ברקליס: למרות הלחץ על הבנקים האירופיים - האג"ח שלהם אטרקטיביות

בכירים בבנק הבריטי, שהגיעו לישראל לכנס שערך הסניף המקומי, הציגו את הערכותיהם לגבי הצפוי לכלכלת העולם ב-2013 ■ להערכתם, מחירי הסחורות יעלו בתחילת השנה ויירדו בהמשך, כמו בשנתיים האחרונות ■ הצמיחה בישראל, להערכתם, תהיה נמוכה מתחזית בנק ישראל

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אסטרטג המאקרו הבכיר של בנק ברקליס הבריטי, פול רובינסון, אופטימי לקראת הצפוי בשוקי ההון ב-2013. הוא מעריך כי הצמיחה הגלובלית השנה תהיה 3.3% - גבוהה מתחזית הבנק העולמי, שצופה צמיחה של 2.4% בלבד לכלכלה העולמית. קרן המטבע הבינלאומית (IMF) צופה צמיחה גבוהה יותר, של 3.9%.

רובינסון הציג את תחזיותיו בכנס לקוחות שערך הסניף הישראלי של ברקליס, בניהולו של לן רוזן, במלון הילטון בתל אביב. בראיון ל-TheMarker אמר רובינסון: "בחינת תתי האזורים מראה כי הצמיחה תהיה נמוכה באזורים מפותחים, במיוחד באירופה, וגבוהה יותר במדינות מתפתחות כמו צפון קוריאה, סין, רוסיה, ברזיל ופולין. האינפלציה העולמית יציבה מאוד בעשור האחרון ונמצאת בקביעות בטווח של 3.5%-4.5% בשנה. גם כאן התחזית היא להמשכיות מתונה לשנה הקרובה - באזור ה-4%".

בכנס השתתפו מלבד רובינסון שלושה נציגים בכירים נוספים של ברקליס שהגיעו לשם כך מלונדון. השלושה - ג'ונתן גליאונה, אנליסט החוב הראשי של ברקליס; דניאל יואיט, אסטרטג בכיר למדינות מתפתחות; וסודקשינה אוניקרישנה, אנליסטית לתחום הסחורות - התראיינו יותר בהרחבה.

בכירי ברקליס: ג'ונתן גליאונה (מימין), סודקשינה אוניקרישנה ודניאל יואיטצילום: אייל טואג

גליאונה בחר להתייחס למצב הבנקים באירופה ואמר: "כשמנתחים את יציבותם הפיננסית של הבנקים האלה ישנם שני צדדים למטבע. מצד אחד, המצב חיובי ביותר - שכן מאזני הבנקים משתפרים דרמטית כל העת עקב רגולציה מהודקת יותר, שיפור בהון הליבה, שיאי כל הזמנים באחזקות של נכסי בסיס נזילים, ועלויות מימון נמוכות מאוד. מצד שני, מצבם של מחזיקי החוב של אותם בנקים מידרדר".

"עד היום, בשעות משבר העניקו הממשלות סיוע חילוץ לבנקים על חשבון משלמי המסים, אך לא עוד. הרגולציה בעתיד הקרוב תביא לכך שלא הם יהיו אלה שישלמו בעבור החילוץ, אלא מחזיקי החוב של הבנקים - מה שכמובן מעצים את הסיכון עבורם".

למרות זאת, גליאונה טוען שכשלוקחים את כל הפרמטרים האלה בחשבון, הצד החיובי גובר על הצד השלילי - ולטענתו ישנו פוטנציאל חיובי בחשיפה לאג"ח של בנקים אירופיים בעתיד הקרוב. כמו כן, הוא העריך כי האפשרות להקמה של איגוד בנקים אירופי תקבל תנופה רצינית ב-2013, והוא מצפה כי החלטת מסגרת בעניין תתקבל בקרוב.

המניות המומלצות של ברקליס

בנוסף, גליאונה סבור כי אנו עומדים לראות התפשטות של בנקים אסיאתיים אל מעבר לים. "להבדיל מניסיון ההתרחבות הצנוע של הבנקים האירופים במדינות הבלקן", הוא מסביר, "הבנקים האסיאתיים מובילים בהרבה בתהליך ההתרחבות הגלובלית, והם ינצלו את המצב הרגיש של מערכת הבנקאות האירופית ויגדילו את קצב ההתפשטות שלהם ב-2013".

ההשקעה המעניינת: אג"ח להמרה של הבנקים

גליאונה מציין גם את פוטנציאל אימוץ תקנות באזל 3 (תקנות עולמיות הנוגעות להיקף הנכסים הנזילים של הבנקים). הוא מצביע על כך שדווקא מדינות אמריקה הלטינית, ובראשן מקסיקו, שהיתה מהמדינות הראשונות בעולם לאמץ את התקנות, הן בעלות יכולת גבוהה ומהירה יותר להטמיע את ההמלצות - להבדיל מהעיכוב המתמשך באימוץ שלהן על ידי הבנקים בארה"ב ובאירופה.

גליאונה טוען כי ההשקעה המעניינת בשוק האג"ח הן אג"ח CoCo (Contingent Convertible). מדובר באג"ח שמנפיקים בנקים וניתנות להמרה למניות הבנקים. הבנקים יכולים לכפות על מחזיקי האג"ח להמיר אותן למניות. מכשיר פיננסי כמו אג"ח CoCo ישמש מנגנון חילוץ פנימי עבור בנק שנקלע לקשיים, וגליאונה צופה כי הוא ייהפך אטרקטיבי מאוד למשקיעים מכיוון שאם הבנקים ימשיכו לצמוח, הריבית על האג"ח האלה תהיה גבוהה במיוחד.

יואיט: "עולם החוב במדינות המתפתחות מקבל תאוצה נוכח החיפוש של משקיעים אחר תשואות יתר, ואולם שיעור האחזקות של משקיעים ממדינות OECD באג"ח של מדינות מתפתחות הוא עדיין קטן - כ-1% מתיקיהם של המשקיעים ממדינות אלה. יואיט רואה פוטנציאל רב בחשיפה לחוב ממדינות אלה.

יואיט צופה שהצמיחה תהיה נמוכה מתחזית בנק ישראל - באזור ה-3%. בהתייחס לאינפלציה, הוא סבור כי היא תהיה כ-2% בשנה הקרובה וסבור כי שער הדולר יהיה 3.75 ביחס לשקל בעוד שנה - גבוה במעט מכיום.

אוניקרישנה מציינת כי סחורות היו בין נכסי הבסיס בעלי הביצועים הנמוכים ביותר ב-2013, לאחר ההרחבה הכמותית השלישית (QE3) שנחשפה על ידי יו"ר הבנק הפדרלי האמריקאי, בן ברננקי, בספטמבר 2012.

אוניקרישנה צופה כי מחירי הסחורות יעלו בתחילת 2013 ולמעשה יחזרו על אותו דפוס התנהגות של השנתיים האחרונות - כלומר יעלו בתחילת השנה, וירדו לקראת סופה.

"ההזרמה מתמר - אירוע משמעותי לכלכלה"

הכלכלנים המקומיים של ברקליס מצפים לשנה חיובית עבור שותפות תמר בעקבות הזרמת הגז הראשונית מהמאגר. להמלצה חיובית זוכים גם מגזרי הכימיקלים, המזון והטכנולוגיה. מנגד, מגזר הבנקים זוכה להמלצות פושרות.

בנוגע למגזר הגז והנפט, כלכלני ברקליס אומרים כי תחילת הזרמת הגז מתמר תהיה אירוע משמעותי ביותר עבור כלכלת ישראל. במקביל, כניסתה של ענקית הגז האוסטרלי וודסייד כשותפה למאגר לווייתן תסייע, לדבריהם, להצפת ערך בקרב השותפות במאגר. המניות המועדפות על כלכלני ברקליס במגזר זה הן ישראמקו, שמקבלת מחיר יעד של 75 אגורות לעומת 63 אגורות כיום ושותפות רציו, שזוכה מברקליס למחיר יעד של 44 אגורות לעומת כ-35 אגורות כיום.

בברקליס גם סבורים כי הזרמת הגז מתמר צפויה להשליך לחיוב על מניות התעשייה - בהן בזן וכיל. כלכלני הבנק מעריכים כי ההסכם של כיל עם שותפות תמר יוביל לחיסכון בעלויות הייצור של כיל בהיקף של כ-100 מיליון דולר בשנה. למניית כיל מספקת ברקליס המלצת "תשואת יתר" עם מחיר יעד של 58 שקל לעומת מחיר של 50 שקל בבורסה כיום.

מגזר הטכנולוגיה מקבל אף הוא המלצה אוהדת מברקליס ל-2013. בין המניות המומלצות על ידי כלכלני ברקליס בולטות מלאנוקס ונייס. חברות נוספות המומלצות לשנה הקרובה הן רדוור ואיזיצ'יפ, שמומלצת ב"תשואת יתר" במחיר יעד של 42 דולר לעומת מחיר של כ-33 דולר שבו היא נסחרת כיום.

בברקליס אופטימיים פחות לגבי הבנקים הישראליים. לטענת כלכלני ברקליס, המשך ההתמקדות של בנק ישראל בדרישת הלימות ההון צפוי ללחוץ מטה את מניות הבנקים המקומיות, שיתמקדו בגיוס הון - ולא בצמיחה. מניית הפועלים היא המומלצת במגזר, עם מחיר יעד של 18 שקל לעומת מחיר נוכחי בבורסה של כ-16 שקל.

במגזר התקשורת הישראלי, אנשי ברקליס ממשיכים להעדיף את מניית בזק - ואף מציבים אותה בשורה אחת עם מניות הטלקום המומלצות להשקעה בעולם. בבנק מאמינים כי יישום הרפורמה בענף ("רפורמת השוק הסיטוני") צפוי לשפר את כושר התחרותיות של חברת התקשורת. בזק מומלצת ב"תשואת יתר" במחיר יעד של 5.5 שקל לעומת מחיר של 4.3 כיום בבורסה. לעומת זאת, בברקליס ממליצים להתרחק ממניות פרטנר וסלקום, והן מקבלות המלצת "משקל חסר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker