האוצר מתכנן הנפקה דולרית של 1.5-2 מיליארד דולר לטווח ארוך

ביצוע של הנפקות גלובליות נהוג על ידי מדינות רבות מלבד ישראל במטרה ליצור עקומת ייחוס במטבע זר, להרחיב את בסיס המשקיעים באג"ח של המדינה ולהגביר את המודעות לכלכלת ישראל

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, הודיעה היום על כוונת המדינה לבצע הנפקה דולרית לשני טווחים: 10 ו-30 שנה. ביצוע ההנפקה וגודלה תלוי בתנאי השוק. הערכה היא כי בסך הכול מתכוון האוצר לגייס בין 1.5 ל-2 מיליארד דולר.

בינואר 2012 הנפיקה המדינה סכום של 1.5 מיליארד דולר לטווח של כ-10 שנים. ב-2010 הנפיקה המדינה סכום של 1.5 מיליארד יורו לטווח של 10 שנים.

החשבת הכללית באוצר,מיכל עבאדי-בויאנג'וצילום: אמיל סלמן

ביצוע של הנפקות גלובליות נהוג על ידי מדינות רבות וגם על ידי מדינת ישראל במטרה ליצור עקומת ייחוס במטבע זר, להרחיב את בסיס המשקיעים באג"ח של המדינה ולהגביר את המודעות לכלכלת ישראל, תוך ניצול רמת התשואות הנמוכה כיום בשווקים. ביצוע ההנפקות ב-2013 נועד גם לסייע לאוצר לסתום את הבור התקציבי הגדול. כ- 18% מהחוב הממשלתי הינו במטבע זר. 

לפני כשבועיים ביצעה היחידה לניהול החוב בחשב הכללי סדרת פגישות עם משקיעים זרים בארה"ב ואירופה, בראשות יהלי רוטנברג, סגן בכיר לחשבת הכללית, יחד עם מנהל החוב הממשלתי גיל כהן ונציגת האוצר בניו יורק, סיגלית סייג, כחלק מתכנית קשרי המשקיעים. הבנקים שנבחרו לשמש כחתמים בשתי ההנפקות הם ברקליס קפיטל, גולדמן זקס וסיטי בנק.

מדינת ישראל מדורגת A1,A+,A בהתאמה על ידי שלושת חברות דירוג האשראי הבינלאומי הגדולות בעולם, Fitch ,S&P, Moody's עם תחזית דירוג יציבה - לאחר שבספטמבר 2011 עלה דירוג המדינה על ידי S&P.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker