יו"ר שפע ימים: "אנחנו לא ישרא-בלוף; זה לא רק חרדים"

(עדכון) מניית שפע ימים טסה גם היום ב-25% ■ מוסדי בכיר: "זה נראה כמו משחק פירמידה הזוי" ■ המניה נסחרה במחזור הגבוה פי 165 מהממוצע היומי ■ מאז יום חמישי, בו הודיעה החברה כי מצאה אבן ספיר בגודל של 5.72 קראט, זינקה המניה בכ-100%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

(עדכון) יום שלישי של עליות חדות במניות שפע ימים – חברת חיפושי היהלומים הפועלת בנחל הקישון שליד חיפה. המניה מזנקת היום כ-25%, במחזור מסחר ענק, יחסית, של 6.5 מיליון שקל - פי 165 ממחזור המסחר היומי הממוצע של המניה (כ-40 אלף שקל). במהלך היום נעשו 1,017 עסקות בשווי של עשרות אלפי שקלים כל אחת. מאז יום חמישי, בו הודיעה החברה כי מצאה אבן ספיר גדולה, זינקה המניה כ-100%.

למרות העליות החדות, בשוק נשמעו סקפטיים ביחס לעתיד המניה. בכיר בשוק המוסדי העריך כי המסחר הער נובע מפעילות של ספקולנטים. "לאף מוסדי בשוק אין אחזקה של שקל אחד במניה. העליות היום זו עבודה של סוחרי יום. אין שום הערכת שווי לחברה או לפעילות שלה, ואין אנליסטים שמסקרים אותה. זה נראה כמו משחק פירמידה הזוי. יכול להיות שזה משהו מהסוג שראינו בעבר - חבורה של חרדים, ייתכן מבני ברק, שנוהרים אל המניה".

"אנחנו לא בלוף או ישרא-בלוף", אמר היום בתגובה יו"ר שפע ימים, שמעון הייבלום, שכיהן בעבר בין השאר כמנכ"ל סולל בונה. "לא מדובר במעשייה. אם תעשה אצלנו סיבוב במפעל, אתה פשוט תתפעל. זה לא בלוף, זה אמיתי. אנחנו חברה עם ממצאים אמיתיים, המלווה על ידי גיאולוגים מהשורה הראשונה. הגיאולוגים מנתחים את התוצאות באופן שוטף, ורק על סמך הבדיקות שלהם אנחנו עושים תוכניות עבודה".

"תוציא מהראש שלך שזה רק חרדים"

ביום חמישי האחרון  דיווחה שפע ימים כי מצאה אבן ספיר בגודל של 5.72 קראט. בתגובה, זינקה המניה בבורסה בכ-35%, במחזור של קרוב לחצי מיליון שקל - פי 10 מהממוצע היומי. העליות החדות נמשכות גם אתמול, כשהמניה עלתה ב-18% נוספים. נכון לסוף יום המסחר אתמול, שווי החברה כבר טיפס ל-80 מיליון שקל.

שמעון הייבלום, יו"ר שפע ימיםצילום: עופר וקנין

מאז יום חמישי שווי החברה נסק בעשרות מיליוני שקלים. האם האבן שנמצאה שווה את כל העלייה?

"האבן שמצאנו לא שווה מיליונים, אך היא מקדמת אותנו בתהליכי החיפוש שלנו. אנחנו מוצאים המון אבני חן, והממצאים מכוונים אותנו איפה לחפש - דרומה או צפונה".

היום יש מחזור מסחר ענק של המניה. מי האנשים שסוחרים במניה שלכם - האם שוב פעם יש שמועות בבני ברק?

"אני מניח שהרבה אנשים ראו שהופענו בטלוויזיה. תוציא מהראש שלך שזה רק חרדים. אני לא חרדי ולא דתי. חצי מהדירקטוריון הם לא דתיים. נכון שפעילות החברה התחילה מנבואה של הרבי מילובביץ', אבל מאז מלווים אותנו אנשי מקצוע בינלאומיים מהשורה הראשונה.

"בוודאי שחלק מהמשקיעים הם חב"דניקים – אותם אנשים שמאמינים במה שהרבי אמר. אני גם מאמין שיש משקיעים שהם לא חב"דניקים. אני יכול להגיד לך שאלה לא מוסדיים שקונים את המניות שלנו. גם בנפט, המוסדיים לא הגיעו אלא רק בשלבים מתקדמים".

"החבר הקרוב והחזק שלי"

שפע ימים, שנסחרת כעת לפי שווי של כ-120 מיליון שקל לאחר העליות של היום, היא חברה ייחודית בנוף הבורסה של תל אביב. מנכ"ל החברה, אברהם טאוב, הינו חרדי שהיה מקורב לרבי מילובביץ'. בתחילת שנות ה-90 נתן הרבי מלובביץ' לטאוב הוראה לעסוק בכריית יהלומים, ומאז הוא משקיע את כל מרצו בחיפושים בנחל הקישון.

אברהם טאוב, מנכ"ל שפע ימים
אברהם טאוב, מנכ"ל שפע ימיםצילום: מתוך TheMarker TV

במצגת למשקיעים שפירסמה החברה לפני שבועיים היא מצטטת  דברים שאמר, לטענתה, הרבי מילובביץ' ("מליובאוויטש") לראש עיריית חיפה אריה גוראל בשנת 88': "בחיפה יש ים, ואין להתרשם מדבר שהוא עמוק. זהו מהעניינים של חיפה שיש לו ים, ושם יש עמק, ובעמק נמצאים אבנים טובות ומרגליות. הקב"ה עשה דבר פלא - הוא הטמין אותם בעומק הארץ, ועל כל פנים, בעומק המענה...".

באתר חב"דפדיה (מעין ויקיפדיה חרדית) ניתן לקרוא על הקשר שהתפתח בין טאוב לרבי מלובביץ': "טאוב שמר עמו על קשר הדוק ואף זכה מהרבי ליחס מיוחד ואישי במגוון רחב של עניינים. את יחסו לאבי הביע הרבי בתשובה לשאלת איש העסקים לב לבייב שבה אמר הרבי על טאוב: '...הוא החבר הקרוב והחזק שלי'". עוד נכתב באתר כי טאוב נשלח על ידי הרבי, במסווה של איש עסקים, למשימות חשאיות ומסווגות ברחבי העולם, בין השאר מאחורי מסך הברזל הסובייטי.

בעלי המניות העיקריים בשפע ימים הם חברת אייט גלובל קורפ (34.89%) ומאה ואחד זהב אחזקות (8.97%), שבבעלות משפחת טאוב, המחזיקה בשורת חברות נוספות בתחום היהלומים, ובחברה לכריית זהב ואבנים טובות. גיאולוג החברה הוא ד"ר האוורד קופרשמיט. שאר המניות של החברה מוחזקות בידי יותר מ-200 משקיעים, רובם מחזיקים בחלקי האחוז בחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker