הפועלים העמיד לפירעון מיידי חובות קמור ואגרי בהיקף של 160 מיליון ש'

הבנק דורש כי אגרי והחברה הבת קמור יפרעו בתוך 5 ימים את החוב ■ לבנק פיקדון כספי של כ-85 מיליון שקל עבור חובה של קמור, ושעבוד נוסף על 63% ממניות קמור עבור חובה של אגרי ■ בקשת הבנק אינה צפויה לפגוע בהסדר החוב בקמור

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק הפועלים העמיד אמש (א') לפירעון מיידי את חובותיהן של אגרי השקעות והחברה הבת קמור, שתיהן בשליטת איש העסקים דני ברנר – כך דווח הבוקר לבורסה. מדובר בחובות של 68.45 מיליון שקל לאגרי וחוב של 90.5 מיליון שקל לקמור, ובסה"כ כ-160 מיליון שקל. הבנק דורש כי החברות יפרעו ההלוואות בתוך 5 ימים את החוב.

אגרי הינה חברת אחזקות שפועלת בתחום הנדל"ן והספנות באמצעות החברה הבת קמור. דו"חות החברה נושאים הערת "עסק חי", המזהירה מפני יכולתה של החברה להמשיך ולפעול. החברה תלויה בעיקר בנכסיה של החברה הבת קמור, שגם היא במצב פיננסי לא פשוט. קמור, שנמצאת בימים אלה בהליך של הסדר חוב, נקלעה לקשיים פיננסיים קשים על רקע הירידה החדה במחירי ההובלה הימית בעולם בשנים האחרונות והצניחה בשווי הנדל"ן שבבעלותה באירופה.

דני ברנרצילום: מוטי קמחי

במסגרת הדיווח מסרה אגרי כי בנק הפועלים – שהינו הממן העיקרי שלה - חייב את חשבונות החברה בסכום ההלוואה (68.45 מיליון שקל, כאמור). ההלוואה נושאת כבטוחה 63.8% ממניות קמור, ששוויין נכון לאתמול עמד על כ-29 מיליון שקל בלבד. אם ההליכים יושלמו, הבטוחה תאפשר לבנק לקבל לידיו בעתיד את השליטה בקמור, שלה נכסים רבים וביניהם פעילות ההובלה הימית ששווייה נאמד ב-159 מיליון שקל.

במקביל לחובה של אגרי, לבנק חוב נוסף של החברה הבת קמור. כנגד חובה של קמור לבנק הפועלים עומדת בטוחה של 85 מיליון שקל – פיקדון כספי שמוחזק בבנק עצמו. הבנק הסביר כי ההחלטה לפרוע את חובות קמור נובעת מהפיגור בפירעון החוב, פגיעה ביכולת הכספית של החברה, והעובדה שקמור נדרשה על ידי נושים אחרים שלה לפרוע את חובותיה כלפיהם בפירעון מיידי.

הדרישה לפירעון מיידי על ידי הבנק אינה ברורה, שכן רק לפני כחודש גיבשה קמור מתווה להסדר חוב מוסכם עם בעלי האג"ח, להם היא חייבת כ-100 מיליון שקל. במסגרת ההסדר, שכבר קיבל את אישור דירקטוריון החברה ונוסח בהסכמתו המלאה של בעל השליטה, כולל בין השאר שורה של סעיפים כשהעיקריים בהם הם דחייה של שנתיים בפירעון האג"ח, הזרמה של 10 מיליון שקל על ידי בעל השליטה והקצאת מניות לבעלי האג"ח.

למרות ההסכמות, החליטו מחזיקי האג"ח באופן מפתיע להדיח את הנאמנים של אג"ח סדרה ו' (הרמטיק נאמנות) לאור חילוקי דעות בין מחזיקי האג"ח, ובראשם חברת מגדל שוקי הון המחזיקה בכ-10% מהחוב של קמור. בעוד שהנאמן היה מעוניין למצות את הליכי הדיאלוג להסדר חוב עם החברה ובעל השליטה בה, הרי שמחזיקי האג"ח מעוניינים לפנות לבית המשפט בבקשת פירוק, ורק לאחריה לפנות להליך של הסדר חוב.

ההעמדה לפירעון מיידי כפי שדורש כעת הבנק אינה צפויה לפגוע בבעלי האג"ח של קמור, שכן גם אם הבנק יקבל את השליטה בקמור לידיו – הרי שבעלי המניות נמצאים אחרונים בסדר הנשייה של החברה, בן אם מדובר באיש פרטי ובין אם מדובר בבנק. לאחר השבת החוב לבעלי האג"ח, הבנק יוכל לממש נכסים נוספים על מנת להשיב את כלל חובותיו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker