המהלך של רשות ניירות ערך עלול לבלבל את המשקיעים - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המהלך של רשות ניירות ערך עלול לבלבל את המשקיעים

רשות ניירות ערך יזמה חקיקה שמחייבת את מנהלי ההשקעות להציג ללקוח את התשואה שהשיג במשך השנה, ולא את "תשואת המכשיר" ■ החסרונות הגדולים של המהלך הזה מבחינת המשקיעים עולים על יתרונותיו - והם גרמו לרשות למהר ולפרסם תיקון חשוב בעניין

סופה של כל שנה קלנדרית גורם לרבים מאיתנו לבצע חשבון נפש בתחומים שונים - כמו עבודה, משפחה, יחסים חברתיים. בין השאר, אנו נוהגים גם לערוך חשבון נפש פיננסי: כמה הרווחנו, האם פעלנו נכון והאם ניהלנו הייטב את השקעותינו.

בחינת התשואה על ההשקעות שלנו נובעת משני צרכים נפרדים - האחד, צורך טבעי לספור את הכסף שהושג מדי תקופה נתונה ביחס להון שאותו השקענו. לתשואה זו קוראים גם תשואה אישית.

מוטי מילרוד

הצורך השני הוא הרצון לבחון את איכות הגורם שניהל את השקעותינו ביחס לאלטרנטיבות, ובעקבות כך לקבל החלטות לגבי ההמשך. לתשואה זו נקרא "תשואת המכשיר". מתברר שקיימים הבדלים העשויים להיות מהותיים בין שיטות אלה לחישוב תשואה.

רוב מכשירי ההשקעה בישראל, בהם קרנות נאמנות, קופות גמל, פוליסות ביטוח וגם נכסים פיננסיים כמו מניות, אג"ח ופיקדונות מדווחים על תשואה שאינה מתחשבת במועדי הכניסה והיציאה של המשקיעים למכשיר ההשקעה - לא במעמד המס של המשקיע ולא בעלויות השונות הכרוכות בשימוש במכשיר.

הרציונל העומד בבסיס בדיקת תשואה כזו (שהיא תיאורטית ואינה רלוונטית לשום משקיע) הוא שהיא בוחנת באופן איכותי, הניתן להשוואה פשוטה, את איכות הניהול של מכשיר ההשקעה ושהיא ניתנת להשוואה עם מכשירי השקעה אחרים ללא כל קושי. עד לאחרונה, בהיעדר רגולציה מוסדרת לעניין אופן הדיווח, נהגו גם מנהלי התיקים לדווח ללקוחותיהם בשיטה דומה לזו.

ואולם באחרונה יזמה רשות ניירות ערך חקיקה שנכנסה לתוקף החל מינואר 2013 ומחייבת את מנהלי התיקים בישראל לדווח ללקוחותיהם על התשואה בדרך שונה, ואוסרת על כל דיווח בדרך אחרת.

יתרונות השיטה שאותה אימצה רשות ניירות ערך הם בכך שהיא משקפת ללקוח כמה כסף הוא הרוויח ביחס להון שאותו השקיע בממוצע על פני התקופה. עם זאת, נראה שחסרונותיה של השיטה עולים בהרבה על יתרונותיה, בכך שלא ניתן להשוות תשואת תיק השקעות לאף מכשיר השקעות אחר.

יתרה מזאת, ככל שבוצעו משיכות והפקדות לתיק ההשקעות, לא ניתן ללמוד על איכות ניהולו וביצועי המנהל באמצעות שיטה זו. ההפרשים יכולים להיות משמעותיים. בנוסף, לעתים לא יהיה שום קשר בין התשואה התקופתית המוצגת לבין התשואות החודשיות שהוצגו במשך התקופה.

מה קרה לתשואה השנתית?

כדי להמחיש זאת אתן דוגמה: לקוח פתח תיק השקעות המיועד להשקעה במניות ב-1 בינואר, על סך מיליון שקל. ביצועי התיק היו נפלאים בחודש הראשון ותיק ההשקעות עלה ב-5%. בעקבות העליות, הלקוח החליט להפקיד מיליון שקל נוספים. בפברואר ובמארס התיק עלה ב-0.5% נוספים.

אוסיף ואומר ששוק המניות עלה ב-4.6% בינואר וירד ב-0.8% בפברואר ובמארס. מהנתונים עולה באופן ברור כי ביצועי מנהל התיק טובים ועדיפים על אלה של מדד המניות - בכל אחד מחודשי הבדיקה וכך גם במצטבר.

ואולם שיטת ההצגה החדשה מחלקת את הרווח שהושג ללקוח בשווי התיק הממוצע, ולכן את הרווח שהושג בסך 60 אלף שקל (5% על מיליון שקל מושקעים וסך של 50 אלף שקל ו-0.5% על 2.05 מיליון שקל - סך של 10,000 שקל נוספים).

סכום זה יש לחלק ל-1.67 מיליון לערך, שהוא גודל התיק הממוצע לתקופה (בינואר התיק היה בהיקף של כמיליון שקל ובפברואר ובמארס הוא הגיע להיקף של 2 מיליון שקל בממוצע). לכן, על פי שיטת חישוב חדשה זו, התשואה שתוצג ללקוח מחלוקת הרווח לתקופה לשווי התיק הממוצע תהיה כ-3.6% בלבד - נחותה מזו שהושגה על ידי השוק (3.8%) ונמוכה בכ-2% מזו שהיתה מוצגת בשיטת הדיווח המקובלת - כ-5.5%. למעשה, עצם ביצוע ההפקדה בעיתוי שבוצעה גרם לירידה מהותית בתשואה המדווחת ללקוח - וזאת אף שההפקדה תרמה באופן חיובי לרווח הכספי שנוצר ללקוח.

תחת אותם נתונים שהוצגו קודם, אם השוק היה עולה בינואר ב-0.5% בלבד, ואז עולה בפברואר-מארס ב-5% - בעוד תשואת התיק בשיטה קודמת נותרה 5.5% בשיטה החדשה, המשקפת את הרווח הכספי הגבוה יותר ללקוח מבשיטה קודמת - התשואה היתה מסתכמת ב-6.3% (105 אלף שקל רווח חלקי 1.67) - הרבה מעבר לתשואת השוק ולתשואה המוצגת בשיטה המקובלת.

הרשות נענתה לפניות - ותיקנה

ניתן לסכם זאת בצורה הבאה: בכל פעם שלקוח יפקיד לאחר תקופת עליות, או ימשוך כסף מתיק השקעות בהיקף מהותי בתקופות דשדוש או תשואות נמוכות, עלול להיגרם בעקבות כך נזק מהותי לתשואה המוצגת בתיק - ללא קשר לביצועי מנהל התיק, למדיניות ולדרך שבה השקיע את הכסף.

מכיוון שבמקרים רבים, קיימת נטייה למשוך כספים מתיקי השקעות לאחר תקופות דשדוש ולהפקיד לאחר עליות מתמשכות, לשינוי השיטה ישנו פוטנציאל לפגוע בממוצע בתשואות המוצגת ללקוחות וזאת בשל הפקדות או משיכות מתיק ההשקעות וללא קשר לביצועי מנהלי התיקים.

טוב עשתה רשות ניירות ערך שנעתרה לפניות גופים רבים בשוק והוציאה לפני כמה ימים תיקון המאפשר לצד פרסום התשואה האישית גם פרסום תשואה בדרך המקובלת במכשירי השקעה אחרים ובכך מאפשרת השוואה ובחינה של ביצועי המנהל. צעד זה מנע בלבול, חוסר הבנה ופגיעה באמינות דיווח התשואה של מנהלי התיקים ללקוחותיהם.

הכותב הוא משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי באי.בי.אי. אמבןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#