בצל החקירה

לאומי בוחן הארכת כהונת מאור כיו"ר לאומי שווייץ

במקביל, מגבש הבנק חבילת תגמול חדשה למאור ■ הארכת כהונתה של מאור כיו"ר לאומי שווייץ נבחנת כשברקע חקירת הרשויות האמריקאיות לגבי חשד כי הבנק סייע ללקוחות להתחמק מתשלום מסים בתקופת כהונתה

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ביום שישי, במלאות תשעה חודשים לפרישתה של גליה מאור מתפקיד מנכ"לית לאומי, תסתיים תקופת ההסתגלות שבה מאור זכאית לאותם תנאי שכר ותנאים נלווים שלהם היתה זכאית בעת כהונתה בתפקיד מנכ"לית הבנק. מאור סיימה את תפקידה בתחילת מאי 2012.

גליה מאור ורקפת רוסק עמינחצילום: תומר אפלבאום

המשמעות היא שביום שישי מאור אמורה להחזיר לבנק את מכונית המנהלים היוקרתית שאותה העמיד לרשותה, להיפרד מהנהג הפרטי, ממשכורת בסך 220 אלף שקל בחודש ומתקציב החזר הוצאות פרטיות. ב-18 השנים האחרונות הסתכמה עלות העסקתה של מאור בלאומי ביותר ב-80 מיליון שקל.

ואולם, ייתכן שברגע האחרון לאומי יאריך את התקשרותו עם מאור. ל–TheMarkerנודע כי דירקטוריון לאומי שווייץ החליט לכנס בשבוע הבא דיון מיוחד בהארכת כהונתה של מאור בתפקיד יו”ר לאומי שווייץ בכמה חודשים ובחבילת תגמול חדשה עבורה.

לאומי: "עדיין לא נקבע מחליף למאור"

לאומי שווייץ הוא חברה בת בבעלות מלאה של לאומי ומתמקד בבנקאות פרטית ללקוחות אמידים. יו"רים של שלוחות הבנקים הישראלים בחו"ל הם לרוב האחראים בבנק על הפעילות הבינלאומית וממלאים את תפקיד היו"ר בחברה־הבת כחלק מעבודתם ללא תגמול נוסף. החברות־הבנות של לאומי, לאומי שווייץ ולאומי ארה"ב, מסובכות בחקירות של הרשויות האמריקאיות הנוגעות לחשד שלפיו סייעו באופן פעיל ללקוחות אמריקאים להתחמק מתשלומי מסים בארה"ב.

לפי הערכות במערכת הבנקאות, מבין כל השלוחות של הבנקים הישראליים הנמצאות תחת החקירה, מצבו של לאומי הוא הרגיש ביותר. מאור משמשת יו"ר לאומי שווייץ יותר מעשור, והחשדות הנחקרים נוגעים לתקופת כהונתה. לכן, ייתכן שהארכת כהונתה נדרשת כדי לסייע לבנק להתמודד עם חקירות אלה.

60 מיליון שקל בעשור

לאומי ציין בדו"חותיו הכספיים שפורסמו בנובמבר 2012: "הרשויות האמריקאיות ממשיכות להוציא צווים שונים לקבלת מידע ומסמכים בעניין הלקוחות האמריקאים, וכן זומנו לקוחות ועובדים לשעבר של בנקים הנמנים עם הקבוצה, לצורך מתן עדות ומסמכים בקשר עם הלקוחות האמריקאים ושירותים בנקאיים שניתנו להם על ידי הקבוצה".

הבנק ציין כי הוא משתף פעולה ומוסר את המידע שהתבקש ממנו והוסיף: "תוצאות החקירות של הרשויות האמריקאיות עלולות לגרום להוצאה משמעותית לקבוצה, וזאת בין היתר כתוצאה מהטלת קנס כספי על הקבוצה".

על רקע חקירות אלה והמצב הרגיש שבו מצוי גם לאומי ארה"ב, בנק ישראל אישר אשתקד באופן חריג ליו"ר קבוצת לאומי, דוד ברודט, להתמנות גם לתפקיד יו"ר לאומי ארה"ב - תפקיד שאותו הוא עדיין ממלא.

דובר לאומי מסר בתגובה: "עדיין לא נקבע מחליף לגליה מאור בתפקיד יו"ר דירקטוריון בנק לאומי שווייץ. דירקטוריון הבנק צפוי לדון בכך בזמן הקרוב".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker