הפרישה של פישר שלחה את ת"א לירידות בסיום המסחר

המדדים המובילים סימו בטריטוריה האדומה - ת"א 25 איבד 0.9% ות"א 100 השיל 0.8% מערכו ■ מלאנוקס ואלוט הובילות את הירידות ואיבדו 4% ו-3% בהתאמה

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר בבורסה בת"א נסגר בירידות של עד 0.9% במדדים המובילים בעקבות הודעתו של נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, לראש הממשלה על כוונתו לסיים את כהונתו ביוני השנה. המסחר התנהל לאורך היום בירידות שערים קלות של עד 0.5%, כאשר לקראת סיום המסחר נפלו המדדים כבר בכ-1.1%. מחזור המסחר היה 922 מיליון שקל.

ת"א 25 השיל 0.9% מערכו ונחתם ברמה של 1,186.50 נקודות. ת"א 1001230 השיל 0.8% וננעל ברמה של 1,057.89 נקודות. מדד הבנקים החסיר 1.4% מערכו בהובלת מניית בנק לאומי שהשילה 1.7% מערכה ומדד הנדל"ן 15 החסיר בתום המסחר 0.65% מערכו. 

הבוקר נודע כי אגף החשב הכללי באוצר השלים בלילה הנפקה של אג"ח של מדינת ישראל, בשוק הגלובלי, ל-10.5 שנים ול-30 שנה, בסכום כולל של 2 מיליארד דולר. הכספים שגויסו יסייעו לאוצר לסתום את הבור הגדול בתקציב המדינה ל-2013 ול-2014.

ההנפקה אתמול נחשבת למוצלחת מאוד. האג"חים (בונדס) לטווח של 10.5 שנים הונפקו בהיקף של 1 מיליארד דולר בתשואה של 3.213%, המגלמת מרווח של 125 נקודות בסיס מעל לריבית ממשלת ארה"ב ל-10 שנים. גם האג"חים ל-30 שנה הונפקו בהיקף של 1 מיליארד דולר, בתשואה של 4.588% המגלמת מרווח של 145 נקודות בסיס מעל לריבית ממשלת ארה"ב לטווח של 30 שנה.

אמש, לאחר תום המסחר, הוחלט להותיר את הריבית לחודש פברואר ללא שינוי והיא עקבית למדיניות שנועדה לבסס את האינפלציה בתוך יעד יציבות המחירים של 1% עד 3% ב-12 החודשים הקרובים, ולתמוך בצמיחה תוך שמירה על היציבות הפיננסית. תוואי הריבית בהמשך תלוי בהתפתחויות בסביבת האינפלציה, בצמיחה בישראל ובכלכלה העולמית, במדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים ובהתפתחות שער החליפין.

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה בסקטור ייעוץ פיננסי וחטיבת נכסי לקוחות וייעוץ של בנק מזרחי טפחות, אמר כי "הותרת הריבית על כנה לא הפתיעה, בנק ישראל שב ומציין כי המשק בהאטה, אך מדגיש כי בסקרים האחרונים לא הייתה הרעה נוספת ואף היה שיפור קל. גם שוק הדיור נמצא בעמדת המתנה מבחינת בנק ישראל, המציין כי היצע הדירות מוסיף לגדול והמגבלות בשוק המשכנתאות יורגשו רק החודש".

בורסות וול סטריט קטעו את רצף העליות הארוך ביותר זה למעלה משמונה שנים ומדד S&P 500 נסוג מרמתו הגבוהה ביותר מאז שנת 2007, לאחר שירידה ראשונה מאז אוגוסט בחוזים למכירת בתים קיימים בארה"ב האפילה בהשפעתה על זינוק חד מהצפוי בהזמנות למוצרים בני קיימא בארה"ב. מניות הטכנולוגיה רשמו עליות בהובלת מניית אפל , אשר התאוששה ב-3% משפל של כשנה.

דאו ג'ונס , שנסגר ביום שישי במרחק של 2.2% מהשיא אליו הגיע באוקטובר 2007, נסגר בירידה של 0.1%,מדד ה- S&P 500, שנסגר ביום שישי מעל לרמה של 1,500 נקודות לראשונה מאז שנת 2007 והשלים בכך עלייה של 5.4% מתחילת ינואר, נסוג ב-0.2% והנאסד"ק עלה ב-0.2%.

מניות במרכז

אחרי שחברת נתונים גרפים עבור אי.די.בי אחזקות שבשליטת נוחי דנקנר הגישה בשבוע שעבר לנציגות מחזיקי האג"ח הצעה להסדר חוב שמגלמת תספורת של כ-600-500 מיליון שקל, הגישה אתמול הנציגות של מחזיקי האג"ח למנהלי אי.די.בי את ההצעה הנגדית להסדר.

הנציגות כוללת חברים מאקסלנס, הראל פיא וגלעד קרנות הפנסיה של הדתיים. נכון להיום החוב של אי.די.בי אחזקות עומד על כ-2.05 מיליארד שקל - מתוכם כ-155 מיליון שקל לבנק קרדיט סוויס, כ-125 מיליון שקל לבנק לאומי, והיתר למחזיקי האג"ח. ההצעה של הנציגות היא שבעת החתימה על ההסדר יבוטל החוב הקיים ותורכב סדרת אג"ח אחת חדשה לבנקים ולבעלי האג"ח בהיקף של כ-1.43 מיליארד שקל, וכן יוזרמו 600 מיליון שקל.

האם הסכסוך בין דורון עופר לליאורה עופר בנוגע לחברת עופר השקעות מתקרב לסיום? איש העסקים אלי אלרואי, מקורבו של בן הדוד אייל עופר, מנסה לתווך בין הצדדים בימים האחרונים. אלרואי מכהן כדירקטור בחברת עופר השקעות. המשא ומתן בין הצדדים נמצא בשלב מתקדם וייתכן שיוביל לביטולו של הדיון הצפוי להתקיים בחמישי. ביולי הגיש דורון עופר לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה כנגד חברת עופר השקעות, שבה טען כי אחותו ליאורה קיבלה מיליוני שקלים מעבר לזכאותה. אלרואי מגשר בין הצדדים בנוגע לסכסוך זה בלבד.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker