הבולדוזר של כלל ביטוח לא מפחד מקרן נוי

כלל ביטוח תתמקד בהשקעה בתחום התשתיות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מאז נכנס לתפקיד מנכ"ל כלל ביטוח לפני כחודשיים, איזי כהן לא נח לרגע. כהן מכר פעילויות מפסידות, ולמעשה, פירק את החברה-הבת, כלל פיננסים, חטף מנהלים מהמתחרה הגדולה מגדל שאותה ניהל עד תחילת 2008, הביא מנהלים ממקומות נוספים והזיז בכירים בתוך החברה.

עתה כהן מתכנן להסתער על שוק הנדל"ן בארה"ב, ובאחרונה אף החליט שכלל ביטוח תתמקד בהשקעה בתחום התשתיות במטרה להיהפך בתוך זמן קצר לשחקן מוביל בענף ולהגיע מקסימום תשואה במינימום זמן. לשם כך גייס כהן את קובי שלום ששימש מנהל חטיבת הנכסים בקבוצת אפריקה ישראל בתקופה שכהן היה מנכ"ל הקבוצה.

איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוחצילום: עופר וקנין

שלום, מנהל צעיר ושאפתן, מונה לסמנכ"ל בכנ"ף, זרוע ההשקעות של כלל ביטוח, והופקד על תחום ההשקעה בתשתיות. לשלום הוצמדו אנליסטים, והוא קיבל מכהן יד חופשית לחפש עסקות בתחומי התשתיות באמצעות השקעה הישירה ובאמצעות מימון פרויקטים.

בכלל ביטוח כבר זיהו בעבר את תחום התשתיות. כלל ביטוח חברה לפועלים שוקי הון, ושתי החברות הפכו למשקיעי העוגן של קרן נוי. הקרן, שהוקמה לפני כשנה וחצי, מעורבת בפרויקטים בתחום התשתיות בהיקף של יותר מ-1.5 מיליארד שקל.

עם הפרויקטים שבהם הקרן מעורבת נמנים כביש 6, עיר הבה"דים, תחנת כוח OPC, פרויקט המטרונית בחיפה ופרויקטים בתחום האנרגיה הסולרית. בימים אלה סיימה הקרן גיוס של כ-850 מיליון שקל להשקעות חדשות, ומתוכם הזרימה כלל ביטוח כ-300 מיליון שקל. בכירים בכלל ביטוח אומרים כי החברה תעמוד בכל התחייבויותיה להשקעות בקרן נוי, אבל תבצע השקעות חדשות גם באופן עצמאי מתוך מטרה להשיג תשואות עודפות מאלה שהשיגה נוי עד כה.

את התשואות הגבוהות ניתן להשיג בעיקר באמצעות השקעה בפרויקטים בשלבי ייזום התחלתיים, שלבים שבהם פרופיל הסיכון גבוה יותר לעומת פרויקטים שכבר מניבים הכנסות.

ואולם התוכניות של כהן עלולות להתנגש עם התוכניות של קרן נוי שבראשה עומד פיני כהן, שהיה אף הוא בעבר מנכ"ל חברת אפריקה ישראל. בהתחשב בהיצע הפרויקטים בענף התשתיות, יהיה קשה לראות כיצד כלל ביטוח ונוי יימנעו מהתמודדות על אותם פרויקטים.

ההשקעות בענף התשתיות דורשות התייחסות למרכיבים רבים העלולים ליצור ניגודי עניינים, כמו פרופיל סיכון, מגבלות שיעור אחזקה בפרויקטים וכדומה. נוסף על כך, זהו תחום הדורש מקצועיות ויכולת התמודדות עם סוגיות רגולטוריות מורכבות. עם זאת, לא נראה שזה מה שיעצור את כהן הידוע כבולדוזר שלא נותן לדבר לעצור אותו בדרך למטרה שהציב לעצמו, גם אם פירוש הדבר הוא לדחוק הצידה את קרן נוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker