תקדים: כל שופטי המחלקה הכלכלית נפסלו בשל ניגוד עניינים

ברלינר הורתה להעביר לטיפולו של השופט עודד מודריק את התביעה של רו"ח ישראל בן יורם - בעל מניות באי.די.בי אחזקות מאז 2010 - שהגיש נגד גנדן הולדינגס, בעלת השליטה באי.די.בי אחזקות, אי.די.בי פיתוח

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השופטת דבורה ברלינר, נשיאת בית המשפט המחוזי בת"א, קבעה אתמול תקדים בתולדות המחלקה הכלכלית של בית המשפט. בפעם הראשונה לאחר שנתיים של  פעילות נפסלו כל שלושת שופטי המחלקה הכלכלית: רות רונן, חאלד כבוב ודניה קרת-מאיר מדיון, בשל חשש לניגוד עניינים.

ברלינר הורתה להעביר לטיפולו של השופט עודד מודריק את התביעה של רו"ח ישראל בן יורם ,בעל מניות באי.די.בי אחזקות מאז 2010, שהגיש נגד גנדן הולדינגס, בעלת
השליטה באי.די.בי אחזקות, אי.די.בי פיתוח, וכן נגד דירקטורים ומנהלים בחברות אלו בגין העסקה שבמסגרתה רכשה אי.די.בי פיתוח את הבעלות המלאה בחברת התעופה ישראייר.

רות רונן
רות רונן

את בקשתו להכיר בתביעה כתביעה נגזרת בן יורם מציין בבקשה לפסילת השופטת רות רונן שהוגשה באמצעות עורך הדין אורי אדלשטיין. אלדשטיין למד מפרסומים בתקשורת שהשופטת רונן התבטאה במהלך דיון מקדמי, בתביעה נגזרת אחרת שמתבררת נגד אי.די.בי אחזקות, כי בתיק ההשקעות המשפחתי של השופטת ישנה השקעה של 10,000 שקל באחת מסדרות אגרות החוב של אי.די.בי אחזקות. השופטת רונן
גילתה אז גם כי עו"ד גיורא ארדינסט הוא ידיד אישי שלה, וגם שותפו, עו"ד רמי בן נתן
הינו חברה הטוב. עוד גילתה השופטת רונן כי חברת נייס שמנוהלת על ידי בעלה מיוצגת על ידי משרד ארדינסט-בן נתן.

בן יורם, שמיוצג על ידי משרד עו"ד סיני אלייאס ושות', טען בבקשתו כי למרות שלהערכתו הסכום בו מדובר השקעתה של רות רונן באגרות החוב של אי.די.בי אחזקות אינה רלוונטית, אולם יחסיה האישיים עם עורכי הדין ארדינסט ובן נתן וכן העובדה שחברת נייס מיוצגת על ידי משרד ארדינסט-בן נתן מעוררות חשש ממשי למשוא פנים בניהול המשפט בשל קרבה ממשית בין השופטת לבין עורכי הדין.

בן יורם מציין שמשרד ארדינסט-בן נתן מייצג את קבוצת תעבורה שבבעלות משפחת ליבנת ושהקבוצה היא לקוח חשוב ומרכזי של המשרד. לטענתו מעבר לייצוג קבוצת תעבורה חברות פרטיות שבבעלות בן נתן וארדינסט הם שותפים עסקיים עם משפחת לבנת מתוקף החזקתם המשותפת במניותיה של חברת כרמן השקעות. אברהם לבנת צבי לבנת ושי לבנת וכן שתי חברות שבבעלות אברהם לבנת הם בן הנתבעים בתביעה שהגיש רו"ח בן יורם.

רו"ח בן יורם הזכיר בבקשתו לפסול את השופטת רות רונן שהתביעה שהגיש היא על סכום של מאות מיליוני שקלים, על בסיס הטענה, אותה דחתה אי.די.בי בבקשה לדחות את בקשתו של בן יורם, שעסקת ישראייר היתה ללא הגיון כלכלי וגרמה לחברת אי.די.בי פיתוח נזק של 360 עד 480 מיליון שקל. לדבריו נוכח היקפה המשמעותי של התביעה שהוגשה בין היתר נגד לקוחות משמעותיים של משרד ארדינסט ובהתחשב בקשריה החבריים של השופטת רונן עם עורכי הדין ארדינסט ובן נתן, מוטב להימנע מהעמדתה של רונן בפני הצורך להכריע בתובענה בעלת השלכות כספיות כה מהותיות לידידיה.

הודעת בית המשפט אינה מסבירה מדוע לא הועבר התיק לשופטים חאלד כאבוב או לדניה קרת מאיר אם כי מפרסומים קודמים עולים כי שני בניו של השופט כאבוב מתמחים במשרדי עורכי דין שעלולים לקיים קשרים עם קבוצת אי.די.בי ובעלה של השופטת דניה קרת, מאיר, הוא יועץ ניהול סיכונים בולט בענף הביטוח שבו פועלת גם כלל ביטוח מקבוצת אי.די.בי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker