנתאות ציינו הבוקר, כי ייתכן והיקף הפעילות בחודש ינואר נובע מפעילות ערה של רוכשי דירות להשקעה שסגרו עסקות עם הבנק בסוף דצמבר 2012, רגע לפני שהמגבלות נכנסו לתוקף. הכסף הועבר למשקיעים בפועל רק בתחילת חודש ינואר ועל כן משכנתאות אלו סווגו כחלק מהפעילות בינואר, במקום בדצמבר. לפי טענה זו יש להמתין לנתוני חודש פברואר על מנת להבין האם המגבלות של בנק ישראל על פעילות המשכנתאות אינן אפקטיביות.

בחודשיים האחרונים של 2012 נרשם היקף פעילות חריג מצד נוטלי המשכנתאות כאשר הערכה היא כי לאחר שהמפקח על הבנקים הכריז על המגבלות החדשות בסוף אוקטובר, נוטלי משכנתאות הקדימו עסקות על מנת לבצען בטרם המגבלות של בנק ישראל ייכנסו לתוקף בסוף 2012. כך בחודש נובמבר העניקו הבנקים משכנתאות בסך 4.1 מיליארד שקל ובחודש דצמבר הסתכמו המשכנתאות החדשות ב-4.66 מיליארד שקל. בהשוואה לפעילות בחודשיים האחרונים של 2012 - נתוני ינואר מראים ירידה קלה בהיקף הפעילות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker