הרשות לא ערוכה לעידן הפייסבוק

הרגולטורים בישראל עדיין לא הפנימו את ההשלכות של עידן הרשתות החברתיות על חובת הדיווח של החברות וקשריהן עם המשקיעים

צבי גבאי
צבי גבאי
שתפו בפייסבוק

>> בדצמבר 2012 דיווחה חברת נטפליקס (Netflix) האמריקאית - ספקית תוכן אינטרנט הנסחרת בנאסד"ק - כי רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) הודיעה למנכ"ל החברה, ריד הייסטינגס, כי בכוונתה לפתוח נגדו בהליך אכיפה בבית משפט פדרלי בכפוף לשימוע.

העובדה המעניינת בהודעה זו היא הבסיס להליך אכיפה זה - אמירה שפירסם המנכ"ל בדף הפייסבוק שלו. מתברר כי הייסטינגס מנהל חשבונות פעילים בפייסבוק, טוויטר ו-LinkedIn. וכי בתחילת יולי 2012 הוא פירסם בדף הפייסבוק שלו כי ביוני שחלף הזמינו משתמשי נטפליקס ביותר ממליארד שעות צפייה, לראשונה בתולדות החברה. לטענת ה-SEC מדובר בהפרת חובת הדיווח של החברה, שכחלק ממנה היא מחוייבת לדווח באופן מסודר על מידע מהותי לציבור המשקיעים.

האם דבר כזה יכול לקרות בישראל? בוודאי שכן. סגל רשות ניירות ערך פירסם עוד ביולי 2008 את עמדתו בדבר פרסום מידע לציבור על ידי תאגיד, נושאי משרה שלו ובעלי שליטה, במטרה מוצהרת לתת מענה ל"פטפוטי" נושאי משרה ובעלי שליטה שלא במסגרת הדיווח הרשמית והמקובלת.

מנכ"ל נטפליקס, ריד הייסטינגסצילום: בלומברג

האם זהו מצב רצוי או ראוי? לעניות דעתי התשובה לכך שלילית, והגיעה העת לבחון מחדש את הרגולציה הרלוונטית נוכח המציאות המשתנה לנגד עינינו בתחום העברת מידע ושיתוף במידע באינטרנט. ודומה, כי גולת הכותרת בתחום זה היא המקום המרכזי שתופסות הרשתות החברתיות גם בהתנהלותן המסחרית של חברות, ובאופן שבו משמשות הרשתות החברתיות ככלי שדרכו מעבירות חברות מידע ללקוחות ולצרכנים.

מדוע, אם כן, לא יוכלו גם משקיעים להישען על מקור זה? כיום, מפרסמים רבים מפנים באופן מפורש וברור לעמוד הפייסבוק שלהם, ושם מתנהל דיאלוג ער ופעיל בין הגולשים ובין אותה חברה. לעומת זאת, הרגולציה הישראלית בתחום שוק ההון אינה מכירה בערוצי תקשורת אלה.

למעשה, היא אינה מכירה בהפצת מידע בשום דרך באינטרנט מלבד מערכת הדיווחים הייעודית - המגנ"א. למען ההגינות חשוב לציין כי יש היגיון רב בריכוז כל המידע החשוב למשקיע במקום אחד. בדרך זו, לכאורה, יכול משקיע להיות סמוך ובטוח שהוא אינו מחמיץ דבר כל עוד הוא מקפיד לעקוב אחר הדיווחים המתפרסמים במגנ"א. ואולם בפועל אין כך הדבר.

התעקשותו של הרגולטור על ניתוב מידע מהותי למערכת המגנ"א גורמת לכך שהמערכת משמשת גם לדיווחים שספק רב אם הייתה חובה חוקית לפרסמם אך החברות המדווחות מעדיפות שלא להסתכן או פשוט לנצל את הפלטפורמה הזו כדי להזין את הציבור במידע שאותן חברות סבורות שמיטיב עמן.

מצד שני, משקיעים אינם יכולים לסמוך על כך שאכן כל המידע החשוב להם ידווח במגנ"א, וממילא שחקנים רבים הפעילים בשוק ההון עוקבים בדריכות אחר ידיעות המתפרסמות בתקשורת הכלכלית ובאתרי אינטרנט שונים באותה רצינות שבה הם עוקבים אחר הדיווחים במגנ"א.

דוגמה מצוינת למידע כזה ניתן למצוא בעניינו של מנכ"ל נטפליקס. להגנתו, טוען הייסטינגס, שהעובדה שמשתמשי נטפליקס הזמינו יותר ממילארד שעות צפיה ביוני 2012 היא בודאי מעניינת ובודאי אינדיקציה להצלחת החברה, אך כלל לא ברור כי מדובר במידע מהותי החייב בדיווח על פי החוק. ועוד טוען הייסטינגס, כי גם אם יש חובה לדווח מידע כזה לציבור - הרי פרסום שהופץ ללפחות 200 אלף איש העוקבים אחר עמוד הפייסבוק שלו הוא מידע שדווח לציבור.

בארה"ב, בניגוד לישראל, הכירה רשות ניירות ערך בפרסומים באתרי האינטרנט של חברות כפרסומים, שבנסיבות מתאימות, ייחשבו כדיווחים לציבור לכל דבר ועניין. עתה, יידרש בית המשפט הפדרלי לבחון אם ניתן לכלול גם פרסומים ברשתות חברתיות במסגרת זו.

לצערי, כאן בארץ בישראל אנו נמצאים שנות דור מאחור. מן הראוי שרשות ניירות ערך, העושה שימוש ענף (ומבורך) באתר האינטרנט שלה כדי לפרסם הליכי אכיפה, יוזמות לתיקוני חקיקה, עמדות סגל ועוד, תכיר בכך שגם הגופים המפוקחים על ידה עושים שימוש באתרי האינטרנט שלהם וברשתות החברתיות, ותיתן, בנסיבות המתאימות, תוקף רגולטורי גם לפרסומים אלה.

הכותב הוא עו"ד, שותף במשרד עו"ד גורניצקי, ובעבר הממונה על האכיפה ברשות ניירות ערך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker