אי.די.בי לבעלי האג"ח על כלל ביטוח: קרדיט סוויס תניב לכור רווח רבעוני של 550 מ' ש'

אנשי אי.די.בי נפגשו אתמול עם נציגות בעלי האג"ח והסבירו: הנזילות של כור גדלה לרמת של 4 מיליארד שקל ולכן היא אינה זקוקה למימון לצורך רכישת כלל ביטוח

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בקבוצת אי.די.בי ממשיכים במאמצים לשכנע את בעלי האג"ח בכדאיות העסקה לרכישת כלל ביטוח על ידי כור. אתמול אחר הצהריים נערכה פגישה בין מחזיקי איגרות החוב של אי.די.בי פיתוח, שלהם חייבת החברה 4.2 מיליארד שקל, לבין הנהלת החברה.

נציגי אי.די.בי, חיים גבריאלי, איל סולגניק ושוני אלבק, הבהירו כי בעקבות עלייה של 23% במניית קרדיט סוויס מתחילת השנה, צפויה כור לרשום רווח של 550 מיליון שקל בדו"חות הרבעון הראשון . לשיטתם, הנזילות של כור גדלה לרמת של 4 מיליארד שקל - אם כוללים את הפוזיציה שלה במניות קרדיט סוויס של 3.33 מיליארד שקל בניכוי ההלוואה של 1.37 מיליארד שקל בגין המניות אשר מובילה לפוזיציה נטו של 1.96 מיליארד שקל. לדעתם, מצב זה מאפשר לכור לרכוש את כלל ביטוח ללא צורך במימון.

אחת הנקודות שניסו להדגיש נציגי אי.די.בי היתה שגם אם העסקה טובה לבעל השליטה, נוחי דנקנר (אשר החברות הפרטיות שלו השולטות בקבוצה גנדן וטומהוק יחד עם החברה האם אי.די.בי אחזקות חייבות לבנקים ולמחזיקי האג"ח 3 מיליארד שקל בעוד שקופות המזומנים שלהם מכילות מאות מיליוני שקלים), היא גם טובה לכלל בעלי המניות כאשר על נציגי החברה לפעול לטובתם על פי החוק.

באי.די.בי הדגישו כי קיים הבדל בין עסקה שבה בעל השליטה מכניס נכס פרטי לתוך הקבוצה (כגון עסקת ישראייר) לבין עסקה בין שתי חברות באותה פרמידה אשר תאפשר לאי.די.בי פיתוח ליהנות גם מקופת מזומנים דשנה וגם להמשיך להחזיק בנכס כמו כלל ביטוח בהחזקה מהותית של כ-40% . לדעתם, חשוב לא למכור את החברה החוצה שכן חברת הביטוח יכולה להניב תשואה עודפת לבעלות השליטה עקב תהליכים היעול שאותם היא עוברת.

מימין: אייל סולגניק, שוני אלבק, חיים גבריאליצילום: דודו בכר

כלל ביטוח נסחרת לפי שווי שוק של כ-3.05 מיליארד שקל - שווי המגלם מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ-0.84. החברה מנוהלת על ידי איזי כהן, שמוביל בימים אלה מהלכים שמטרתם להעלות את רווחיות החברה לקראת המכירה הצפויה. הנהלת אי.די.בי מקווה כי כור תוכל ליהנות מהליכי הייעול. שווי השוק של אחזקתה של אי.די.בי פיתוח (55%), בכלל מסתכם לכ-1.68 מיליארד שקל. כאשר בנק הפועלים מחזיק בכ-9.5% מכלל ביטוח והציבור בכ-35.3% מהחברה.

לדעת אי.די.בי, לא קיים ניגוד עניינים מהותי בין בעלי השליטה לבין בעלי מניות המיעוט שכן כולם נשארים בעלי מניות מהותיים דרך שרשור ההחזקות. נציגי הקבוצה הבהירו בפגישה כי במצב הנוכחי בו אי.די.בי פיתוח זקוקה למזומנים עדיף לה לבצע עסקה מהירה עם חברה אשר מכירה כבר את כלל ביטוח "בתוך הבית". לשיטתם, מעבר לעובדה כי החברה נשארת בידי הקבוצה, קל  יותר יהיה לקבל אישורים מהרגולטור אשר מכיר כבר את הקבוצה.

לדעתם, בעלי המניות בכור יראו כי הם יכולים לרכוש חברה במחיר נמוך מהמחיר האופטימלי שלה - הזדמנות אשר תאפשר להם להניב רווחים נאים בעתיד עקב אפסייד בערך המניה אם יתרחש.

ולגבי התקווה של בעלי המניות בדסק"ש ליהנות מקופת המזומנים של החברה באמצעות חלוקת דיווידנד בעתיד על ידי כור, יש לציין כי לכור יתרת עודפים שלילית בגלל החזקתה במניות קרדיט סוויס אשר צנחו לאחר הרכישה. בכור ובאי.די.בי פיתוח מינו ועדות בלתי תלויות אשר ינהלו את המשא ומתן בעניין עסקת כלל ביטוח. באי.די.בי מקווים כי בימים הקרובים יבחרו מעריך שווי לעסקה.

מי באמת מייצג את בעלי האג"ח?

נציגי מחזיקי איגרות החוב, בהם עו"ד אייל רוזובסקי וגיא גיסין, שלחו רק לפני מספר ימים מכתב המתריע מפני תביעה נגזרת נגד החברה והדירקטורים בגין חלוקת דיבידנדים שלדעתם נעשתה שלא כדין. אתמול, בפגישה, הם שמעו את תלונתם של נציגי אי.די.בי על כך שהנציגות משתמשת בכוח שניתן לה לקבל מידע סודי על ניהול חוב למהלכים כוחניים מיותרים.

נציגי קרן ההשקעות יורק, חברת הפניקס, בית ההשקעות פסגות יחד עם עורכי הדין והנאמנים, העלו שאלות בנוגע להשפעת עסקת בעלי העניין על הנכס העיקרי בה, חברת דיסקונט השקעות (דסק"ׂש). כיום, מחזיקה אי.די.בי פיתוח ב 74% ממניות דסק"ש הנסחרת בשווי של 1.075 מיליארד שקל.

נציגי אי.די.בי הזכירו לנוכחים כי לדסק"ש יש הרבה מאוד נכסים נזילים כגון שופרסל, סלקום, נכסים ובנין וכור, הנסחרת עם קופת מזומנים של 2 מיליארד שקל ומחזיקה עדיין ב-40% ממכתשים אגן ובמניות קרדיט סוויס בשווי של כ-3 מיליארד שקל. לפיכך, לדעתם, לא תהיה לה שום בעיה לעמוד בתזרים המזומנים שלה. לשיטתם, גם אם יהיה צורך בהזרמה של 100 מיליון שקל, אין לחברת ההחזקות כל בעיה לממש אחוז או שניים בהחזקותיה באופן מיידי.

מחזיקי איגרות החוב בפיתוח מבינים כי אם תצליח קבוצת אי.די.בי לקבל את כל האישורים הנדרשים לעסקת בעלי העניין, הנציגות תפוזר. מצוקת המזומנים של אי.די.בי פיתוח תיפתר בעקבות מזומנים של כ-2 מיליארד שקל אשר יעשירו את קופתה בעקבות המכירה.

השאלה הרלוונטית הינה האם הנציגות תצליח לייצג את האינטרסים של מחזיק האג"ח באי.די.בי פיתוח בלבד או תגלוש לאינטרסים לא רלוונטיים של אותם מוסדיים שהם גם חברי נציגות המחזיקים באיגרות חוב של כור ודסק"ש. בית השקעות פסגות הוא המחזיק הגדול ביותר באג"ח דסק"ש עם שווי של 310 מיליון שקל, כאשר הראל מחזיקה 140 מיליון שקל באג"ח כור ופסגות - ב-120 מיליון שקל מאג"ח כור. לפיכך, מעבר לאינטרס שלהם בפוזיציה באי.די.בי אחזקות ,יש להם אינטרסיים מגוונים בשאר חברות המטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker