האם השנה של מלאנוקס היתה חד פעמית?

תופעת מלאנוקס היתה נעוצה בעליונות הטכנולוגית שלה בתחום הטכנולוגיה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רכבת ההרים של מלאנוקס לא עצרה גם אתמול, כשהמניה זינקה בתל אביב ב-17% במחזור של 58 מיליון שקל. הזינוק הזה היה תגובה מאוחרת למסחר בניו יורק ביום חמישי. באותו יום החלה המניה את המסחר בירידות חדות, שגררו אחריהן ירידות בתל אביב - אבל בעוד בוול סטריט סיימה המניה את המסחר בירידה קלה, בתל אביב היא תיקנה רק היום. בשוק ההון לא נותרו כבר הסברים לתזזיתיות המניה, שלאחר הדאגות וההספדים חזרה למחיר שבו נסחרה באפריל 2012.

בתקופת השיא שלה, שבה הגיעה לשווי של 19 מיליארד שקל, ההסבר הבסיסי לתופעת מלאנוקס היה העליונות הטכנולוגית שלה באחד התחומים הצומחים בעולם הטכנולוגיה. מלאנוקס מייצרת שבבים בתחום האינפיניבנד, המאפשרים תקשורת מהירה בין השרתים שמאפשרים את הגלישה ברשת - כלומר מייצרת גלישה מהירה יותר, מצרך שהביקוש לו צפוי רק לגדול.

אלא שההסבר הזה היה פשטני. בחצי השנה האחרונה לא הפחיתו תושבי העולם את השימוש שלהם באינטרנט בסמארטפונים, אבל מניית החברה איבדה בתקופה זו 60% משוויה, והמודלים של האנליסטים שעקבו אחריה כשלו. העובדים הבכירים שמימשו מניות של החברה לא סבלו מכך.

מלאנוקס עצמה לא התיימרה באיזשהו שלב לתת תחזיות ליותר מרבעון אחד קדימה. אבל היא לא יצאה נחרצות נגד תחזיות של אנליסטים שדיברו על הכנסות של 700 מיליון דולר ב-2013 או מיליארד דולר ב-2014 - לחברה שסיימה את 2012 עם הכנסות של חצי מיליארד דולר. כרגע היא מתמודדת עם משבר אמון של שוק ההון, משבר שהיתה יכולה למנוע בהתנהלות זהירה יותר. ייתכן כי העובדה שתפקיד יו"ר החברה - מי שבחברות ציבוריות רבות אחראי על התקשורת עם שוק ההון - מאויש במלאנוקס על ידי מי שמשמש גם כנשיא וכמנכ"ל, לא סייעה לתקשורת שלה עם השוק.

נכון לעכשיו, התחזית הקטסטרופלית להכנסות של 80 מיליון דולר בלבד ברבעון הראשון מעלה את השאלה אם 2012 לא היתה שנה חד-פעמית בקורותיה של מלאנוקס. הבסיס לשאלה זו הוא אירוע חד-פעמי שהתרחש ב-2012 והשפיע משמעותית על תוצאות החברה: השקת המעבד החדש מסוג רומלי של אינטל בתחילת 2012. ההשקה הזו היתה זרז לרצף השקעות של ארגונים בציוד תקשורת מהירה, ומאחר שהפתרון של מלאנוקס היה מהיר כמעט ב-50% מזה של המתחרים (56 ג'יגה ביט לשנייה מול 40 ג'יגה ביט של המתחרים), היא היתה הנהנית העיקרית מכך. אירוע דוגמת ההשקה של אינטל לא אמור לחזור על עצמו ב-2013, וההשקעות של לקוחות הקצה במעבדים נעשות במחזורים של מספר שנים, לא על בסיס שנתי.

קשה לחזות את עתיד מלאנוקס. החברה לא עובדת מול לקוחות הקצה - ועל כן עשויה לסבול, כפי שקורה בימים אלה, מספקים המצטיידים במלאים ועוצרים את הזמנותיהם לתקופה ארוכה. מעבר לכך, אינטל עצמה מאיימת להיכנס לתחרות מולה - היא ביצעה ארבע רכישות בתחום האינפיניבנד בשנתיים האחרונות - ומאיימת להשיק מעבדים משולבים שיתחרו בפתרונות של מלאנוקס. מצד שני, מלאנוקס הצהירה בעבר כי ב-2014 תשיק פתרון המציע מהירות של 100 ג'יגה ביט בשנייה, שישאיר שוב את המתחרים ללא מענה. המשקיעים יצטרכו להתרגל לכך שבתחומה של מלאנוקס, כל שנה ורבעון עלולים להיות חד-פעמיים, לשבט או לחסד, בהתאם לתזמון הטכנולוגי שבו היא נמצאת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker