אורן פרוינד

רגע לפני שמקבלים מחזיקי איגרות החוב של אמפל את השליטה לידיהם, הקרנות הזרות מסתערות על המציאה. חברת החיתום של מגדל שוקי הון, המייצגת את אחת הקרנות הזרות המתעניינות באיגרות החוב של אמפל, שלחה הבוקר מכתב למשקיעים ובו קריאה להגיש הצעות למכירת אג"ח ג' במחיר של 26 אגורות - המחיר הנוכחי של האגרת בשוק.

במכתב ששלחה למחזיקים כתבה מחלקת החיתום של מגדל כי "לרוכש יש את הניסיון והיכלת הפיננסית על מנת לנתח את ההליך ולעמוד על הסיכונים והסיכויים שלו" לשון ההודעה. סדרה ג' היא בעלת היקף של 162 מיליון שקל והרוכש מציע לרכוש 50 מיליון שקל במחיר הנמוך ב-75 אגורות ממחיר החוב המקורי, כלומר תספורת של 75%.

יוסי מימןצילום: עופר וקנין

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

בינתיים, ממשיכים עורכי הדין של מחזיקי האג"ח במלאכת החזרת החוב והשבחת החברה. על פי המתווה שהוצע בניו יורק לפני שבועיים, מחזיקי האג"ח יקבלו מניות בכורה באמפל עד אשר יחזירו לעצמם חוב מוטל בספק של 850 מיליון שקל. ההסדר יובא לאישור ביהמ"ש ביום 21 בפברואר. אם יאושר, השליטה בפועל צפויה לעבור לידי מחזיקי האג"ח ביוני 2013.

גם לאחר קבלת השליטה בחברה, משימת החזר החוב לא תהיה פשוטה עבור מחזיקי האג"ח. באחרונה, השתלט בנק דיסקונט על אחד מנכסיה העיקריים של אמפל, גדות מיכליות, והוא פועל למכירתו בתמורה לסכום מוערך של 100-60 מיליון דולר. בנק דיסקונט מחזיק בשעבוד על מניות גדות מיכליות כנגד חוב של 60 מיליון שקל, מה שמקטין את הסיכויים של מחזיקי האג"ח לראות חלק מהתמורה.

הצרות של אמפל, חברת האחזקות שיוסי מימן רכש לפני עשור ממשפחת שטיינמץ תמורת 83 מיליון דולר, החלו בסוף 2011 עם התמוטטות שלטונו של חוסני מובארק במצרים. פרויקט צינור הגז, שאליו היא נכנסה תחת חברת EMG, סבל מפיצוצים חוזרים ונשנים ועיכב את זרימת הגז מעבר למה שציפתה ההנהלה. כתוצאה מכך, רשמה אמפל ירידות ערך משמעותיות בשנה האחרונה, והצורך לשרת חובות אדירים נעשה כבד על כתפיה.

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, אמר כי " משקיעים מתוחכמים מקומיים וגלובליים מגלים עניין רב באג"ח חלק לא מבוטל מן הטייקונים המצויים על סף קריסה. התופעה הזו מלמדת בפעם המי יודע כמה שגם לזבל יש מחיר וכל שנדרש הוא יכולת תמחור סבירה, כיסים עמוקים ומעטפת משפטית חזקה ואורך רוח על מנת להפוך את אג"ח ה"זבל" חזרה לזהב או לכל הפחות לכסף מזומן".

הזמן שהציבו מחלקת החיתום של מגדל שוקי הון להגשת ההצעות הוא עד יום ב'  בשעה 17:00. לפי שעה, נראה כי מחזיקי האג"ח לא ייענו ברובם להצעה. "מדובר במחיר נמוך מידי" אומר אחד ממחזיקי האג"ח הגדולים בסדרה. הקרן הזרה הציעה פרמייה של 10% בלבד למחזיקי האג"ח ועל כן נראה כי מחזיקי האג"ח לא ייענו ברובם להצעה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker