ארבעת הרוכשים שקנו כ-3 מיליון מניות שפע ימים לפני זינוק של 60%

ביום ה' דיווחה שפע ימים כי מצאה אבן ספיר בגודל של 5.72 קראט, ובתגובה זינקה מניית החברה בבורסה ■ אלא שמתברר שביום הדיווח, החברה גם ביצעה ארבע עסקות למכירת מניות ב-670 אלף שקל, וארבעה רוכשים רשמו רווח נאה "על הנייר"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ביום חמישי האחרון נפל דבר עבור משקיעי חברת שפע ימים. החברה, שמחפשת אבנים יקרות בנחל הקישון ליד חיפה, דיווחה כי מצאה אבן ספיר בגודל של 5.72 קראט. בתגובה לדיווח זינקה המניה בבורסה בכ-35%, במחזור של קרוב לחצי מיליון שקל - פי 10 מהממוצע היומי. העליות החדות נמשכות גם היום, כשהמניה מזנקת ב-18% נוספים.

בנוסף למחזיקי המניות המסורתיים, נראה שהיו מרווחים נוספים מהבוננזה הדו-יומית במניות החברה. שפע ימים דיווחה הבוקר כי ביום ה' ערכה ארבע עסקות למכירת כ-3 מיליון מניות החברה (כ-1.25% מההון המונפקת) בתמורה כוללת של 670 אלף שקל.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

החברה, שלא מציינת את שמם של הרוכשים, ביצעה את העסקות במחיר של 22-25 אג'. לאחר הזינוק ביום ה' והבוקר, מחיר המניה בבורסה טיפס ל-35 אג', כלומר רווח של כ-60% ("על הנייר") לרוכשים החדשים, בתוך יומיים. עם זאת, המניות חסומות למשך ששת החודשים הבאים, כך שאינן ניתנות למימוש באופן מיידי.

צילום: בלומברג

הקצאת המניות ביום ה' נעשתה מתוקף סבב גיוס הון עליו הכריזה שפע ימים בשנה שעברה. על פי החלטת החברה, סבב הגיוס (שכבר הוארך פעמיים) יתבצע עד לחודש מארס או עד לגיוס של כ-6 מיליון שקל. הגיוס נעשה בדרך של הקצאת מניות פרטית לגורמים שלישיים. עד עתה גייסה החברה בדרך זו כ-2.5 מיליון שקל (כולל הגיוס האחרון), כך שבעתיד הקרוב ייתכנו הקצאות נוספות.

סעיף מעניין בהקצאת המניות של שפע ימים נוגע ל"אפסייד המובטח" שמעניקה החברה לרוכשי מניותיה. החברה קבעה כי אם בתוך שנה מההקצאה שוויין של המניות לא יהיה כפול ממחיר הקנייה - היא מתחייבת להקצות למשקיעים מניות נוספות כך ששוויין הכולל יהיה כפול. כלומר, החברה מעניקה רווח מובטח לרוכשים, במטרה לעודד אותן לרכוש את המניות.

שפע ימים, שנסחרת כעת לפי שווי שוק של כ-85 מיליון שקל, היא חברה ייחודית בנוף של הבורסה בתל אביב. מנכ"ל החברה, אברהם טאוב, הינו חרדי שהיה מקורב לרבי מילובביץ'. בתחילת שנות ה-90 נתן הרבי מלובביץ' לטאוב הוראה לעסוק בכריית יהלומים, ומאז הוא משקיע את כל מרצו בחיפושים בנחל הקישון.

במצגת למשקיעים שפרסמה החברה לפני שבועיים היא מצטטת  דברים שאמר, לטענתה, הרבי מילובביץ' ("מליובאוויטש") לראש עיריית חיפה אריה גוראל בשנת 88': "בחיפה יש ים, ואין להתרשם מדבר שהוא עמוק. זהו מהעניינים של חיפה שיש לו ים, ושם יש עמק, ובעמק נמצאים אבנים טובות ומרגליות. הקב"ה עשה דבר פלא - הוא הטמין אותם בעומק הארץ, ועל כל פנים, בעומק המענה...".

בעלי המניות העיקריים בשפע ימים הם חברת אייט גלובל קורפ (34.89%) ומאה ואחד זהב אחזקות (8.97%), שבבעלות משפחת טאוב, המחזיקה בשורת חברות נוספות בתחום היהלומים, ובחברה לכריית זהב ואבנים טובות. גיאולוג החברה הוא ד"ר האוורד קופרשמיט. שאר המניות של החברה מוחזקות בידי יותר מ-200 משקיעים, רובם מחזיקים בחלקי האחוז בחברה.

בחודש אוגוסט 2011, החברה ערכה הכנות להנפקה ראשונה בבורסה, שכללו כתיבת טיוטת תשקיף. במקביל, נפגשו נציגיה עם גופי חיתום בשוק. סלע המחלוקת היה אז שווי החברה להנפקה - 100 מיליון דולר לפי דרישת הבעלים. בסופו של דבר ההנפקה לא יצאה אל הפועל, בשל מחלוקת על שווי החברה, והחברה נכנסה לבורסה באמצעות השלד הבורסאי אלוני מיתר.

המיזוג עם אלוני מיתר נעשה לפי שווי של כ-100 מיליון דולר, כשבעלי המניות באלוני מיתר (שמחזיקים ב-9% מהחברה הממוזגת) התחייבו להעביר 75 מיליון דולר לשפע ימים. במסגרת ההסכם, נקבע כי התשלום לא יועבר בצורה ישירה, אלא דרך מנגנון תשלום ייחודי: מכל גיוס הון עתידי של החברה הממוזגת, יקבלו בעלי שפע ימים יקבלו 85% מההון, וזאת עד למועד שבו תושג כלל התמורה עליה הוסכם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker